28 Mayıs 2020, Perşembe 09:02:28

Ünlü yatırımcının hava yolu hisse satışı değerlendiriliyor

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett’ın fikirlerinin modasının geçip geçmediği konusunda ABD kamuoyunda büyük bir tartışma dönüyor. Havayolu sektörünün içinde olanlar ise hata yaptığından kesin emin.
  • Adam haklı, iyi yapmış. Daha güzel yatırımlar için projeleri vardır. Bu insanlar boşuna zengin olmuyor.
  • Zaman gösterecek kimin haklı olduğunu
  • Toplu seyahat ve dolayısıyla denizaşırı toplu taşıma 2-3 sene sıkıntılı geçebilir. Adam bunu öngörmüş.
  • Lufthansa ya yapılan mali desteğin ülkemizde THY başta olmak üzere Pegasus ve diğerlerine de yapılması elzem ihtiyaçtır. Ayrıca THY nin bir an önce şişmiş olan başta Genel Müdürlük ve istasyon daha sonra sırasıyla diğer a.ş lerindeki şişmiş kadroları mantık ve akıl çerçevesinde boşaltması gereklidir. THY ülkenin su aygırı çiftliğine dönmüştür, bir an önce bu yanlıştan dönmeleri şarttır. Ayrıca DHMI de elini taşın altına sokmalıdır.

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett’ın fikirlerinin modasının geçip geçmediği konusunda ABD kamuoyunda büyük bir tartışma dönüyor. Havayolu sektörünün içinde olanlar ise hata yaptığından kesin emin.

Kriz döneminde ünlü yatırımcı hisse almak yerine elindeki tüm havayolu hisselerini satmayı tercih etti. Buffett’ın şirketi olan Berkshire Hathaway, Delta'nın yüzde 11'i, American'ın yüzde 10'u Southwest'in yüzde 10'u ve son olarak United'ın yüzde 9'una ait hisseleri elinde tutarken bu hisseleri kriz döneminde elinden çıkardı.

Borsalarda oluşan pozitif havayla birlikte önümüzdeki aylarda mortgage ve havayolu sektöründeki toparlanma beklenirken GuideStone Capital Management’ın 12,5 milyar doları yöneten Başkanı David Spika gibi isimler, borsaların geçtiğimiz ayki rallisine katılmayan ve kriz sırasında aşırı düşen sektörlerin bir fırsat olarak görüyor. Kriz döneminde ağır satış yemiş hisseler tatil sonrası dönemde ise tekrardan yükseliş trendine girdi. Geçtiğimiz seansta United Airlines, Royal Caribbean Cruises ve MGM Resorts hisseleri %12’den fazla arttı.

Havayolu hisselerine yatırım yapan para yöneticileri ise hisselerin üç temel faktöre bağlı kalarak yükseliş trendini sürdüreceğini düşünüyor.

Birinci olarak politikacılar havayolu sektörünü ABD ekonomik güvenliğinin temel taşı olarak görüyor. Havayolu ve ona bağlı sektörlerde çok sayıda insanın çalışması teşvik paketlerinin kolayca çıkmasını sağlıyor. Politikacıların bu sektörü kendi kaderine bırakması imkânsız.

İkinci olarak korona virüs sebebiyle olan kısıtlamaların gevşetilmesiyle yolcu sayısında önümüzdeki günlerde artış bekleniyor.  Son olarak da havayolu hisseleri 9 Eylül saldırısı, 2003 SARS krizi ve 2008 küresel finans krizinden sonraki altı ay içerisinde %80-120 oranında yükseldi.

Buffett’ın havayolu hisselerinden para kaybetmek korkusuyla satarken, para yöneticileri onun büyük bir hata yaptığını düşünüyor.

Ünlü yatırımcının hava yolu hisse satışı değerlendiriliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Uyanık ~ 1 ay önce
Adam haklı, iyi yapmış. Daha güzel yatırımlar için projeleri vardır. Bu insanlar boşuna zengin olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buffet ~ 1 ay önce
Zaman gösterecek kimin haklı olduğunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gidişatı görmüş ~ 1 ay önce
Toplu seyahat ve dolayısıyla denizaşırı toplu taşıma 2-3 sene sıkıntılı geçebilir. Adam bunu öngörmüş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 1 ay önce
Lufthansa ya yapılan mali desteğin ülkemizde THY başta olmak üzere Pegasus ve diğerlerine de yapılması elzem ihtiyaçtır. Ayrıca THY nin bir an önce şişmiş olan başta Genel Müdürlük ve istasyon daha sonra sırasıyla diğer a.ş lerindeki şişmiş kadroları mantık ve akıl çerçevesinde boşaltması gereklidir. THY ülkenin su aygırı çiftliğine dönmüştür, bir an önce bu yanlıştan dönmeleri şarttır. Ayrıca DHMI de elini taşın altına sokmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000