06 Şubat 2021, Cumartesi 12:45:23

Ukrayna'dan bazı şirketlere yaptırım kararı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rus işgali altındaki Kırım’a uçuş gerçekleştirdikleri için Portekiz merkezli JET4U LDA şirketi ve onun Moldova’daki bağlantılı şirketi JET4U SRL‘ye yaptırım uygulandığını bildirdi.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rus işgali altındaki Kırım’a uçuş gerçekleştirdikleri için Portekiz merkezli JET4U LDA şirketi ve onun Moldova’daki bağlantılı şirketi JET4U SRL‘ye yaptırım uygulandığını bildirdi. Yaptırımların, Kırım’ın Rusya tarafından işgali son bulana kadar geçerli olması gerektiği ifade edildi.

Ukrayna Güvenlik Servisinin inisiyatifiyle, Moldova ve Portekiz’den iki hava yolu şirketine, Rus işgali altındaki Kırım’a gerçekleştirilen yasa dışı uçuşlar nedeniyle yaptırım uygulandı. SBU’dan 3 Şubat 2021’de yapılan açıklamada, “Mevcut mevzuat ihlal edilerek Rusya’ya ve Ukrayna’nın işgal edilmiş topraklarına yapılan uçuşlar nedeniyle Moldovalı hava yolu şirketi JET4U S.R.L.’ye ve Portekizli JET4U LDA’ya Ukrayna Güvenlik Servisinin girişimiyle yaptırımlar uygulandı.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA’YA AÇILAN DAVA SONUÇLANANA KADAR SÜRECEK
Açıklamada, yaptırımların, Kırım’ın Rusya tarafından işgali son bulana kadar veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı davasında, yarımadanın işgali ile bağlantılı olarak tazminat talebine ilişkin kararının yürürlüğe girmesine kadar geçerli olması gerektiği ifade edildi.

Tespit edilen ihlallere dayanarak, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin, Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi’ne bu şirketlere mali ve ekonomik yükümlülüklerin askıya alınması, Ukrayna üzerinden kaynakların geçişinin, uçuşlar ve seferlerin tamamen durdurulması, varlıkların bloke edilmesi gibi yaptırımlar uygulamasını tavsiye ettiği bildirildi. (Qha)

Ukrayna'dan bazı şirketlere yaptırım kararı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000