19 Mayıs 2011, Perşembe 08:05:11

Virgin havada büküldü!

Uzaya turist taşıyacak olan ABD'li Virgin Galactic'e ait 'özel mülkiyetli' araç SpaceShipTwo (Uzay Gemisi 2), ilk kez havadayken 'tüy gibi bükülme' pozisyonunu gerçekleştirdi...
  • Bükülme falan yok. Atmosfer geri dönüşte sürtünmeyi azalmak ve yön kontrolu için yatay ve dikey stablizatörler aracın üzerine gelecek şekilde yön değiştiriyor.
Virgin, 4 Mayıs'ta California eyaletinin Mojave Çölü'ndeki üsten kalkan aracın 7 dakikalık uçuşuna ait görüntüleri yayınladı. SpaceShipTwo (SS2) test pilotu Pete Siebold'un, belirli bir yükseklikteki sabit konumuna ulaşınca, ikiz kanatlarını kaldırdığı ve aracı tüy gibi bükülme pozisyonuna getirdiği görülüyor. Yaklaşık 15 kilometre yükseklikte yapılan denemenin ardından 65 derecelik bir açıyla bükülmüş olan SS2, dakikada 4 kilometre hızla alçalmaya başlıyor. Uzay aracının asıl uçuşu sırasında bu manevra atmosferin dışında yapılacak.

Altı yolcu kapasiteli SS2, uzaya turist taşımadan önce sıkı denemelerden geçiriliyor. Araç şu ana kadar 8 test uçuşu gerçekleştirdi. SS2'nin uzaya yapacağı turistik gezilerin biletleri 200 bin Dolar olacak. Virgin Galaktic'e göre, en az 370 müşteri, şimdiden uzaya seyahat etmek için toplam 50 milyon Dolar depozito ödedi. Ancak SS2'nin ilk müşterilerini ne zaman bu yolculuğa çıkaracağı belirsizliğini koruyor.
Virgin havada büküldü!

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Bükülme falan yok. Atmosfer geri dönüşte sürtünmeyi azalmak ve yön kontrolu için yatay ve dikey stablizatörler aracın üzerine gelecek şekilde yön değiştiriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000