17 Mayıs 2022, Salı 12:17:55

Ukrayna'da Türk SİHA'larının başarısı İngiliz basınında gündem oldu

Rusya’nın yaklaşık 3 ay önce başlattığı savaşta Ukrayna ordusunun savunma hattında Türk İHA’sı Bayraktar TB2 öne çıkmaya devam ediyor.
  • Sırf Rusları kışkırtmak için ilişkilerimiz bozulsun diye servis ediyorlar
  • Geçtiğimiz ramazan bayram tatilinde çanakkaleye gittim. Merkezde aracımı park ettim otoparktan çıkar iken otoparkçı yabancı müşterilerle konuşuyordu yardım istedi. Sordukları yeri gösterdim ve oraya yüreyeceğimi beni takip edebieceklerini söyledim. Bulgaristan,ukraynalı bir gruptu ve bize çok teşekkür ettiklerini söylediler. Ben de alt tarafı adres gösterdim bu kadar teşekkür nedir diye durumu sorduğum da bana Bayraktar,siz bayraktar yapıpı verdiniz savaşta çok etkililer çok teşekkürler dediler. Çok gurur vericiydi benim için,helal olsun.!!!
  • Adamlar hayvanlara ismimizi veriyor biz de utanacağımıza adeta sevinçle haber yapıyoruz...Ruslar kindar bir yönetim anlayışı izler, cumhurbaşkanı heyetini kapıda nasıl beklettiğini, koltuğunu çekmeye çalıştığını, midibüse binerken araç zırhlı mı diye sorunca bölge zırhlı diyerek dalga geçmesini unutmayın, ileride bunların hesabını siyasi,ticari her yönden sormaya başlayınca da kimse hani Putin dostumuzdu bilmem neydi demesin.

Rusya’nın yaklaşık 3 ay önce başlattığı savaşta Ukrayna ordusunun savunma hattında Türk İHA’sı Bayraktar TB2 öne çıkmaya devam ediyor. İngiliz basını savaşın başladığı günden bu yana Ukrayna’nın savunmasında 800’den fazla saldırı gerçekleştiren Bayraktar TB2’ler nedeniyle Rus ordusunun yakındığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıda yaklaşık 3 ay geride kalırken, yaşanan Yılan Adası savaşı, Ukrayna'daki savaşın en stratejik ve sembolik yerlerinden biri oldu.

İşgalden sonraki ilk günlerde, Karadeniz'de Odessa'nın güneyinde stratejik bir noktada bulunan bu kayalık adada, Ukraynalı askerlerin Rus savaş gemisine "eve git" dedikleri yer oldu.

Bugün, Rusya, adanın kısmen kontrolünü elinde tutarken, bu hafta bir Raptor devriye botu da dahil olmak üzere Yılan Adası’nda araçları yok eden Ukrayna ordusuna bağlı Bayraktar TB2 drone’larının birkaç videosu yayımlandı.

Videolarda bir savaş gemisinin drone’larla batırılması da dahil olmak üzere Rus askerlerine karşı Bayraktar TB2’lerin üstün performansı gözler önüne serilirken, kaydedilen ses kayıtlarında Rus askerlerinin kendilerine ateş etmeye devam eden Bayraktarlardan yakındığı ortaya çıktı.

İngiliz Telegraph’ın haberinde ise, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın başından bu yana, çoğunlukla tanklara ve diğer zırhlı araçlara yönelik 800'den fazla onaylanmış Bayraktar saldırısı gerçekleştiği bildirildi.

Telegraph, 'Bayraktar TB2 Ukrayna’da oyunu değiştirdi' ifadeleriyle Türk İHA'yı manşetine taşıdı. 

Bayraktarlar Ukrayna’nın savunmasına önemli bir rol oynarken ülkede birçok simgeye Türk yapımı İHA’nın adı verildi.

Geçtiğimiz ay çıkan haberlerde Ukrayna’da halkın Bayraktar TB2 için şarkılar yazmaya başladığı, evcil hayvanlarına Türk yapımı insansız hava aracının adının verildiğini aktarmıştı.

CNN International ise, "O parlak tanklar ateşe veriliyor, Bayraktar, yeni çılgınlık bu" sözleriyle Türk İHA için şarkılar söylendiğini vurgulamıştı.

Haberde, Kiev belediye başkanının geçtiğimiz ay şehrin hayvanat bahçesinde yenidoğan bir lemurun adının Bayraktar olacağını duyurduğu bildirilirken, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kiev polis köpeği eğitim merkezindeki başka bir köpek yavrusu olan Bayraktar'ın fotoğrafını paylaşmıştı.

Ukrayna'da Türk SİHA'larının başarısı İngiliz basınında gündem oldu

Facebook Yorum

Yorumlar

boş haber değil ~ 3 ay önce
Sırf Rusları kışkırtmak için ilişkilerimiz bozulsun diye servis ediyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baba redkit ~ 3 ay önce
Geçtiğimiz ramazan bayram tatilinde çanakkaleye gittim. Merkezde aracımı park ettim otoparktan çıkar iken otoparkçı yabancı müşterilerle konuşuyordu yardım istedi. Sordukları yeri gösterdim ve oraya yüreyeceğimi beni takip edebieceklerini söyledim. Bulgaristan,ukraynalı bir gruptu ve bize çok teşekkür ettiklerini söylediler. Ben de alt tarafı adres gösterdim bu kadar teşekkür nedir diye durumu sorduğum da bana Bayraktar,siz bayraktar yapıpı verdiniz savaşta çok etkililer çok teşekkürler dediler. Çok gurur vericiydi benim için,helal olsun.!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ruski ~ 3 ay önce
Adamlar hayvanlara ismimizi veriyor biz de utanacağımıza adeta sevinçle haber yapıyoruz...Ruslar kindar bir yönetim anlayışı izler, cumhurbaşkanı heyetini kapıda nasıl beklettiğini, koltuğunu çekmeye çalıştığını, midibüse binerken araç zırhlı mı diye sorunca bölge zırhlı diyerek dalga geçmesini unutmayın, ileride bunların hesabını siyasi,ticari her yönden sormaya başlayınca da kimse hani Putin dostumuzdu bilmem neydi demesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkiye ~ 3 ay önce
Ruslar fırsatını bulursa daha beterini yapar ülkeler arası dostluk yoktur çıkar vardır o suriyede askerlerimizi niye öldürdüler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000