31 Mart 2021, Çarşamba 09:53:49

Virgin Galactic yeni uzay gemisini tanıttı

Richard Branson’un ünlü uzay şirketi Virgin Galactic, yeni kuşak uzay gemisini tanıttı.

Richard Branson’un ünlü uzay şirketi Virgin Galactic, yeni kuşak uzay aracını tanıttı. Şirketin üçüncü jenerasyon uzay turizmi gemisi olan VSS Imagine isimli yeni geminin, önümüzdeki yaz birinci testlerine başlayacağı açıklandı.

VSS Imagine, Virgin Galactic’in bir evvelki uzay aracı olan VSS Unity’ye oranla daha sürdürebilir bir performans ve daha sık uçabilme kabiliyetleri sunacak. Konuyla ilgili kimi açıklamalar yapan Richard Branson,”SpaceShip III sınıfı bir uzay aracı olan Imagine, hoş manzarasından çok daha fazlasını sunuyor. Imagine, Virgin Galactic’in büyüyen uzay gemisi filosunu en yeterli biçimde temsil ediyor.” sözlerini kullandı.

Branson,”Büyük muvaffakiyetlerin ve dünyayı değiştiren ürünlerin hepsi küçük bir fikirle başlar. Bizim en büyük ümidimiz ise, Imagine ile uzaya gidenlerin Dünya’ya yepisyeni fikirler ve taze perspektiflerle dönmesi ve gezegenimize olumlu değişikler getirmesi olacak.” biçiminde konuştu.

VSS Imagine iki pilot ve altı yolcu olacak biçimde toplam sekiz kişiyi alt-yörüngeye taşıyabilecek kapasiteye sahip. Imagine, tıpkı selefi VSS Unity’de olduğu üzere bir uçak yardımıyla uzaya taşınıyor. Uçak yaklaşık 15 kilometre yüksekliğe ulaştıktan sonra Imagine uçaktan ayrılacak ve kendi motorlarıyla alt yörüngeye ulaşacak.

Teknoloji Pusulası'nda yer alan bilgilere göre; Virgin Galactic’in uçaklarıyla uzaya çıkan turistler yaklaşık 110 kilometrelik yükseklikten Dünya’yı izleme fırsatı yakalayacak. Turistlerin yerçekimsiz ortamda 6 dakika geçirdikten sonra yeryüzüne geri dönmesi planlanıyor. Yani Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki üzere Dünya’nın etrafında dönme durumu olmayacak, Virgin Galactic turistlerinin yörüngedeki macerası kısa sürecek.

Virgin Galactic’in ilk resmi turizm görevlerine 2022’de başlaması bekleniyor. Şirket, ortalarında ünlü isimlerin de bulunduğu 600’de fazla kişinin şimdiden uzay gemisinde yer ayırttıklarını söyledi. Birinci vazifeler VSS Unity aracıyla yapılacak.

Virgin Galactic yeni uzay gemisini tanıttı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000