25 Şubat 2022, Cuma 09:06:08

Ukrayna: "7 uçak ve 6 helikopter düşürüldü!"

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zalujnıy Rusya'nın ülkesine karşı kayıplarının ilk günde 30'dan fazla tank, yaklaşık 130 zırhlı araç, 7 uçak ve 6 helikopter olarak tahmin edildiğini açıkladı.
  • Hava gücü bu konuda belirleyicidir. Göklere sahip olan duruma hakim olur. Rusya’nın üstünlüğü olsa da, Ukrayna’nın hava gücünü dikkatli kullanması ile üstünlük sağlayabilir. Her iki ülke de hava kuvvetlerini doğru kullanmak konusunda çok da başarılı değiller. Sadece güç gösterisi yapmakta başarılılar, sahadaki becerilerini şimdi göreceğiz.
  • Rus unsurları sürekli alçak uçuş yapıyor. Manpads çok olsa asla uçamazsın. Bizim helikopter pilotlarımız da bunlara karşı iyi bilir uçmayı. Dağlık bölgede çok keskin dinamik tehlikeli uçuş becerisi gerektirir. Manpads açılamasın diye şak diye karşına helikopter çıkar. Düz arazide ise helikopterin şansı yok.
  • Pek mumkun degil ama, olur da Ukrayna ustunlugu ele gecirirse, Rusya tarihten silinir.
  • Afgnistn kadar direnis olmaycak gorunuyor, nerede 250 bin kisilik ordu

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zalujnıy Rusya'nın ülkesine karşı kayıplarının ilk günde 30'dan fazla tank, yaklaşık 130 zırhlı araç, 7 uçak ve 6 helikopter olarak tahmin edildiğini açıkladı.

Zalujnıy, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, bu zorlu saatler boyunca "düşmanın" ele geçirme planlarına ulaşamadığını bildirdi.

Rusya'nın ülkesine karşı kayıplarının ilk günde 30'dan fazla tank, yaklaşık 130 zırhlı araç, 7 uçak ve 6 helikopter olarak tahmin edildiğini belirten Zalujnıy, Ukrayna ordusunun Harkiv, Herson, Sumi, Ahtırku ve Siverske bölgelerinde savaşmaya devam ettiğini aktardı.

Ukrayna askerinin kısa süre önce Litvanya'dan alınan ABD yapımı taşınabilir hava savunma sistemlerini (MANPADS - Man Portable Air Defence Systems) kullandığı belirtildi. Sahada Javelin ve FIM-92 Stinger tipi savunma silahları aktif olarak kullanılıyor.

Donbas krizi ve Rusya'nın askeri müdahalesi

Ukrayna'da 2014'teki 'Meydan Olayları'nın ardından, Batı yanlısı bir hükümet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna'da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar sözde yönetimler ilan etti. Rusya’nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015'te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya'nın işgale hazırlandığını yinelerken Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler Rusya’yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken Moskova yönetimi, Donbas'taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat'ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının "Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna'yı Nazizm'den ve militarizmden arındırmak" olduğunu savunarak Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.

Ukrayna: "7 uçak ve 6 helikopter düşürüldü!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Kpt ~ 6 ay önce
Hava gücü bu konuda belirleyicidir. Göklere sahip olan duruma hakim olur. Rusya’nın üstünlüğü olsa da, Ukrayna’nın hava gücünü dikkatli kullanması ile üstünlük sağlayabilir. Her iki ülke de hava kuvvetlerini doğru kullanmak konusunda çok da başarılı değiller. Sadece güç gösterisi yapmakta başarılılar, sahadaki becerilerini şimdi göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
daha fazla lazım ~ 6 ay önce
Rus unsurları sürekli alçak uçuş yapıyor. Manpads çok olsa asla uçamazsın. Bizim helikopter pilotlarımız da bunlara karşı iyi bilir uçmayı. Dağlık bölgede çok keskin dinamik tehlikeli uçuş becerisi gerektirir. Manpads açılamasın diye şak diye karşına helikopter çıkar. Düz arazide ise helikopterin şansı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
123.45 ~ 6 ay önce
Pek mumkun degil ama, olur da Ukrayna ustunlugu ele gecirirse, Rusya tarihten silinir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Afaganistn ~ 6 ay önce
Afgnistn kadar direnis olmaycak gorunuyor, nerede 250 bin kisilik ordu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir değil ~ 6 ay önce
Afganistan dağlıkları ile Ukrayna düzlükleri bir değil

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000