10 Temmuz 2020, Cuma 16:23:54

Havacılık STK’ları Belirsizliğin Kaldırılmasını İstiyor

Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED), TASSA ve TÜSHAD, Covid-19 salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan havacılık sektörüne ilişkin bir değerlendirmede bulundu ve işveren-sendika tarafına bir çağrı yaptı.
 • Nihayet bitsin bu belisrsizlik aferin TASSA talpa gibi sadece kendi uyeni değil herkesi dusunmen guzel.
 • Yeter artık evet ne olacağımızı bilmek hakkımız anlaşma sağlansın herkes ona göre karar verir geleceği için
 • Biz çalışanları düşünün ne olacağımızı bilmek istiyoruz
 • Hadi inşallah artık bu belirsizlik bitsin
 • 2018 e dönülsün o kadar basit. Memnun olmayan pilotlar her zaman dedilkeri gibi Körfez’e gidebilirler , tüm dünyada aranılan pilotlardır Türk pilotları .
 • bu tüshad denilen oluşum umre turları düzenlemek dışında bir şey yapmayan, havacılık sektöründe çalışan imam hatip mezunlarını tek çatı altında buluşturup örgütlemeyi hedefleyenler değil miydi?
 • Tek tek inceleyin yönetimi, hepsi torpilli.
 • Uted boş konuşmuştur. Teknisyenlere ne faydası dokunmuştur ki bügüne kadar. Açıklaması manipülatifdir.
 • Hava-iş senin muhatabın değil ki, sen git metal-iş e laf söyle. Uted boş konuşmuş. Teknik bizim canımızdır,kaybımı istemeyiz ,soylemim uted e...
 • Pardon siz kimsiniz? Uted ?

Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED), Hava Yolları Kabin Memurları Derneği TASSA ve (Tüm Sivil Havacılar Derneği) TÜSHAD, Covid-19 salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan havacılık sektörüne ilişkin bir değerlendirmede bulundu ve işveren-sendika tarafına bir çağrı yaptı.

Yapılan çağrıda; 'THY ve THY Teknik A.Ş'de Ağustos ayında çalışma sisteminin netleşmesini istiyoruz. Sendika ve işverenin makulde anlaşmasını istiyoruz' denildi.

STK'ların açıklaması

Bilindiği üzere; Covid 19'un negatif etkisi birçok sektörde kendini gösterirken, havacılık sektörü en çok etkilenen sektörlerin başında geldi. Mevcut durum nedeniyle Türk Havayolları operasyona uzun bir süre ara vermek durumunda kalmış ve bugünlerde ise icra edilen seferler yavaş yavaş artmaktadır. Yaşanan süreçte gelir gider dengesinin gelir aleyhine bozulması nedeniyle, tedbirler alındı. Devletimiz tarafından olumsuz etkilenen sektörlerde çalışan emekçilere destek olmak için İŞKUR üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği verildi.

Eurocontroll verilerine göre, Temmuz ayında günlük yaklaşık 13.000 uçuş olacağı öngörülmekte, bu da geçtiğimiz yılın %30’una denk gelmektedir. Ulusal ve uluslarası basında, havayolu şirketlerinde meydana gelen gelir-gider dengesizliği nedeniyle tüm dünyadaki bayrak taşıyıcı havayollarının devlet desteği aldığı ve/veya çalışanlarının ücretinde indirime gittiği veya işçi çıkardığı yönünde haberler yayınlanmaktadır. 

Dünya genelinde büyük ölçekli havayolları, çalışanlarının işine son verirken, bayrak taşıyıcımız Türk Havayolları işçi çıkarmamış ve mümkün olduğu sürece de işçi çıkarılmayacağını da ifade etmişti. 

THY A.O. ile Hava-İş ve THY Teknik A.Ş. ile Özçelik-İş sendikaları arasında uçuş operasyonunun olmadığı yeni normale uygun ücret düzenlemesi için görüşmeler yapıldığı ve Şirketlerin 2018 yılı ücretlerine dönülmesini teklif ettiği bilinmektedir.

Ağustos ayında kısa çalışma ödeneğinin uzatılmaması durumunda, THY A.O. tarafından gelir dengesizliği nedeniyle Ağustos ayı içerisinde “İşveren Ücret Desteğine” müracaat edilebilir.

“İşveren Ücret Desteğine” müracaat edilmesi durumunda:

 • Mevcut operasyonun devamını sağlayacak yeter sayıda personel çalıştırılacağını,
 • Operasyonda ihtiyaç duyulmayan personelin ücretsiz izinli gösterileceğini ve 
 • Personelin çalışmadığı günler için yalnızca 39,24 TL (damga vergisine tabi tutulacaktır.) devlet desteği alacağı anlamına gelmektedir.

Hava-İş Sendikasının, teklifinin kabulu için yalnızca bir kısım çalışanların hakedişlerinde ilave iyileştirmeler yapılmasına ilişkin THY A.O. yönetimine ön şartlar sunduğunu, sendika duyurularından ve kamuoyuna yansıyan haberlerden üzülerek takip ediyoruz. Sendikaların bu zorlu dönemde yalnızca bir kesimin değil, tüm çalışanların haklarını düşünerek hareket etmesini bekliyoruz.

2001 yılında, yolcu uçakları ile yapılan terör saldırıları ve “15 Temmuz Hain Kalkışması” sonrasında da ülkemiz havacılığı yara almış, THY A.O ve THY Teknik A.Ş’de çalışan havacılık emekçileri, işveren ve çalışan işbirliği ile bu zorlukların üstesinden gelmişti. Yine, çalışan ve işveren işbirliği ile bu zorlu durumun da üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Bilindiği üzere, Kısa Çalışma Ödeneği bir ay daha uzatılmıştı. Günler hızlıca geçiyor, bu ayı işveren ve sendikaların doğru kullanmasını istiyoruz. Bu nedenle tarafların hızlıca bir araya gelerek yeni normale uygun ücret düzenlemesi konusunda mutabakat sağlamalarını, her gün ne olacak diye merak ve endişe ile bekleyen üyelerimizi rahatlatmalarını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Saygılarımızla…

 

Havacılık STK’ları Belirsizliğin Kaldırılmasını İstiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Thy ~ 28 gün önce
Nihayet bitsin bu belisrsizlik aferin TASSA talpa gibi sadece kendi uyeni değil herkesi dusunmen guzel.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nur ~ 29 gün önce
Yeter artık evet ne olacağımızı bilmek hakkımız anlaşma sağlansın herkes ona göre karar verir geleceği için

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KM ~ 29 gün önce
Biz çalışanları düşünün ne olacağımızı bilmek istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KA ~ 29 gün önce
Hadi inşallah artık bu belirsizlik bitsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Magish ~ 29 gün önce
2018 e dönülsün o kadar basit. Memnun olmayan pilotlar her zaman dedilkeri gibi Körfez’e gidebilirler , tüm dünyada aranılan pilotlardır Türk pilotları .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TÜSHAD ~ 29 gün önce
bu tüshad denilen oluşum umre turları düzenlemek dışında bir şey yapmayan, havacılık sektöründe çalışan imam hatip mezunlarını tek çatı altında buluşturup örgütlemeyi hedefleyenler değil miydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tüshad ~ 29 gün önce
Tek tek inceleyin yönetimi, hepsi torpilli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
laf çok icraat yok ~ 29 gün önce
Uted boş konuşmuştur. Teknisyenlere ne faydası dokunmuştur ki bügüne kadar. Açıklaması manipülatifdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uted ne alaka ~ 29 gün önce
Hava-iş senin muhatabın değil ki, sen git metal-iş e laf söyle. Uted boş konuşmuş. Teknik bizim canımızdır,kaybımı istemeyiz ,soylemim uted e...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
330 kpt ~ 29 gün önce
Pardon siz kimsiniz? Uted ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000