05 Mayıs 2017, Cuma 09:37:25

Unutulan evrakın peşinden 6500 kilometre!

Thomas Cook'a ait uçakla Antalya'dan Manchester'a seyahat eden 48 yaşındaki Adrian Buchanan, güvenlik araması sırasında içerisinde 3 bin Lira'nın da olduğu bir dosya havalimanında unutulunca bir günlüğüne Antalya'ya dönmek zorunda kaldı.
  • Ozel guvenlikler mutsuz motivasyonsuz ancak cofu kaba Antalya da hanimefendi oyalaniyor diyorum ilgilenecek misiniz, gormuyormusun calisiyoruz diyor, tersleyince sefi olan bayan geldi beyefendi sorun ne! Sef de ondan daha kaba, boyle turizm gelismez
  • Yer hizmetleri firmasının ismini yazmak yasak mı? Ülkemizin değerlerine sahip çıkalım...
  • Arkadaşlar meraba ben Andy. İnişte shortcut alıp 30 flap A/B 4 indik. Söylemeyi unutmuşum. 2. Highspeed den çıkıp...
  • Yok muymuş bir sonraki uçakta bir tanıdık?
  • yetkililer manchester antalya arası hiç bir ülke olmayan rota bulmalı.!!
  • Geçenlerde Kiev'e gidiyordum, sadece Karadeniz üzerinden gittim. Şöyle bir İtalya, Bir Fransa üzerinden uçamadık, fakirlik işte. Bir ara Romanya üzerinden gidecek gibi olduk ama kısmet değilmiş.
  • Bende geçenlerde japonyaya uçarken sırasıyla iran, Almanya, Pakistan, Nepal, İsveç, kanada, amsterdam, Küba, saudia arabiya nın üzerinden uçtuktan mütevellit Japon yaya ulaştım. Arz ederim

Thomas Cook'a ait uçakla Antalya'dan Manchester'a seyahat eden 48 yaşındaki Adrian Buchanan, güvenlik araması sırasında içerisinde 3 bin Lira'nın da olduğu bir dosya havalimanında unutulunca bir günlüğüne Antalya'ya dönmek zorunda kaldı.

İngiltere'nin uçağa alınacak elektronik eşyalar konusundaki yeni düzenlemesine göre, Türkiye'de uçağa binilirken kapıda ikinci bir güvenlik kontrolü yapılıyor.

Adrian Buchanan Independent gazetesine yaptığı açıklamada, "İki yetkili çantamı aradı. Kameramı kılıfından ters bir şekilde çıkardılar ve bütün eşya yere düşmeye başladı. Onları toplarken, arama devam etti."

Aynı çantada içinde ailenin tatil evrakları, sağlık kartları ve 3 bin Türk Lirası bulunan A4 boyutunda siyah bir dosya da vardı.
Güvenlik taraması bittiğinde, yanlışlıkla güvenlik ekibine ait masanın ucunda kalan siyah dosya haricindeki herşey yerine kondu.
"Karmaşada, o sırada gözüm oğlumda olduğu için dosyanın çantada olmadığını farketmedim.

"Durumdan bihaber uçağa bindik. Manchester Havaalanı'na geldiğimizde ancak dosyanın olmadığını farkettik."

Adrian Buchanan, anında Thomas Cook Havayolları'nı aradı, ancak firma "sigorta kuralları" nedeniyle getiremeyeceklerini söyledi.
Daha sonra Türkiye'de havalanının çalıştığı yer hizmetleri firması yolcuyla iletişime geçti ve dosyanın kendilerinde olduğunu bildirdi.

Adrian Buchanan daha sonra dosyayı gönderebilmeleri için bir dizi kargo firmasını aradı, ancak kara parayla mücadele için alınan önlemlerin paranın taşınmasını engellediğini öğrendi.

Buchanan bütün yolları denedikten sonra, artık Antalya'ya geri dönüp unuttuğu dosyayı almak için uçak bileti aramaya başladı.
Yaklaşık 240 Türk Lirası ödediği biletle, Antalya Havaalanı'nda sadece bir saat kalabilecekti. Bu yüzden dosyayı hazırlamaları için yetkililerle iletişime geçti.

Adrian Buchanan, 28 Nisan Cuma günü saat 13:45'te işten çıktı, 18:45'teki uçağına yetişebilmek için arabayla 161 kilometre yol yaptı.

Antalya'da bir saat

Uçağı Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden geçerek sabaha karşı 01:00 sıralarında Türkiye'ye ulaştı.

Kabin ekibi o gelmeden uçağı kaldırmayacaklarına söz verdiler.

Havaalanına vardığında Adrian Buchanan'ı yer hizmetleri firmasından bir yetkili karşıladı ve dosyayı teslim etti.

"Dönüş uçağım için kaydımı önceden yaptırmışlardı. Uçuş kartımı verdiler ve güvenlikten geçişte bana eşlik ettiler. Dosyaya özellikle dikkat ediyordum, çünkü bir yolculuk daha yapmak istemiyordum."

Eve dönüş yolunda rotaya beş ülke daha eklendi: Romanya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda. Bir gece boyunca 17 ülke üzerinden uçtuktan sonra evine geri döndü.

"Daha iyi gitmesini bekleyemezdim ve Thomas Cook kabin ekibine ve Türk yer hizmetleri çalışanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır" dedi.

Neticede Adrian Buchanan, 28 Nisan'da saat 13:45'te işten çıktı ve 29 Nisan sabahı 08.30'da, yaklaşık 6 bin 500 kilometre yolculuk yaptıktan sonra evine vardı.

Thomas Cook Havayolları'ndan bir sözcü "Yardımcı olamadığımız için çok üzgünüz, ancak kurallar bizi başka kişilerin evraklarını ve nakit paralarını alıp yollamamızı engelliyor" dedi.

Buchanan şimdi seyahat sigortası şirketinden yaptığı ek masrafı tahsil etmeye çalışıyor.

Unutulan evrakın peşinden 6500 kilometre!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Ozel guvenlik ~ 2 yıl önce
Ozel guvenlikler mutsuz motivasyonsuz ancak cofu kaba Antalya da hanimefendi oyalaniyor diyorum ilgilenecek misiniz, gormuyormusun calisiyoruz diyor, tersleyince sefi olan bayan geldi beyefendi sorun ne! Sef de ondan daha kaba, boyle turizm gelismez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
edgar allan poe ~ 2 yıl önce
Yer hizmetleri firmasının ismini yazmak yasak mı? Ülkemizin değerlerine sahip çıkalım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adrian Buchanan ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar meraba ben Andy. İnişte shortcut alıp 30 flap A/B 4 indik. Söylemeyi unutmuşum. 2. Highspeed den çıkıp...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
khn ~ 2 yıl önce
İyi de kalkışta hangi taksiyollarını ve pisti kullandınız, derate yaptınız mı? Hep eksik bilgi veriyosun Adri.
Kemal ~ 2 yıl önce
Yok muymuş bir sonraki uçakta bir tanıdık?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cayman ~ 2 yıl önce
yetkililer manchester antalya arası hiç bir ülke olmayan rota bulmalı.!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elpida ~ 2 yıl önce
Geçenlerde Kiev'e gidiyordum, sadece Karadeniz üzerinden gittim. Şöyle bir İtalya, Bir Fransa üzerinden uçamadık, fakirlik işte. Bir ara Romanya üzerinden gidecek gibi olduk ama kısmet değilmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenk ~ 2 yıl önce
Bende geçenlerde japonyaya uçarken sırasıyla iran, Almanya, Pakistan, Nepal, İsveç, kanada, amsterdam, Küba, saudia arabiya nın üzerinden uçtuktan mütevellit Japon yaya ulaştım. Arz ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hey! ~ 2 yıl önce
Peki.
hava ~ 2 yıl önce
anlaşıldı tamam .
Mert ~ 2 yıl önce
Olur öyle..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000