11 Nisan 2021, Pazar 12:20:16

Uzay seyahatinden önemli adım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracında kullanılabilecek milli ve özgün hibrit roket motorunun ateşleme testini başarıyla geçtiğini açıkladı.
  • bu palavralarınızın hesabını vereceksiniz. her sektörde palavra tam gaz. siz kim uzay kim arap bedevileri sizi.
  • adalet yoksa o ülke önce batacak. sonra terazi herkesi tartacak hesap verilecek. yok öyle arapça üfürerek ama hırsızlık yaparak zeytinyağı gibi üste çıkmak. keser döner o göte girer
  • Milli araba Milli uçak Milli roket Milli ..... Milli.... Acaba mı?
  • Tam atalarimizin dedigi gibi. Ayranimiz yok icmeye hibridle gider pazara olmus.
  • Aşıya para yok ama aya gitmeye var.
  • Bu tesi belki de balistik füze üretmenin ilk testi olarak yorumlamak daha doğru olacak.
  • Harika bir haber ! Nihayet aya gideceğiz ! Çağ atlıyoruz.....da...bu konuyu emekli maaşı bir türlü düzelmeyen Ayşe teyze ile Ahmet amca'ya soralım. Tarımı bitirilen ve mazot fiyatlarının yükelmesinden dolayı ekim yapamayan çiftçiye, borcu yüzünden sütünü banka önünde döken üreticiye, işsiz kalan ve 5 temizlik işçisi alınacak kadroya 50.000 kişi içinde olan 45.000 üniversite mezununa soralım. Dünyanın en pahalı yakıtını kullanan şöför esnafına, olur olmaz saçma sapan nedenlerle işlerini kaybedenlere soralım. Motorsuz helikopter ! yapma başarısını ile tank motoru üretemeyen yüksek teknoloji ! ye soralım...Bu liste daha çooook uzar....ama bu kadar yeter. Ay'a gitme hayalleri ile oy toplayacaklarını sananlar biraz düşünürlerse gerisini bulurlar zaten.
  • istemezükk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracında kullanılabilecek milli ve özgün hibrit roket motorunun ateşleme testini başarıyla geçtiğini açıkladı.

Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin Şile'deki Roket Motor Ateşleme Tesisi'nde incelemede bulundu.

Varank, Delta V tarafından milli imkanlarla geliştirilen, Türkiye'nin Ay Misyonu'nda kullanılması öngörülen hibrit roket motorlarının ateşleme tesisleri, yüksek basınçlı kompozit tankları, vana ve regülatör sistemleri hakkında bilgi aldı.

Tesiste yapılan incelemenin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Delta V Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten, TÜBİTAK SAGE Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş ve DeltaV Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ise Ay'a sert iniş yapması planlanan insansız uzay aracının geliştirme çalışmaları ele alındı.

Heyet, toplantının sonunda roket motorları testlerinin yönetildiği komuta merkezine geçti. Alınan güvenlik önlemlerinin ardından ateşleme için geri sayım başlatıldı. Bakan Varank'ın komutuyla, ilk olarak Delta V tarafından geliştirilen ve uzay sınırını aşacak Hibrit Sonda Roketi'nin (SORS) itki sistemi dikey ateşleme testi yapıldı. İkinci ateşleme ise Milli Uzay Programının 2023 yılında "Ay'a Sert İniş" görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motoru için yapıldı. Yapılan testler tam başarıyla sonuçlandı. İki motor da planlanan süre boyunca sorunsuz şekilde çalıştı.

"Ay misyonunda kullanılması öngörülen hibrit motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı"

Bakan Varank ve beraberindeki heyet, ateşlemeler sonunda tekrar test sahasındaki sistemleri inceleyerek, testin sonuçları hakkında bilgi aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, AA muhabirine açıklamalarda bulunarak, çok başarılı iki ateşleme yaptıklarını hem Sonda Roketi Sistemi'nin (SORS) ateşlemesi hem de Ay misyonunda kullanılması planlanan hibrit motorun ilk ateşlemesini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Testlerde 50 saniye gibi hedeflenen süre bulunduğunu söyleyen Varank, "Bu 50 saniyelik ateşlemenin tamamını başarıyla bitirdi. Bugün itibarıyla Ay misyonunda kullanılabilecek motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı diyebiliriz " dedi.

"Hedefimiz 2023 yılında Türkiye'nin kendi uzay aracını Ay'a ulaştırabilmesi"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 10 yıllık uzaydaki yol haritasını açıkladığını ve bu yol haritasının en önemli bileşenlerinden bir tanesinin 'Ay Misyonu' olduğunu kaydeden Varank, şöyle devam etti:

"O günden itibaren aslında biz Delta V firmasının ismini sıklıkla duymaya başladık. Biliyorsunuz Ay misyonunda hedefimiz 2023 yılında Türkiye'nin kendi uzay aracını Ay'a ulaştırabilmesi. Burada da Türkiye'deki bütün kabiliyetleri, bütün firmalarımızın kabiliyetlerini kullanmak istiyoruz. Delta V de özellikle dünyada yeni bir teknoloji olarak kabul edilen hibrit roket motorları çalışan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'na ait bir firmamız. Arif Hocamız (Karabeyoğlu) tüm bu süreçleri yürütüyor. Bugün iki ateşlemeye şahitlik ettik. Bir tanesi 635 milimetrelik Sonda roketinin, önümüzdeki ay fırlatması yapılacak motorun buradaki ateşlemesine şahitlik ettik. Aynı zamanda Ay misyonunda, yani uzayda kullanmayı hedeflediğimiz daha küçük bir motorun da yine ateşlemesinin testlerini yapmış olduk. Biliyorsunuz, Türkiye özellikle uzay alanında kabiliyetlerini tüm dünyaya göstermek, aynı zamanda bu kabiliyetleri ticarileştirmek, bundan ekonomik fayda elde etmek isteyen bir ülke. Dolayısıyla bu alanda geliştirdiğiniz teknolojiler çok değerli."

Sıvı oksijen oksitlemeli hibrit motor teknolojisinin çok önem verdikleri yeni bir teknoloji olduğunu aktaran Varank, ateşlemeleri başarıyla gerçekleştirdiklerini, bu süreçte heyecan ve mutluluk duyduklarını da ifade etti.

Çok değerli gençlerin Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmak ve teknolojiyi geliştirmek için büyük bir gayret gösterdiklerini vurgulayan Bakan Varank, "Roket motorunun bir örneği mayıs ayında Sinop'tan fırlatılacak. Önemli mesafeleri kat etmesini planlıyoruz. Aynı zamanda Ay misyonunda kullanılabilecek hibrit roket motorunun da ilk ateşlemesini bugün yapmış olduk." dedi.

"Türk bayrağını Ay ile buluşturmuş olacağız"
Varank, "2023'te biz Ay misyonu hedefimizin ilk ayağını başarabileceğimizi düşünüyoruz. Yani uzay aracımızı inşallah Ay ile buluşturacağız. Türk bayrağını Ay ile buluşturmuş olacağız. Bu manada motorun ilk ateşlemesini burada yapmak bizim açımızdan mutluluk ve gurur verici." diye konuştu.

Delta V Genel Müdürü Karabeyoğlu ise çok önemli iki roket ateşlemesi gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bir tanesi Sinop'tan fırlatılacak Sonda roketinin motorunun yerde statik ateşlemesiydi. Bu sıvı oksijen kullanan bir motor ve dünyada örneklerinin en büyüğü ve en iyi performanslı olanı. Bunun yanı sıra Ay misyonunda kullanılması mümkün olan bir motoru daha ateşledik. Bu farklı bir oksitleyici kullanıyor. Burada da 50 saniye ateşlemek suretiyle başarıya ulaştık diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Ateşlemelerin başarıyla tamamlandığına dikkati çeken Karabeyoğlu, şöyle devam etti:

"Her iki motor da beklediğimiz performansı tam manasıyla sağladı. İstediğimiz ateşleme sürelerini elde ettik. İstediğimiz itki kuvvetlerini elde ettik. Tam başarı olduğunu söyleyebiliriz. Ay motorunun testleri bundan sonra hızlanarak devam edecek. Bugün belki ilk testlerinden birini yaptık. Ama belki yüzlerce test yapacağız. Güvenilirliği sağlayacağız. Sonda roketinin ilk testi değildi. Daha önce birçok test yaptık. Ama bu en uzun yanan, en yüksek performanslı testini gerçekleştirdik. Bundan sonra ne olacak? Mayıs ayında her şey yolunda giderse inşallah yüksek irtifalara Sonda fırlatmaları yapacağız. Bugün Ay'a gidecek uzay aracının roket motorunu test ettik. Adım adım aya gidiyoruz."

Dünyanın teknoloji olarak en ileri hibrit roket motoru
Öte yandan, Delta V tarafından geliştirilen Sonda Roket Sistemi hibrit motoru dikey ateşleme testini geçerek, uzaya ulaşabilecek seviyede toplam itki elde etti. Önümüzdeki aylarda fırlatma testleriyle "uçuş gösterimi" yapılacağı öğrenildi.

Türkiye'nin en büyük roket sistemlerinden biri olan SORS'un aynı zamanda dünyanın teknoloji olarak en ileri hibrit roket motoruna sahip olduğu, sıvı oksitleyici ve katı yakıt içerdiği ve yenilikçi bir teknoloji olduğu aktarıldı.

Uzay seyahatinden önemli adım

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

hesap geliyor ~ 2 yıl önce
bu palavralarınızın hesabını vereceksiniz. her sektörde palavra tam gaz. siz kim uzay kim arap bedevileri sizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
önce adalet ~ 2 yıl önce
adalet yoksa o ülke önce batacak. sonra terazi herkesi tartacak hesap verilecek. yok öyle arapça üfürerek ama hırsızlık yaparak zeytinyağı gibi üste çıkmak. keser döner o göte girer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli ~ 2 yıl önce
Milli araba Milli uçak Milli roket Milli ..... Milli.... Acaba mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osm ~ 2 yıl önce
Tam atalarimizin dedigi gibi. Ayranimiz yok icmeye hibridle gider pazara olmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 yıl önce
Aşıya para yok ama aya gitmeye var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Roket Motoru ~ 2 yıl önce
Bu tesi belki de balistik füze üretmenin ilk testi olarak yorumlamak daha doğru olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 2 yıl önce
Harika bir haber ! Nihayet aya gideceğiz ! Çağ atlıyoruz.....da...bu konuyu emekli maaşı bir türlü düzelmeyen Ayşe teyze ile Ahmet amca'ya soralım. Tarımı bitirilen ve mazot fiyatlarının yükelmesinden dolayı ekim yapamayan çiftçiye, borcu yüzünden sütünü banka önünde döken üreticiye, işsiz kalan ve 5 temizlik işçisi alınacak kadroya 50.000 kişi içinde olan 45.000 üniversite mezununa soralım. Dünyanın en pahalı yakıtını kullanan şöför esnafına, olur olmaz saçma sapan nedenlerle işlerini kaybedenlere soralım. Motorsuz helikopter ! yapma başarısını ile tank motoru üretemeyen yüksek teknoloji ! ye soralım...Bu liste daha çooook uzar....ama bu kadar yeter. Ay'a gitme hayalleri ile oy toplayacaklarını sananlar biraz düşünürlerse gerisini bulurlar zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
At gozlukluler ~ 2 yıl önce
Yav bu nasıl yorumdur bu tür projeler gelişmeli ki universite mezunu iş bulabilsin... şu anda bile bu projede 1000 i aşkın genç yetenek bulunuyor... aynı seyi 10 yıl önce iha için diyorlardı 100 kusür kişiyle başlayan projelerde artık binlerce kişi çalışıyor yeterli mi hayır... bakın aselsan yeni bir fabrika açtı sadece orada 2000 işçı çalısıyor bu tür gelişimler desteklenmeli ki senin üstte yazdıklarının durumu iyileşsin... Ha sen önceden iyiydi sımdi kötüleşti durumlar diyorsan yakın tarihi bi okumanı oneririm... emekliye bayram ikramiyesini bırak 3 ay normal maaşını verememişlerdi de ecevit amerikaya gidip yalvarmıştı para için...
Pudra-52 ~ 2 yıl önce
Ekonomiyi eleştirmişsiniz haklısınızda ekonominiye katkı sağlayacak yüksek teknolojiye yatırım yapmayalım o zaman.Bazı projelerde yaşanan aksaklıkları bahane ederek onlarada laf etmişsiniz.Çok iyi biliyorsan gel sen motor tasarla analizlerini yap sonra platforma entegre et.Aksaklık çıkınca bunları tekrar yapda görelim.Pudra şekerinin çekip çekip sallıyorsunuz bilip bilmeden.Mühendisliğin M'sinden anlayıp nasıl böyle konuşuyorsunuz anlamıyorum.Sanırım pudra etkisi.
B-52 ~ 2 yıl önce
Ekonomi neysede özellikle bilginiz olmadığını çok belli ettiğiniz alanlar hakkında bilip bilmeden konuşmayı sonradan mı öğrendiniz yoksa doğuştan gelen bir rahatsızlık mı ?Makine mühendisi olarak sizin gibi tiplerden rahatsızlık duyuyorum açıkcası
Cs1 ~ 2 yıl önce
B 52 defol ...!!! Kininde boğul ıdeolojik saplantı içinde debelendiğin 1 km uzaktan belli
Iyide ~ 2 yıl önce
Madem hasta , agzinda maske bile yok. Mikrobu boyle tasiyoruz işte.
Şakamısın ~ 2 yıl önce
Kötümü oldu hibrit motor
Han ~ 2 yıl önce
Roketi üreten devlet iştiraki olan DeltaV A.Ş. ‘nin başındaki arkadaşı araştırdım.Adam oldukça başarılı ve kurduğu ekiple bu işin altından kalkacaktır. Daha çok ön plana çıkarılmalı Arif Karabeyoğlu ve anlamak istemeyenlere anlatmasının önü açılmalı. Mazot olayında hak veriyorum yazınıza ve malesef bu hükümet gidip yenisi geldiğinde de değişen birşey olmayacak. Saygılar
Haset ~ 2 yıl önce
Yani ne kadar gereksiz anlamsız bir yorum.
Küskanbey ~ 2 yıl önce
Okyanus ötesi bir kurgusal söylem. Allahtan bu tür söylemler Türk milletinin bilinç eşiğini arttırıyor. Büyük milletlerin büyük vatanseverleri yanında küçük vatansevmeyenleri de olacaktır.
Tebrikler ~ 2 yıl önce
Sizi bu vizyonunuzdan dolayi tebrik ediyorum.Gercekten akil nasil kullanilmaz gösterdiniz
istemezükk ~ 2 yıl önce
istemezükk

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000