19 Nisan 2013, Cuma 16:07:18

ULTRA LÜKS UÇAĞIN İLK SAHİBİ BİR TÜRK

Dünyanın en gelişmiş özel jeti Falcon 2000S’in üretimden çıkan ilk uçağı bir Türk’ün oldu. 26.5 milyon dolarlık jeti Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı satın aldı...
  • işçi zam istediğinde şirketin zararda olduğu söyleniyor ama 26,5 milyon dolara jet alınıyor
  • Ekibin tamamı Türkler'den oluşuyor. Ekibe iyi uçuşlar...
  • Yerlidir umarim. Malum patronlar yabanci sever.
  • Aylardır beklediğimiz jet. Bakalim ne zaman göreceğiz.
  • Bombardier JRC200 daha iyi değilmidir ?
  • Ucagin ilk sahibinin bir Turk olmasi beni gururlandirmiyor...Sonucta ucagi yapan,parayi kazanan yabanci...Maalesef ulkemizde elin icadini para bastirip almak prestij,gurur duyulacak ,hava atilacak bir sey olarak gorulur ama kimse de biz de calisalim,cabalayalim,uretelim de bizim de boyle dunya capinda markalarimiz olsun, ulkemiz para kazansin demez.. Su marka araba aldim, su marka ayakkabi aldim su marka canta aldim vs..Prestij,hava ayagina eli zengin eder dururuz...Ne zaman ki bir Turk sirketinin yaptigi bilmem ne marka ucagi ilk bir Fransiz almis haberlerini duyariz o zaman gururlanirim...
  • Citation basar buna
  • patronumuzla gurur duyuyoruz...
  • Çalışanına verdiği değerin karşılığını her zaman fazlasıyla almış bir şirket. İsdemir'in ayağını kaydırdığı pırıl pırıl elamanları kapıda kapıp istihdam etmiştir.Daha güzel haberlerini duymayı bekliyoruz.
  • Ultra luks falan deil bu falcon LX in makaslanmış , ucuzlatılmış range olarak kısaltılmış hali, bilenler bilir üfürmeyelim ULTRA deyince iş değişir SINIF değişir... Dogan görünümlü şahin olmuş hayırlı olsun :-))

Uçağı ilk test eden isimlerden biri olan Financial Times’ın havacılık uzmanı pilot Rohit Jaggi’nin, ‘Uçurması çok kolay ve son derece güvenli bir uçak’ dediği Falcon 2000S BMW DesignworksUSA tarafından tasarlandı. Havada kalış süresi 8 saati bulan Falcon 2000S, en yakın rakiplerinden Hawker 4000’e göre yüzde 50 daha fazla kabin alanına sahip. Uçağın kokpiti de BMW tasarımı. İşte bu en yeni süper jetin dünyada ilk sahibi Tosyalı Holding’in patronu oldu.

Siparişi test aşamasındayken veren Tosyalı ailesi, üretimden çıkan ilk jeti geçtiğimiz salı günü teslim aldı. Jetin dünyadaki ilk sahibinin bir Türk olduğu haberini Dassault’un halka ilişkiler sorumlusu Vadim Feldzer dünyaya açıkladı. Jetin fiyatı 26.5 milyon dolar. Ancak ekstra özelliklerle fiyatı 30 milyon doların üzerine çıkıyor. Örneğin geniş bant internet hizmeti eklendiğinde fiyat 500 bin dolar artıyor.

KISA PİSTLERE DE İNEBİLİYOR

Fransa’nın 4 milyar dolar ciroya sahip havacılık devi Dassault, 2011’den bu yana piyasaya sürmeye hazırlandığı en gelişmiş özel jeti olan Falcon 2000S’in testlerini gerçekleştiriyordu. 1970’lerde dünya arenasına çıkan ve zenginlerin gözdesi Falcon 2000 serisinin son halkası olan S modelinde iniş mesafesi 705 metreye kadar indirilerek kısa pistlere iniş kalkış imkanı sağlandı. Falcon 2000S bu alanda rakiplerinden iki kat daha fazla havaalanına inebilme özelliğine kavuştu. Karbon salınımı yüzde 20 azaltılan çevre dostu motorlarıyla New York’tan Londra’ya kesintisiz uçuş imkanı sağlayan süper jet 10 yolcu taşıma kapasitesine sahip. 2000S, 41 bin feet’lik seyir irtifasına 19 dakikada tırmanıyor. Uçağın maksimum seyir irtifası ise 47 bin feet. Kısa pistlere rahatlıkla inip kalkabiliyor.

Soba borusu üretiminden çelik devine uzanan yol

1961 doğumlu Fuat Tosyalı, iş hayatına babasının kurduğu ve soba borusu üreten Tosyalı Ticaret’le atıldı. 1988 yılında Tosyalı Metal Ticaret’i kurarak sanayiciliğe ilk adımı attı. 1991 yılında endüstriyel gaz üretimi yapan bir başka şirketle yatırımlara devam etti.

Eğitim ve sağlığa verdiği büyük destekle tanınan Tosyalı Ailesi, son olarak Osmaniye’de 1 milyar dolarlık yatırımla yassı ve uzun çelik üretimi gerçekleştirecek tesisini devreye soktu. Türkiye’nin cari açığını önlemede büyük bir katkısı olacak tesisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hizmete sokmuş ve Tosyalı Ailesi’nden açılışta eğitim ve sağlığa olan desteklerini artırarak devam ettirmelerini de istemişti. 2 bine yakın çalışanı bulunan Tosyalı Holding’in cirosu 1.5 milyar dolar, yıllık ihracatı da 400 milyon dolar civarında.

ULTRA LÜKS UÇAĞIN İLK SAHİBİ BİR TÜRK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

çalışan ~ 9 yıl önce
işçi zam istediğinde şirketin zararda olduğu söyleniyor ama 26,5 milyon dolara jet alınıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Ekip ~ 9 yıl önce
Ekibin tamamı Türkler'den oluşuyor. Ekibe iyi uçuşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ucus ekibi ~ 9 yıl önce
Yerlidir umarim. Malum patronlar yabanci sever.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacıkız ~ 9 yıl önce
Aylardır beklediğimiz jet. Bakalim ne zaman göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilenlere soruyorum ~ 9 yıl önce
Bombardier JRC200 daha iyi değilmidir ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne zaman ki.. ~ 9 yıl önce
Ucagin ilk sahibinin bir Turk olmasi beni gururlandirmiyor...Sonucta ucagi yapan,parayi kazanan yabanci...Maalesef ulkemizde elin icadini para bastirip almak prestij,gurur duyulacak ,hava atilacak bir sey olarak gorulur ama kimse de biz de calisalim,cabalayalim,uretelim de bizim de boyle dunya capinda markalarimiz olsun, ulkemiz para kazansin demez.. Su marka araba aldim, su marka ayakkabi aldim su marka canta aldim vs..Prestij,hava ayagina eli zengin eder dururuz...Ne zaman ki bir Turk sirketinin yaptigi bilmem ne marka ucagi ilk bir Fransiz almis haberlerini duyariz o zaman gururlanirim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Exper ~ 9 yıl önce
Citation basar buna

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çalışan ~ 9 yıl önce
patronumuzla gurur duyuyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tosyalı ~ 9 yıl önce
Çalışanına verdiği değerin karşılığını her zaman fazlasıyla almış bir şirket. İsdemir'in ayağını kaydırdığı pırıl pırıl elamanları kapıda kapıp istihdam etmiştir.Daha güzel haberlerini duymayı bekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ultraMI ?? ~ 9 yıl önce
Ultra luks falan deil bu falcon LX in makaslanmış , ucuzlatılmış range olarak kısaltılmış hali, bilenler bilir üfürmeyelim ULTRA deyince iş değişir SINIF değişir... Dogan görünümlü şahin olmuş hayırlı olsun :-))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000