12 Eylül 2020, Cumartesi 17:08:35

United Airlines'a 'ayrımcılık' davası

ABD'li United Airlines, iki kabin memuru tarafından sponsor olduğu uçuşlarda ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava edildi.
  • başvuru yapmıştı almadı bu United yahu ne ayrımcı bir airline, 88 yaşındaki nenemi bile almadılar. Allahından bulsunlar, hak yiyorlar.
  • Manken ve modeller için niye itiraz etmiyorlar. Ayni şey değilmi.
  • Diğer yolcular da çıkıp bizim uçuşlarımıza niye manken gibi kabin görevlileri gelmiyor, başımız kel mi? derse işler iyice çığırından çıkar:)
  • Amerikada pozitif ayrımcılık Anayasal suçtur. United Airlines' ı göbeğinden yakalamışlar. Öttüre öttüre o tazminatı ödetirler.
  • Fizik bizim tüm şirketlerde standart zaten. 3-5 kilo fazlan olunca değerlendirmeler düşük gelir, şirket çağırır kilonu ölçer falan. Dış görünüş de önemli. Geçen gün bir arkadaşın yüzü çirkin diye arkasından "bunu nasıl almışlar" diye konuşuyorlardı. Bizde standart böyle olduğu için güzel olanın 1.50 olsa da alınmasına şaşırmıyoruz herhalde.
  • Keske bizde de aynısı olsa
  • Ben olsam butun ucuslari bu hosteslerle yaparim
  • Dava acan memurlarin kilolarini merak ediyorum
  • Bizde yok mu sanki ?
  • Ya ne olacadı ??

ABD'li United Airlines, iki kabin memuru tarafından sponsor olduğu uçuşlarda ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava edildi.

ABD basınında yer alan haberlere göre; United Airlines ulaşım sponsoru olduğu bazı Amerikan Futbol Ligi (NFL) ve Amerika Ulusal Beyzbol Ligi (MLB) takımlarını uçurduğu seyahatlerde genç, sarışın ve fiziği daha iyi olan kabin memurlarını görevlendirerek diğer kabin memurlarına ayrımcılık yaptı.

Söz konusu uçuşlarda görev yapan kabin memurlarının ek ücretin yanı sıra futbol maçlarına bilet hakkı verildiği, bu nedenle tüm kabin memurları tarafından ilgi gördüğü bildirildi. Ancak iddiaya göre; United Airlines bu uçuşlarda özellikle sarışın, genç ve daha fit fiziğe sahip kabin memurlarını görevlendirdi.

20 yıldan fazla süredir United'da görev yapan iki kabin memuru ise şirkete dava açtı. Açılan davada özetle; 'Bu uçuşlarda görev yapanlar ek ücret, daha iyi otellerde konaklama ve maçlara bilet hakkı kazanıyor. Bu nedenle biz de defalarca şirkete bu uçuşlarda görev yapmak istediğimizi ilettik. Ancak şirket hep dış görünüşe göre karar vererek tecrübemizi yok saydı' ifadeleri yer aldı.

United Airlines'tan bu nedenle tazminat talep eden çalışanlar, tercihin dış görünüşe göre yapılmasının da yok sayılmasını istedi.

Konu mahkemeye taşınırken, medyada geniş yer buldu.

United Airlines'a 'ayrımcılık' davası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Nenem ~ 1 yıl önce
başvuru yapmıştı almadı bu United yahu ne ayrımcı bir airline, 88 yaşındaki nenemi bile almadılar. Allahından bulsunlar, hak yiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
X ~ 1 yıl önce
Manken ve modeller için niye itiraz etmiyorlar. Ayni şey değilmi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başı keller ~ 1 yıl önce
Diğer yolcular da çıkıp bizim uçuşlarımıza niye manken gibi kabin görevlileri gelmiyor, başımız kel mi? derse işler iyice çığırından çıkar:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alırlar ~ 1 yıl önce
Amerikada pozitif ayrımcılık Anayasal suçtur. United Airlines' ı göbeğinden yakalamışlar. Öttüre öttüre o tazminatı ödetirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ts ~ 1 yıl önce
amerikada pozitif ayrımcılığın alası vardır bir zenci ile beyaz tenli hala aynı haklara sahip deyildir
Km ~ 1 yıl önce
Fizik bizim tüm şirketlerde standart zaten. 3-5 kilo fazlan olunca değerlendirmeler düşük gelir, şirket çağırır kilonu ölçer falan. Dış görünüş de önemli. Geçen gün bir arkadaşın yüzü çirkin diye arkasından "bunu nasıl almışlar" diye konuşuyorlardı. Bizde standart böyle olduğu için güzel olanın 1.50 olsa da alınmasına şaşırmıyoruz herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PeÇeTeKa ~ 1 yıl önce
Birincisi, "dış görünüş" sert sessiz ile bitiyor. Sonrasında gelen sessiz harfin sert sessiz olması gerektiği Orta Okulda öğretilir. "de" ile değil, "te" ile devam eder. İkincisi, yüzü çirkin ne demek? Güzellik ve çirkinlik görecelidir. Onu nasıl işe aldıklarını söyleyen pisletmiş, sen de "yüzü çirkin" diyerek tüy dikmişsin.
Öfff ~ 1 yıl önce
Dilbilgisi dersindemiyiz amma uzattın
Çirkin ördek ~ 1 yıl önce
Çirkin oldugu kadar çirkefmiş aynı zamanda, çirkin çirkefler dava açarak aldıkları parayla estetik yaptırıp güzelleşmeyi planlıyorlar güzel fikir
Dahi anlamındaki de ~ 1 yıl önce
Ayrı yazılır zaten. Önce dilbilgisi öğrenip, öyle yazsaydın keşke yorumunu.
Muhiddin ~ 1 yıl önce
Keske bizde de aynısı olsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogru ~ 1 yıl önce
Ben olsam butun ucuslari bu hosteslerle yaparim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teddy bear ~ 1 yıl önce
Dava acan memurlarin kilolarini merak ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 1 yıl önce
Bizde yok mu sanki ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
So what?? ~ 1 yıl önce
Ya ne olacadı ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000