12 Mart 2017, Pazar 09:28:21

"Üçüncü Havalimanında terminal binası bitmek üzere"

İstanbul Yeni Havalimanının (Üçüncü Havalimanı) açılışı için 1 yıldan geriye sayım başladı. Terminal binasının inşaatının yüzde 95'i tamamlanırken, bazı bölümlerde asansörler ve yürüyen merdivenler konuldu, dış cephe ve çatı montajına başlanıldı.
  • abi bi kere de olumlu bakın işsiz kalınca zırlıyosunuz. havacılık için yani çoğumuz için mükemmel bir proje. iş imkanı piyasa genişlemesi . kaşınmayın azcık da memnun olun bişeyden
  • Referandum yaklasti 3. havalimani guzellemeleri basladi gene medyada. 17 Nisan olsa da erteleme aciklansa...
  • Yorumlar neden bardağın boş tarafına odaklı onu anlamıyorum. Üstelik yorumcular havacı tayfasından. Olumsuzluklar olmadan bir işin dört dörtlük bitmesi arzulanandır ama her büyük projede sıkıntı ve aksaklık yaşanır. Şuna inanmaya başladım maalesef, bazı insanları mutlu etmek imkansız. Canlı fil yapıp ellerine verseniz bu neden uçamıyor, bu hortuma ne gerek var, kuyruğu niçin böyle, bu filin beslenmesi için kaç kişiyi zengin edecekler, durduk yerde bu file ne gerek vardı.... gibi tenkit edecek kendilerince haklı bir çok gerekçe bulacaklar. Lafın çoğu deliye anlatılır, siz beni anladınız...
  • terminalin %95'i bitmiş diyor ama fotoğraflar hiç de öyle demiyor :) daha üstü kapanmamış bir sürü yer var, kimbilir ince işlerde ne kadar eksik var. zırvalıyor.
  • KULENİN GÖRÜNÜŞÜ AYNI LALE......
  • Ülkeyi bitirdiniz. Havalimanı bitse ne olur ? Hollanda ile Almanya da bitti. Siz nereden yolcu bulacaksınız acep
  • CEO nun röportajı referandum kokuyor. Yer teslimi Mayıs 2015 + 42 ay yapım, eder Kasım 2018, ki işler yetişirse. Madem yetişecek, neden Ulaştırma Bakanlığına Ekim 2016'da yazı yazdınız, "D20 karayolu ötelenemedi, 13 ay iş kaybımız var, kayıtlara geçsin" diye. Madem yetişiyor Proje Müdürlerini, Kemal Artüz'ü niye gönderdiniz? Moda reklam var ya, " Kes traşı" diye. O hesap..
  • Buna kim inanir?? Kadir İnanır
  • Resim çekip gönderelim mi? Pist inşatı bitmek üzereymiş peh....
  • Sistem sağlayıcı firmaların çoğunlukla Alman ya da AB kökenli olması bir risk DEĞİLDİR!...Kimse de canı istedi diye işi ortada bırakamaz ya da bakım vermemezlik edemez. Bütün sistem sağlayıcıların T.C. kökenli (yerli) çözüm ortakları var ve IGA bunlardan teminat mektupları almış durumda. Söz konusu sistemler zaten 26 Şubat'ta "geçici kabul" ile işletmeye alınmış olacak; kesin kabuller en az 2 yıl sonra yapılacak. O gün gelene kadar, isteseler bile, art niyetli davranamaz kimsecikler!...

İstanbul Yeni Havalimanının (Üçüncü Havalimanı) açılışı için 1 yıldan geriye sayım başladı. Terminal binasının inşaatının yüzde 95'i tamamlanırken, bazı bölümlerde asansörler ve yürüyen merdivenler konuldu, dış cephe ve çatı montajına başlanıldı.

Hava Trafik Kontrol Kulesinin kaba inşaatının tamamlandığı havalimanında bir numaralı pistin tüm taksi yollarıyla mayıs-haziran gibi bitmesi bekleniyor.

İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu yıl kış şartlarının geçen seneye göre daha zor geçtiğini kaydederek, bu yüzden bazı işlerin istedikleri hızda gidemediğini aktardı. Havalimanı inşaatında şu anda kış şartları nedeniyle 22 bin kişinin çalıştığını dile getiren Akçayoğlu, "Bu sayı yaza doğru artacak. Çalışan sayısını 30 bine çıkaracağız." dedi.

Akçayoğlu, havalimanının terminal binasının her yerinde faaliyetlerin sürdürüldüğünü kaydederek, "İlk temel attığımız yerde yürüyen bantları koyduk. Asansörleri ve yürüyen merdivenleri koyuyoruz. Camları takıyoruz." diye konuştu. Terminal binasının kaba inşaatının bitirilmesi konusunda hedefledikleri işlerin istedikleri gibi gittiğini dile getiren Akçayoğlu, proje genelinde şu ana kadar 2,2 milyon metreküpe yakın beton döktüklerini, bu rakamın çok ciddi olduğunu aktardı.

Akçayoğlu, "Terminal binasının kaba inşaatının yüzde 95'i bitti. Toplam fiziki ilerleme de yüzde 40'lar düzeyinde. Kar ve kış şartları nedeniyle istediğimiz gibi ilerleyemediğimizi söylemiştim. Mart ayından itibaren bu rakamda çok ciddi bir artış bekliyoruz."  ifadelerini kullandı. Hedeflerinin "Yıl sonuna varmadan binayı tamamen kapatmak" olduğunu vurgulayan Akçayoğlu, eylül ayında bazı yerlerde yürüyen merdiven, asansör gibi teknik alanlarda test işlerine başlayacaklarını bildirdi.

Akçayoğlu, terminal binasının bazı yerlerinde dış cephe ve çatı işlemlerinin de başladığını söyledi.

"Haziranda binayı kalıcı olarak enerjilendireceğiz"
Akçayoğlu, binayı haziran ayı gibi enerjilendireceklerini belirterek, İstanbul Yeni Havalimanının 250 megavatlık enerji ihtiyacının bulunduğunu bildirdi.

Yusuf Akçayoğlu, "Bu rakam birçok ilin tükettiği toplam enerji tutarından daha yüksek. Enerji merkezimizin imalatı bitti. 3 tane 120'lik trafo kuruldu. toplam 250 megavatlık ihtiyacı karşılayacaklar. Enerji nakil hattı TEİAŞ tarafından tamamlanıyor. Haziran başı gibi binayı enerjilendireceğiz." ifadelerini kullandı.

"Kontrol kulesinin kaba inşaatı bitti"
Akçayoğlu, Pininfarina ve Aecom tarafından tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesinin inşaatının da hızla ilerlediğini kaydederek, kulenin 90 metre yüksekliğe ve 6 bin 85 metrekare inşaat alanına sahip olacağını aktardı.

Tasarımı ile 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülüne layık görülen kulenin hem İstanbul'un şehir simgelerinden olacağını hem de tasarımıyla havacılık camiasını kendine hayran bırakacağını dile getiren Akçayoğlu, laleden esinlenilerek tasarlanan kulenin Avrupa ile Asya arasında hava limanı üzerinden seyahat eden tüm yolcular için görünür olacağını söyledi.

Akçayoğlu, "Kontrol kulemizin kaba yapısı bitti. 'Alt, baza' dediğimiz kısımları devam ediyor. Bir de dış cephesi başlayacak. Binanın haziran ayında bitirilmesini öngörüyoruz." dedi.

"Çalışmaları daha da hızlandıracağız"
Akçayoğlu, havalimanının gelecek yılın ilk çeyreğinde, 26 Şubat 2018'de açılacağının hatırlatılması üzerine, dar bir sürelerinin kaldığını söyledi.

Şu ana kadar ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini ve edeceklerini dile getiren Akçayoğlu, "Zaten 30 bin çalışan sayısına ulaşmak kolay değil. Bu, daha önce görülmemiş bir rakam. Her gün toplantı yapıyoruz. 'Nerede aksıyoruz, nerede nasılız?' gibi konuları konuşuyoruz. Çalışmaları daha da hızlandıracağız." diye konuştu.

Akçayoğlu, alt yüklenicilerle işi hızlandırmak için neler yapacaklarını konuştuklarını kaydederek, gece vardiyasını da artıracaklarını bildirdi.

"Bir nolu pist bitmek üzere"
Akçayoğlu, havalimanının gelecek yıl açılması planlanan ilk etabında bulunacak pistlerin yapım çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı.

İlk etapta kuzey-güney yönünde iki pistin yapımına daha önce başlandığını hatırlatan Akçayoğlu, pistten, 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde olan ilkinin kazı ve dolgusunun büyük ölçüde bittiğini aktardı.

Akçayoğlu, "Bir numaralı pistin sadece üst yapısı kaldı. Yani asfalt kısmı. Bu pistin tüm taksi yollarıyla bitmiş halini mayıs-haziran gibi görürüz. Tüm taksi yollarıyla. İki numaralı pistte de havaların yağışlı gitmesi nedeniyle birazcık aksama yaşandı. Gerçi bu aksama değil. Havaların kurumasıyla hemen o pisti de yetiştireceğiz. Sadece asfaltlama işlemine başlandı. Pistin asfaltlama işlemlerinin kısa süre içerisinde bitirilmesi bekleniyor." ifadelerini kullandı."Üçüncü Havalimanında terminal binası bitmek üzere"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

şom ağızlar ~ 5 yıl önce
abi bi kere de olumlu bakın işsiz kalınca zırlıyosunuz. havacılık için yani çoğumuz için mükemmel bir proje. iş imkanı piyasa genişlemesi . kaşınmayın azcık da memnun olun bişeyden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ref ~ 5 yıl önce
Referandum yaklasti 3. havalimani guzellemeleri basladi gene medyada. 17 Nisan olsa da erteleme aciklansa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ace ~ 5 yıl önce
Yorumlar neden bardağın boş tarafına odaklı onu anlamıyorum. Üstelik yorumcular havacı tayfasından. Olumsuzluklar olmadan bir işin dört dörtlük bitmesi arzulanandır ama her büyük projede sıkıntı ve aksaklık yaşanır. Şuna inanmaya başladım maalesef, bazı insanları mutlu etmek imkansız. Canlı fil yapıp ellerine verseniz bu neden uçamıyor, bu hortuma ne gerek var, kuyruğu niçin böyle, bu filin beslenmesi için kaç kişiyi zengin edecekler, durduk yerde bu file ne gerek vardı.... gibi tenkit edecek kendilerince haklı bir çok gerekçe bulacaklar. Lafın çoğu deliye anlatılır, siz beni anladınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 5 yıl önce
terminalin %95'i bitmiş diyor ama fotoğraflar hiç de öyle demiyor :) daha üstü kapanmamış bir sürü yer var, kimbilir ince işlerde ne kadar eksik var. zırvalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ist ~ 5 yıl önce
terminalin değil , terminalin kaba inşaatının %95 i diyor.
M.K ~ 5 yıl önce
KULENİN GÖRÜNÜŞÜ AYNI LALE......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bitirin ~ 5 yıl önce
Ülkeyi bitirdiniz. Havalimanı bitse ne olur ? Hollanda ile Almanya da bitti. Siz nereden yolcu bulacaksınız acep

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Referandum ~ 5 yıl önce
CEO nun röportajı referandum kokuyor. Yer teslimi Mayıs 2015 + 42 ay yapım, eder Kasım 2018, ki işler yetişirse. Madem yetişecek, neden Ulaştırma Bakanlığına Ekim 2016'da yazı yazdınız, "D20 karayolu ötelenemedi, 13 ay iş kaybımız var, kayıtlara geçsin" diye. Madem yetişiyor Proje Müdürlerini, Kemal Artüz'ü niye gönderdiniz? Moda reklam var ya, " Kes traşı" diye. O hesap..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadir ~ 5 yıl önce
Buna kim inanir?? Kadir İnanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalancının ~ 5 yıl önce
Resim çekip gönderelim mi? Pist inşatı bitmek üzereymiş peh....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 5 yıl önce
Sistem sağlayıcı firmaların çoğunlukla Alman ya da AB kökenli olması bir risk DEĞİLDİR!...Kimse de canı istedi diye işi ortada bırakamaz ya da bakım vermemezlik edemez. Bütün sistem sağlayıcıların T.C. kökenli (yerli) çözüm ortakları var ve IGA bunlardan teminat mektupları almış durumda. Söz konusu sistemler zaten 26 Şubat'ta "geçici kabul" ile işletmeye alınmış olacak; kesin kabuller en az 2 yıl sonra yapılacak. O gün gelene kadar, isteseler bile, art niyetli davranamaz kimsecikler!...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para para para ~ 5 yıl önce
katiliyorum. kimse destegini kesmez. Ticaret dunya cografyalarini bile sekillendiren en guclu kozdur. Maliyetin artar gerekli gereksiz masraflar cikar ama sistem destegi verilir. O nedenle son teknologi , yok orada kullanilyor bizde alalim. yok teknologie olsun reklam olsun yalanlarina sakin kanmayin sayin board member patronlar. Cesitlendirdiginiz her teknolojik cosum size , lisans, support ve yedek parca ve sinirli urun yasi seklinde isletmede karinizin cogunu elinizden alicak. ihtiyac yok ise reklam olsun diye alma.....

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000