15 Mart 2010, Pazartesi 11:11:07

Ulaştırma Bakanları'ndan havayolu şirketleriyle ilgili kararlar

AB ulaştırma bakanları, havayolları şirketlerine, uçak kazası söz konusu olduğunda, kazanın bildirilmesinden itibaren, iki saat içinde yolcu listelerinin ilgili makamlara ulaştırılmasını öngören kararı onaylandı.

Bugüne kadar Avrupa Birliği ülkelerindeki havayolu şirketleri, uçak kazası meydana geldiğinde yolcu listelerinin ilgili ülke makamlarına ve uçakta bulunanların yakınlarına bildirmek için herhangi bir süre kısıtlamasına tabi değildi. Bu da uçakta yakınları bulunanları ıstıraplı bir bekleyişe sürüklüyordu.

AB dönem başkanlığını yürüten İspanya’nın Ulaştırma Bakanı Jose Blanco, Brüksel’de düzenlenen toplantıda Birlik genelinde bu konuya ilişkin ortak bir düzenleme öngördüklerini açıkladı.

Blanco, “Özellikle insanların, aileleri ve arkadaşlarının akıbeti konusunda korku dolu bir bekleyişe girmelerini önlemek istiyoruz. Ayrıca havayolları şirketlerinin gerekli bilgileri aktarmak konusunda sürekli baskı altında tutulması da doğru değil. Bu nedenle havayolu şirketlerinin kazadan sonra en fazla iki saatlik bir sürede yolcu listelerini bildirmesi konusunda bir uzlaşı sağlandı” dedi.

AP’nin de onayı gerekiyor

AB Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Simm Kalas da bu yıl içinde kararın uygulamaya sokulması için çabalayacaklarını duyurdu. Karar, önce yolcuların aileleri ve yakınlarına bilgi verilmesini ve daha sonra da basının bilgilendirilmesini öngörüyor. Kararın yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu’nun da onayı şart.

Almanya Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer ise zaten Almanya’da bu konuda iyi bir düzenleme olduğunu belirterek bunun tüm Birlik ülkelerinde geçerlilik kazanmasının önemine vurgu yaptı.

ABD’deki havayolu kuralları

Ulaştırma bakanlarının toplantısında ayrıca ABD’de havayollarının daha fazla liberalleştirilmesi de masaya yatırıldı. Alman Bakan Ramsauer, ABD'deki uygulamalarla ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Ramsauer, “Şayet bir Amerikalı şirket bir Avrupalı şirkete yüzde 49,9 öz sermaye ile ortak olabiliyorsa, bizler de Amerika’da aynı hakka sahip olmak isteriz. Aynı şartlar geçerli olmalı” dedi.

Alman Bakan, gece uçuşları gibi çevre konularına ilişkin Avrupa standartlarının da tanınması gerektiğine işaret etti. Ramsauer, Amerikan havayolu şirketlerinin "güvenlik masrafları" adı altında ek ücret talep etmesini de eleştirerek “Birbirimize karşı bu tür şeylerle gelmemeliyiz. Her zaman bir gerekçe bulursunuz. Amerika hep güvenlik gerekçesini öne sürüyor. Aynı şekilde hareket edebiliriz, ama bunun utanç verici bir gelişme olduğunu düşünüyorum” dedi.

ABHaber

Ulaştırma Bakanları'ndan havayolu şirketleriyle ilgili kararlar

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000