04 Ocak 2013, Cuma 08:28:07

VALİ UÇUŞLARA DESTEK İSTEDİ

Zonguldak Çaycuma Havalimanı destek için düzenlenen toplantı Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ZTSO) yapıldı.
  • havacılığı, hava yolu işletmeciliğini birileri çok yanlış anlatmış olmalı vali'ye:) para olmadan hava yolu şirketinin ne işi var o hava alanında??
  • Zonguldak yardim etse bile genel olarak Borajet nekadar dayanacak, garantilerle hat kurulmaz?Hava Yollu basarir veya basaramaz?
  • dılegımız seferlerın ıptal olmaması yonundedır ..ancak ucak şırketının ozel olması vede zarar etmesı o şırketın daha ne kadar sure ıle oraya seferlerını yapmasına ımkan verebılırkı .havacılıkta karlılık ve verımlılık esas alınmazssa bu durum şırketı ıflas noktasına getrebılır. demekı ben yaptım mantıgıyla hareket edılen durumlarda herzaman ıstenılen sonucu almak mumkun olamıyor. o zaman bır ışe başlamadan once ön hazırlıkların vede gereklı araştırmların yapılması gerekır. ışte bızım eksıklıgımız burda. bunu geregı gıbı yapamadıgımız ıcın sonu hep husran oluyor.aceleyle hv lım acıyrsun seller basıyr aceleyle bı başkasını acıyrsun yolcu bulunmuyor yada elktronık bı aygıt hemen tesıs edılemıyr vs vs. hv lım acmış olmak ıcn dıılde gercekten ıhtıyac olan yorelerımıze acılacak olan hv lım larının hem ulkemıze hemde ınsanımıza daha cok hayırı olacaktır.
  • can çekişiyor ayakta kalabilmek için okuduğum kadarıyla.aslında ryanair avrupada atıl havaalanlarına uçuyor yerel yönetimlerle anlaşıyor ve uçtukları yerşlerde vergi felanda ödemiyorlar bildiğim kadarıyla o sistem zonguldak havaalanı için uygulanamzmı? tamam ryanair gelmez ama,türkiyede borajet ve almanyadan buraya uçan öger bunu istese,yerel yönetimler avrupada gidip lowcost firmalarını kapılarını aşındırsalar başarabilir.

Toplantıya, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Salih Demir, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık, Zonguldak Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, Çaycuma Havalimanı Müdürü Hasan Özşahin, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri, bazı oda ve dernek temsilcileri katıldı.

Vali Ayyıldız yaptığı açıklamada, "Sizlerle beraber bir vesileyle beraber olmak istedik. Hem tavsiyelerinizi hem, öngörülerinizi alma dolayısıyla ve istişare anlamında. 2013 yılının başında bu anlamda bir gelelim diye düşünce hasıl oldu. Toplantımızın ana konusunda malumunuz 2 ay önce seferlerine başladığımız Çaycuma Havalimanı'dır. Aktif halde tutulmasını sağlamak ve bunu etrafında, diğer meseleler onu da sizinle paylaşmak istedim. Bir havalimanını Zonguldaklılar olarak bizlerin aktif halde tutmamız çok kolay. Hele etrafınızda 2 tane iliniz varsa, Karabük ve Bartın gibi bunu aktif hale getirelim diye düşünce hasıl oldu. Yetkililer devreye girerek uçak seferlerini başlattı. Uçak seferleri şu an İstanbul-Zonguldak, Trabzon-Zonguldak karşılıklı olarak devam ediyor. Bunu yaparken biz maliyetiyle alakalı külfet altına girdik. Sizler kar elde etmeyin. Yeter ki bu hizmeti bize sunun dedik. Fakat istediğimiz seviyede olmadı. Belki 2 yılda Zonguldak'ın yol probleminin halledilmiş olduğunu görürsünüz. Bizim Kozlu'dan tutunda bir tünelle Mithatpaşa tüneline bağlanacak. Oradan bölünmüş yollarla çok uzak gördüğünüz yerler yakın olacak. Aynı şekilde bu havayolu anlamında işletilmesi önem arz ediyor. Bu anlamda biz Zonguldak'ı düşünerek, bütün olarak katkılarınızı bekliyoruz" dedi.

TSO Başkanı Salih Demir ise, "Şuanda uçak seferlerini yapan uçak firması zarar olarak yüzde 30'unu kendisi karşılıyor anladığım kadarıyla. Yüzde 30'uda şuanda mevcut halinde giden yolculardan karşılanıyor. Burada geri kalan kısım için arkadaşlar garanti istiyor. Eğer bunu Bartın Zonguldak ve Karabük olarak karşılayamazsak, anladığım kadarıyla bir aya kadar bu seferleri kaldırmak istiyorlar. Bizim buradaki iş adamlarımızdan ve oda başkanlarımızdan benim özellikle bir ricam var. En azından 3-4 ay bu Filyos Vadisi Projesi yer tahsisi yapılana kadar, bunun garantörlüğünü verirsek biz, zaten yer tahsisi yapılmaya başlayınca uçak seferleri yetmeyecek. Zonguldak olarak burada elimizden ne geliyorsa yapacağız" dedi.

VALİ UÇUŞLARA DESTEK İSTEDİ

Yorumlar

bi tuhaflık var; ~ 11 yıl önce
havacılığı, hava yolu işletmeciliğini birileri çok yanlış anlatmış olmalı vali'ye:) para olmadan hava yolu şirketinin ne işi var o hava alanında??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Borajet ~ 11 yıl önce
Zonguldak yardim etse bile genel olarak Borajet nekadar dayanacak, garantilerle hat kurulmaz?Hava Yollu basarir veya basaramaz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 11 yıl önce
dılegımız seferlerın ıptal olmaması yonundedır ..ancak ucak şırketının ozel olması vede zarar etmesı o şırketın daha ne kadar sure ıle oraya seferlerını yapmasına ımkan verebılırkı .havacılıkta karlılık ve verımlılık esas alınmazssa bu durum şırketı ıflas noktasına getrebılır. demekı ben yaptım mantıgıyla hareket edılen durumlarda herzaman ıstenılen sonucu almak mumkun olamıyor. o zaman bır ışe başlamadan once ön hazırlıkların vede gereklı araştırmların yapılması gerekır. ışte bızım eksıklıgımız burda. bunu geregı gıbı yapamadıgımız ıcın sonu hep husran oluyor.aceleyle hv lım acıyrsun seller basıyr aceleyle bı başkasını acıyrsun yolcu bulunmuyor yada elktronık bı aygıt hemen tesıs edılemıyr vs vs. hv lım acmış olmak ıcn dıılde gercekten ıhtıyac olan yorelerımıze acılacak olan hv lım larının hem ulkemıze hemde ınsanımıza daha cok hayırı olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamburg/tolga ~ 11 yıl önce
can çekişiyor ayakta kalabilmek için okuduğum kadarıyla.aslında ryanair avrupada atıl havaalanlarına uçuyor yerel yönetimlerle anlaşıyor ve uçtukları yerşlerde vergi felanda ödemiyorlar bildiğim kadarıyla o sistem zonguldak havaalanı için uygulanamzmı? tamam ryanair gelmez ama,türkiyede borajet ve almanyadan buraya uçan öger bunu istese,yerel yönetimler avrupada gidip lowcost firmalarını kapılarını aşındırsalar başarabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000