07 Şubat 2023, Salı 12:44:49

Uçan kaleler deprem bölgelerinde görev yapıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye personel ve yardım malzemesi nakli için aralarında "uçan kale" olarak nitelendirilen CH-47 Chinook tipi helikopterlerin de olduğu genel maksat helikopterleri sevk ediyor.
  • Şİmdiye kadar akılları nerdeymiş. Bu heloları hemen ilk iş Adana ya da Gaziantep'e boş olarak bile olsa göndereceklerdi. Zonguldak'tan kömürcülerin deneyimli arama kurtarma ekiplerini otobüsle 15 saatte afet bölgesine taşımak neyin aklıdır. Çaycuma'da hava alanı var. Oraya 3-4 tane a319/a320/b737 gönderseler bir seferde o ekibi Adana'ya taşır ve bu helolarla kısa sürede afet bölgesine ulaştırabilirlerdi? Ama olmaaaz: "Türk'ün aklı hem sonunda başına gelir!!!"
  • Artıkın Asker görmek istiyoruz Korkma Reis
  • Açın şu hatay havalimanını ….. 2 saatlik işi var …. Japon’lar, çekler, Türkmenler , Fransızlar tüm yardıma gelenler neredeler.
  • Sonunda helikopterimiz olduğu aklımıza geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye personel ve yardım malzemesi nakli için aralarında "uçan kale" olarak nitelendirilen CH-47 Chinook tipi helikopterlerin de olduğu genel maksat helikopterleri sevk ediyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Depremlerin ardından Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Afet Acil Durum Kriz Masası ile gelen taleplere yanıt verilirken, bölgeye arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için oluşturulan "hava yardım koridoru" çalışmalarına devam ediyor.

Deprem bölgesine, gün boyu arama kurtarma ekipleri, ekipmanlar ve yardım malzemeleri taşındı, faaliyetler gece boyunca da devam etti.

Bu kapsamda, aralarında A400M nakliye uçaklarının da bulunduğu 37 hava aracı ile 154 sorti destek uçuşu yapıldı. Çalışmalar kapsamında deprem bölgesinden alınan yaralılar da uçaklarla taşındı.

Edinilen bilgiye göre, bunların yanı sıra bugün hava şartlarının müsaade etmesiyle TSK, bölgede personel ve yardım malzemesi nakline katkı sağlamak için aralarında "uçan kale" olarak nitelendirilen CH-47 Chinook tipi helikopterlerin de olduğu genel maksat helikopterleri sevk ediyor. Helikopterler, hava şartlarının müsaade etmesinin ardından batıdaki birliklerden kaydırılmaya başlandı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da "Kara Kuvvetlerimizin CH-47 tipi ağır nakliye helikopterleri de deprem bölgesi için Ankara'dan havalandı. Helikopterlerimiz bölgede personel ve malzeme nakli başta olmak üzere verilecek birçok görevi yerine getirecek." ifadelerine yer verildi.

Bu arada, arama-kurtarma ekiplerinin deprem bölgesine ulaştırılmasına yönelik uçuşların aralıksız sürdüğü, Hava Kuvvetlerine ait uçakların Ankara'dan Adana'ya Akut ekiplerinin ulaşımını sağladığı bildirildi.

Öte yandan, afet bölgelerindeki çalışmaların koordinasyonu için görevlendirilen 2 Akıncı TİHA'nın uçuşlarının devam ettiği öğrenildi. (HaberTürk)

Uçan kaleler deprem bölgelerinde görev yapıyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

mafaky ~ 1 yıl önce
Şİmdiye kadar akılları nerdeymiş. Bu heloları hemen ilk iş Adana ya da Gaziantep'e boş olarak bile olsa göndereceklerdi. Zonguldak'tan kömürcülerin deneyimli arama kurtarma ekiplerini otobüsle 15 saatte afet bölgesine taşımak neyin aklıdır. Çaycuma'da hava alanı var. Oraya 3-4 tane a319/a320/b737 gönderseler bir seferde o ekibi Adana'ya taşır ve bu helolarla kısa sürede afet bölgesine ulaştırabilirlerdi? Ama olmaaaz: "Türk'ün aklı hem sonunda başına gelir!!!"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamuran ~ 1 yıl önce
Tatava yapma çok bilmiş. Senin gibi çok var bu memlekette. Klavyeden ahkam kesmekte üstünüze yok.
Tatavaci... ~ 1 yıl önce
2 gün kaybedildi,ne kizilay ne afad,alayı hikâye kaderine bırakılmış bir halk,gelde gör buralardaki durumu yalaka..
Tatavacı ~ 1 yıl önce
Bi CV gönder seni AFAD’a dispatcher yapayım.
Asker ~ 1 yıl önce
Artıkın Asker görmek istiyoruz Korkma Reis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yyy ~ 1 yıl önce
Açın şu hatay havalimanını ….. 2 saatlik işi var …. Japon’lar, çekler, Türkmenler , Fransızlar tüm yardıma gelenler neredeler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolda kaldılar canım ~ 1 yıl önce
Hani yol yaptılar ya duble,he işte o mükemmel yollar kırılmış
Sonunda ~ 1 yıl önce
Sonunda helikopterimiz olduğu aklımıza geldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yetmez ~ 1 yıl önce
Asker görmek istiyoruz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000