27 Eylül 2017, Çarşamba 10:31:44

Uçan taksi ilk uçuşunu yaptı

Uzun bir süredir otonom dronelarla taksi hizmeti sunmanın planlarını yapılan Dubai'de, ilk drone taksi uçuşu gerçekleşti.
  • Olacak iş mi, hemen bir yasaklasınlar.
  • İş bulamayan pilotlar drone taksi hattı alıp istanbul semalarına çıkmazsa iyi :))
  • Drone taxinin tepesine pervaneler arıza yaptığında veya bir arıza tespiti olduğunda dronu güvenli bir biçimde aşağı indirecek paraşüt yapılmalı.yolcunun aşağıya atlamasına gerek kalmamalı.o ağırlıktaki bir dronu taşıyabilecek paraşüt icat edildi mi orasını bilmiyorum
  • Yukarida o kadar pervane varken kisi kendini nasil kurtaracak. Haa atladiktan sonra takdi ucusa devam ederse sorun yokta zaten allah korusun dusme aninda atlanacagi icin problem olur gibi geldi.
  • Fakirlerede yatirim yapilsin..
  • Bu adamlar kadar müsrif bir millet yok. Hayatları sadece gösterişten ibaret
  • Nasıl Dünya düz mü görünüyor hala, ya habibi?

Uzun bir süredir otonom dronelarla taksi hizmeti sunmanın planlarını yapılan Dubai'de, ilk drone taksi uçuşu gerçekleşti. 

Otonom dronelarla uçan taksi hizmeti sunmak isteyen Dubai yönetimi, Şubat ayında yapılan açıklama ile ilk test uçuşlarının temmuz ayında gerçekleşeceğini kaydetmişti. Süreç yetkililerin tahminlerinden biraz daha uzun sürse de önceki şehirdeki ilk drone taksi sürüşü gerçekleşti. Dubai'nin veliaht prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed için düzenlenen bir törende Alman Volocopter şirketi tarafından tasarlanan ve şirketle aynı adı taşıyan drone taksi ilk kez test edilirken törenin ardından açıklama yapan Volocopter CEO'su  Florian Reuter, şirketin uçan taksi hizmetini 5 yıl içinde başlatmayı planladığını kaydetti.

DonanımHaber'de yer alan habere göre; Uçan taksinin özelliklerine gelecek olursak 18 adet pervaneye sahip bir drone görünümünde olan taksi iki yolcu ile uçuş yapabiliyor. Görünüş itibariyle iki kişilik bir helikopteri andıran taksi, azami 30 dakikalık yolculuklar için tasarlandı. Test sürüşünü 200 metre yükseklikte gerçekleştiren uçan taksinin yükselebileceği azami yükseklik şirket tarafından bildirilmiş değil ancak şu haliyle yüksek yapıların çok fazla yer almadığı bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir gibi görünüyor.

Yedek Batarya, Pervane ve Paraşüt de Yer Alacak Herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan otonom şekilde hareket eden uçan takside felaket senaryoları için de önlemler alınış durumda. Taksinin içinde yedek batarya ve pervanelerin yanı sıra yolcuların tehlikeli bir durumda taksiyi terk edebilmeleri için 2 adet paraşüt de bulunuyor. Test sürüşünde yer almasa da şirket ilerleyen dönemlerde yolcuların iniş ve çıkışlarını sağlamak için uçan taksiye özel park alanları olan ''voloport''lar inşa etmeyi planlıyor.

Şirketin gelecek planı hakkında ipuçları veren Florian Reuter, mevcut volocopter modelinin GPS'e dayanan teknolojisi sayesinde rahatça uçabildiğini ancak şirketin ilerleyen dönemlerde araca farklı yetenekler katacağını kaydetti. Bu yetenekler arasında volocopterin yolunun üzerindeki engelleri fark edip onlardan kaçması ya da diğer volocopterlerle çarpışmamak için yönünü değiştirmesi gibi özellikler yer alıyor. Uygulama ile Hızlı Yolculuk

Reuter, ilerleyen yıllarda Dubai'de uçan volocopterlerin sayısının artacağını ve daha fazla insan tarafından yaygın bir şekilde kullanılacağını belirtirken bu yaygın kullanım karşısında şirketin yeni bir uygulama ile uçan taksi hizmetini sunacağını açıkladı. Reuter'ın açıklamalarına göre ilerleyen dönemlerde Dubai'de yaşayan kişiler akıllı telefonlarındaki bir uygulama ile yakınlarındaki voloportları görebilecek ve volocopter çağırabilecek.

Son zamanlarda teknolojik hamleleri ile dikkat çeken Birleşik Arap Emirlikleri'nin uçan taksi hayaline katkı sağlayan tek şirket Volocopter değil. Airbus, Uber ve Çinli drone üreticisi EHang de bölgede uçan araçlarla yolculuk yapmayı mümkün kılacak teknolojiler geliştirmeye çalışıyor. Bununla birlikte yetkililer 2030 yılına kadar sürücüsüz araçların Dubai'deki tüm yolculukların dörtte birini üstleneceğini düşünüyor. İlk sürücüsüz metro prototiplerini test etmeye başlayan Dubai, robot polis prototiplerini tanıtarak da teknoloji dünyasında önemli bir konuma yerleşmek istediğini göstermişti. Uçan taksi ilk uçuşunu yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Yasaklasınlar ~ 1 yıl önce
Olacak iş mi, hemen bir yasaklasınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 yıl önce
İş bulamayan pilotlar drone taksi hattı alıp istanbul semalarına çıkmazsa iyi :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacılık Kulubü ~ 1 yıl önce
Drone taxinin tepesine pervaneler arıza yaptığında veya bir arıza tespiti olduğunda dronu güvenli bir biçimde aşağı indirecek paraşüt yapılmalı.yolcunun aşağıya atlamasına gerek kalmamalı.o ağırlıktaki bir dronu taşıyabilecek paraşüt icat edildi mi orasını bilmiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapsul ~ 1 yıl önce
Uzaya gidip de denize inen kapsuller nasil iniyor ? 3 lu parasut ile , oyle birsey yapilabilir.
Parasut ? ~ 1 yıl önce
Yukarida o kadar pervane varken kisi kendini nasil kurtaracak. Haa atladiktan sonra takdi ucusa devam ederse sorun yokta zaten allah korusun dusme aninda atlanacagi icin problem olur gibi geldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.! ~ 1 yıl önce
Fakirlerede yatirim yapilsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilim ~ 1 yıl önce
Bu adamlar kadar müsrif bir millet yok. Hayatları sadece gösterişten ibaret

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dünyalı ~ 1 yıl önce
Nasıl Dünya düz mü görünüyor hala, ya habibi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000