11 Temmuz 2019, Perşembe 09:01:30

Uçma hayali mikrolayt yaptırdı

Eskişehir’de çocukluğundan beri uçma hayaliyle büyüyen ve uçma tecrübesi olmayan Ömer Değirmenci, 1,5 yıl boyunca iş yerinin altındaki garajda çalışarak hurda malzemelerden mikrolayt tasarladı.
  • Hucüm botuna daha çok benzememiş mi bir mikrolighttan ziyade yoksa ben mi yanılıyorum?
  • bodrum katındaki hurdalardan ucak olsaydı hurdacılar şimdi aya inmişti
  • uçuyor mu ?
  • Suda gidebilen bir şeye dönüştürse daha mantıklı. Hem de yaşamaya devam eder...
  • gereksiz romantizm, haber olma niteliği yok.
  • Yolun açık olsun kardeşim sen yine hakediyorsun rüyanı yaşıyorsun belki de hakediyorsun , bir de bir telefonla torpille sırf GM de çalışıyor diye pilot olanlar var mülakatta birilerinin selamını getiren oraya da torpille girdikleri aşikardı zaten gozumuzun onundeydi neyse sen bu çarpık sistemde alın terinle devam et dostum
  • istersen vazgecebilirsin.görünüm onu gösteriyor.önce bir uçma prensiplerini ogrensen.aerodinamik yapı v.s.
  • iyi niyetli fakat gerçeklerden uzak bir girişimcilik örneği, zaman kaybı. Vecihi kendi uçağını yapmadan evvel pilot olup epeyce bir uçmuş. Arada fark var.

Eskişehir’de çocukluğundan beri uçma hayaliyle büyüyen ve uçma tecrübesi olmayan Ömer Değirmenci, 1,5 yıl boyunca iş yerinin altındaki garajda çalışarak hurda malzemelerden mikrolayt tasarladı. Aracın pervanesini yapabilmek için tam 3 ay emek sarf eden Değirmenci, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Vecihi Hürkuş gibi gökyüzünde süzülmek istiyor.

Küçüklüğünden bu yana gökyüzüne çıkma hevesiyle yaşayan Ömer Değirmenci, yaklaşık 1,5 yıl önce mikrolayt yapma kararı aldı. Alüminyum sektöründe çalıştığı için parça bulmakta sorun yaşamayacağını düşünerek işe koyulan Değirmenci, inancını kırmadan kendi çabalarıyla mikrolayt yapmayı başardı. Kanat uzunluğu 7 metre 22 santimetre, araç aksanının uzunluğu 1 metre 85 santimetre olan Değirmenci’nin yaptığı mikrolayt 200 cc hacmindeki motorla harekete geçiriyor. Aracın pervanesi ise güçlü motoru sayesinde 8 bin devirde dönüyor. Sürekli denemeler yaparak aylardır mikrolayt üretmek için çalışan Değirmenci, daha iyisini yapabilmek için destek bekliyor.

"Beşinci deneyişimde pervaneyi hazırladım"

Aylarca üzerinde çalıştığı uçuş aletini İHA muhabirine anlatan Değirmenci, pervaneyi 5 tekrardan sonra yapabildiğini söyledi. Değirmenci, "Daha önce hiç uçmadım. İnsanın içerisinde olan bir arzu uçakları, planörleri yapanlara baktığım zaman hiç kimse annesinin karnındayken öğrenmiyor. İlk başta gözüme çok basit geldi. Alüminyum işi de yaptığım için yapabilirim diye düşündüm. İşin içerisinde girmeden anlaşılmıyor. Devamlı denemelerle, yanılmalarla bu şimdi oldu diyene kadar para harcamanız, uğraşmanız ve zaman harcamanız gerekiyor. Mesela 5 sefer pervanesini yaptım. İlk pervaneyi yaptığımda istediğim şekilde arkaya iniş gücü değil tam tersine rüzgar veriyordu. Sonraki pervanede ufak bir bıçak kaçırdım ve iptal ettim. Yani küçük bir hata olduğunda, açı kaybolduğunda olmuyor. Beşinci deneyişimde pervaneyi hazırladım" diye konuştu.

"Tek kişilik pervaneli uçan araç tasarlamak istiyorum"

İlerleyen zamanlarda tek kişilik uçan bir araç yapmak istediğini belirten Değirmenci, "1,5 yıldır uğraşıyorum ama sonunu tamamlayamadım. Tamamlayana kadar da uğraşacağım. Ne zaman gökyüzüne kalktık, uçuyoruz o zaman başarı olacak. İki hafta sonra ilk denemeyi yapmak istiyoruz. Bunda kesin başarılı olacağımız söz konusu değil. Nerede hata yaptık, nerede eksiklik oldu onu görmemiz gerekiyor. Acaba ağırlığı mı fazla geldi, kanat payı mı küçük geldi, yoksa pervanenin itiş gücü mü yeterli değil? Bunları görmemiz gerekiyor. Denemeden, uçmadan bunu görmemiz mümkün değil. Muhakkak denememiz gerekiyor. Eğer mikrolayt da başarılı olabilirsem tek kişilik pervaneli, pek fazla yer kaplamayan, kolay taşınabilir bir uçan araç tasarlamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Vecihi Hürkuş ile uçmayı isterdim"

Son olarak yetkililerden çalışmalarında kendisine yardım edilmesini isteyen Ömer Değirmenci, şunları söyledi;

"İdolüm olarak Vecihi Hürkuş, Nuri Demiral var. O insanlarla beraber yaşamayı, o zamanı, onların heyecanını tatmayı, onlarla beraber çalışmayı ve uçmayı isterdim. İnsanın kaynağa da ihtiyacı oluyor. Ben bu işe başlarken gerçekten bu işi bilen, deneyen, tecrübe sahibi olan kişileri çok aradım. Kendi hevesimi kırmadım, inancımı kırmadım. Ben ne olursa olsun uçacağım dedim. Yanlış da yapsam doğruyu yapana kadar uğraşacağım. İnsanın içerisinde biraz azim olması gerekiyor. Pes etmedim pes etmeye de niyetim yok. Sonuçta uçana kadar deneyeceğiz, yanılacağız. İnşallah amacımıza ulaşırız."  

Uçma hayali mikrolayt yaptırdı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Enteresan ~ 2 ay önce
Hucüm botuna daha çok benzememiş mi bir mikrolighttan ziyade yoksa ben mi yanılıyorum?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hurda ~ 2 ay önce
bodrum katındaki hurdalardan ucak olsaydı hurdacılar şimdi aya inmişti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iyi de ~ 2 ay önce
uçuyor mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 2 ay önce
Suda gidebilen bir şeye dönüştürse daha mantıklı. Hem de yaşamaya devam eder...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mr.Excel ~ 2 ay önce
Excel bile kullanamazsın, yorum yaparsın.Helal olsun,denemesi bile alkışlanacak hareket
not a pilot ~ 2 ay önce
gereksiz romantizm, haber olma niteliği yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güven Yılmaz ~ 2 ay önce
Yolun açık olsun kardeşim sen yine hakediyorsun rüyanı yaşıyorsun belki de hakediyorsun , bir de bir telefonla torpille sırf GM de çalışıyor diye pilot olanlar var mülakatta birilerinin selamını getiren oraya da torpille girdikleri aşikardı zaten gozumuzun onundeydi neyse sen bu çarpık sistemde alın terinle devam et dostum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
guzel. ~ 2 ay önce
istersen vazgecebilirsin.görünüm onu gösteriyor.önce bir uçma prensiplerini ogrensen.aerodinamik yapı v.s.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sende insanlığı öğrensen . ~ 2 ay önce
Görünüm onu gösteriyor...!
iyi niyetli ~ 2 ay önce
iyi niyetli fakat gerçeklerden uzak bir girişimcilik örneği, zaman kaybı. Vecihi kendi uçağını yapmadan evvel pilot olup epeyce bir uçmuş. Arada fark var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000