15 Kasım 2016, Salı 09:04:05

Üniversiteliler 'model uçak' yapıyor

Samsun’da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdunda kalan öğrenciler, radyo kontrollü uçak kursunda kendi tasarladıkları model uçakları yapıyor.
  • Ülkemizde petrol yok, bu sebeple petrolü olmayan, bizim gibi trafik sorunu olup teknoloji konusunda bizden ileride olan alman ve japonların yaptığı gibi elektrikli helikopter yapsınlar. Universitelerimiz de öğrencilerini bu ülkelere göndersinler proje geliştirmeyi öğrenmeleri için.
  • Keşke modelini değil de prototipini falan yapsalar da biz de haberini okusak..
  • bana çok boş iş geliyo bunlar
  • Yapmisti tahminim Ilkokulda yapmistik

Samsun’da Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdunda kalan öğrenciler, radyo kontrollü uçak kursunda kendi tasarladıkları model uçakları yapıyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin farklılıklarını ortaya koyabilmek ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla ücretsiz kurslar düzenlediklerini söyledi. Yurt bünyesinde model uçak ve pilotaj atölyesi kurduklarını belirten Kasapoğlu, ''Yurtlarımızda kalan bütün öğrencilerimizin eğitimlerinin dışında kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçladık. Bu kapsamda radyo kontrollü uçak atölyesi kurarak kurs açtık." dedi

Kasapoğlu, öğrencilerin elektrik motorlu insansız hava aracı eğitimi aldıını ve belirlenen kuralları yerine getirerek uçağın tasarımı ile üretimini yaptıktan sonra uçuracaklarını belirterek, "Böylece öğrencilere eğitim ile edindikleri kazanımları pratiğe dönüştürme fırsatı da sağlamış olacaklar. Bu eğitimlerle öğrencilerimizin farklılıklarını da ortaya çıkarmak istedik.'' diye konuştu.

Her öğrenci kendi uçağını tasarlıyor

Kurs eğitmeni Cihan Alsoy ise kursa katılan 28 öğrencinin bilinen modellerin yanı sıra kendi tasarladıkları uçakları yaptıklarını belirtti.

Her öğrencinin kendi uçağını yaptığına işaret eden Alsoy, ''Model uçaklarımızı hafif olan balsa, depron, kavak ve ıhlamur ağacı kaplamalarından yapıyoruz. Önce bilinen modelleri birlikte yaptık. Uçak yapımını ve tekniğini öğrenen öğrenciler daha sonra kendi tasarladıkları ya da yapmak istedikleri modelleri belirleyerek yapıyor." ifadelerini kullandı.

Özellikle mühendislik alanında öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin kursa ilgi gösterdiğine vurgu yapan Alsoy, "Bir çoğu gelecekteki hedeflerini havacılık sanayinde devam ettirmek istiyor. Bu kurslar öğrencilerin kişisel gelişimine katkı yaptığı gibi mesleki gelişimlerine ve havacılığın sevdirilmesine de önemli katkı sağlıyor. Bugüne kadar 12 model uçak tamamlandı, diğerlerinin de yapımı sürüyor.'' diye konuştu.

Üniversiteliler 'model uçak' yapıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Combuster ~ 4 yıl önce
Ülkemizde petrol yok, bu sebeple petrolü olmayan, bizim gibi trafik sorunu olup teknoloji konusunda bizden ileride olan alman ve japonların yaptığı gibi elektrikli helikopter yapsınlar. Universitelerimiz de öğrencilerini bu ülkelere göndersinler proje geliştirmeyi öğrenmeleri için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 4 yıl önce
Keşke modelini değil de prototipini falan yapsalar da biz de haberini okusak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abi ~ 4 yıl önce
bana çok boş iş geliyo bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bizde ~ 4 yıl önce
Yapmisti tahminim Ilkokulda yapmistik

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000