24 Ağustos 2013, Cumartesi 08:39:56

UÇAKTAKİ ŞÜPHELİ PAKET İŞİNDEN ETTİ

Türkiye’nin ilk kadın bomba imha uzmanı, uçak içindeki şüpheli pakete çıplak elle müdahale edince branşından çıkartıldı. 17 yıllık uzman polis, özel kıyafet giymediği için genel hizmet kadrosuna aktarıldı.
  • Kanada'da havalimanındaki gümrük muhafaza ve pasaport kontrol memurlarının hem de hava tarafında hiç bir tehlike olmamasına rağmen çelik yelek giydiklerini görüyorum. Mesai saatleri içinde çıkarmadan bunu giyiyorlar. Bizdeki emniyet amiri geçen sene Mersin veya Antalya'daydı sanırım, eli silahlı benzinlikteki şahsa çelik yelek ve kask olmadan yaklaşmış, kendisi şehit olmuştu. Tedbir takdiri değiştirmez ama ihmalkarlık ve bana birşey olmaz mantığı maalesef çok canlar yakıyor.
  • Valla yillardir bu sektordeyim. Bu gune kadar ne turkiyede ne yurtdisinda ucak icindeki paketi almak icin bomba imha kiyafetiyle giren gormedim. Gunah gecisi olmus kadin, yazik.
  • Türkiyede kaç tane bomba imha uzmanı var acaba , bu kadar kolay kişilerin branşı değiştiriliyor? Thy nin de bu konuda bir prosedürü var ; fakat uçaklarda unutulan eşya olunca bomba imha ekiplerinin girdiğini veya bu elbiselerden kullanıldığını gören bir kişi var mı? Bunlar asla uygulanmaz çünkü uçağın hep bir devam seferi vardır. Kabin ekipleri uçak araması yaparken de o kadar çok yere bakmaları gerekir ki prosedür olarak, bunlar yapılsa uçak yerde 2 saat bekler. Bunu herkes bilir mi? BİLİRRRR. Ama bir problem olana kadar bu devam eder.Problem olduğunda da yöneticiler çıkar ve derki biz prosedür yazdık buna uyulmamış. Durum bundan ibarettir!!!
  • Uzmanın kadın yada erkek olmasının ne önemi var? İşini gerektiği gibi yapmayarak insanların canını tehlikeye atmış ve karşılığını görmüş...C&A...
  • Bu erkeklerin herşeyi cinsiyete bağlaması çok ilginç. 18 yıldır uçuyorum bu güne kadar uçağa bahsi geçen kıyafetlerle gelen erkek bomba uzmanı da hiç görmedim. Hepsi aynı şeyi yapıyor paketi eline alıp gidiyor. Sizi asıl rahatsız eden ne? Kadının evde oturup sizin emrinize amade olmaması mı? Siz ve sizin gibi kadın düşmanları bu hayalle yaşayıp göremeden öleceksiniz.
  • kesin ojeleri bozulmasını istememiştir. kadından bomba imha uzmanı olursa olacağı bu işte...canımız kimlere emanet.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre; İzmir Emniyeti’nde 17 yıldır bomba imha uzmanı olarak görevli olan Tülay Uçar, geçen yıl Adnan Menderes Havalimanı’ndaki bir yolcu uçağında şüpheli pakete müdahale etti. Deneyimli polis, 30 kilo ağırlığındaki özel donanımlı bomba imha elbisesi ve teçhizatını almadan uçağa girdi. Çıplak elle müdahale sonucu paketten bir şey çıkmadı.

Ancak, kadın polisin bomba imha elbisesi giymeden ve ekipmanı almadan uçağın içine giriş-çıkışı havaalanındaki kameralara yansıdı. Uçar, olay tespit tutanağına da, “Elle yapılan kontrolde yolcu koltuğundaki şüpheli paketin boş olduğu ve ihbarın asılsız olduğu belirlenmiştir” dedi.

YÖNERGEYE UYMADI

Uçar’ın müdahale şeklinin bomba imha uzmanlığı yönergesine aykırı olduğu tespit edildi. İzmir Emniyeti, havaalanı güvenlik kamerası kayıtları ile olay tespit tutanağını Ankara’ya gönderdi. Emniyet Genel Müdürlüğü de yönergeye aykırı şekilde şüpheli pakete müdahale eden Uçar’ı bomba imha uzmanlığı branşından çıkarttı. Kadın polis, İzmir’de genel hizmet kadrosuna aktarıldı.

Can güvenliğini tehlikeye soktu

Uçar, 17 yıllık mesleğine geri dönebilmek için dava açtı. Emniyet, Uçar’ın kendi can güvenliğini tehlikeye sokan müdahale şeklinden dolayı branştan çıkartıldığını savundu. Mahkemeye, bomba imha elbise giymediğini ortaya koyan kamera görüntüleri ile olay tutanağı gönderilince mahkeme, branştan çıkarma gerekçesini haklı buldu. Uçar’ın branştan çıkartılmasıyla Emniyet’te tek kadın bomba uzmanı İstanbul’da görev yapan Jülide Kızıldağ Özmen kaldı.

10 kadın kursa başvurdu

EGM, geçtiğimiz günlerde “bomba imha uzmanlığı temel eğitim kursu” açtı. Kursa, şartları uyan 10’u kadın 835 polis gönüllü olarak başvurdu. Yazılı sınav, mülakat ile psiko-teknik testi geçen 30 polis kursa girmeye hak kazandı. 81 il ve 17 ilçede 351 bomba imha uzmanı görevli. Kurstan mezun olacaklarla birlikte sayı 381’e yükselecek. 

UÇAKTAKİ ŞÜPHELİ PAKET İŞİNDEN ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Badire ~ 9 yıl önce
Kanada'da havalimanındaki gümrük muhafaza ve pasaport kontrol memurlarının hem de hava tarafında hiç bir tehlike olmamasına rağmen çelik yelek giydiklerini görüyorum. Mesai saatleri içinde çıkarmadan bunu giyiyorlar. Bizdeki emniyet amiri geçen sene Mersin veya Antalya'daydı sanırım, eli silahlı benzinlikteki şahsa çelik yelek ve kask olmadan yaklaşmış, kendisi şehit olmuştu. Tedbir takdiri değiştirmez ama ihmalkarlık ve bana birşey olmaz mantığı maalesef çok canlar yakıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Valla yillardir bu sektordeyim. Bu gune kadar ne turkiyede ne yurtdisinda ucak icindeki paketi almak icin bomba imha kiyafetiyle giren gormedim. Gunah gecisi olmus kadin, yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 9 yıl önce
Türkiyede kaç tane bomba imha uzmanı var acaba , bu kadar kolay kişilerin branşı değiştiriliyor? Thy nin de bu konuda bir prosedürü var ; fakat uçaklarda unutulan eşya olunca bomba imha ekiplerinin girdiğini veya bu elbiselerden kullanıldığını gören bir kişi var mı? Bunlar asla uygulanmaz çünkü uçağın hep bir devam seferi vardır. Kabin ekipleri uçak araması yaparken de o kadar çok yere bakmaları gerekir ki prosedür olarak, bunlar yapılsa uçak yerde 2 saat bekler. Bunu herkes bilir mi? BİLİRRRR. Ama bir problem olana kadar bu devam eder.Problem olduğunda da yöneticiler çıkar ve derki biz prosedür yazdık buna uyulmamış. Durum bundan ibarettir!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cinsiyet ~ 9 yıl önce
Uzmanın kadın yada erkek olmasının ne önemi var? İşini gerektiği gibi yapmayarak insanların canını tehlikeye atmış ve karşılığını görmüş...C&A...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bu erkeklerin herşeyi cinsiyete bağlaması çok ilginç. 18 yıldır uçuyorum bu güne kadar uçağa bahsi geçen kıyafetlerle gelen erkek bomba uzmanı da hiç görmedim. Hepsi aynı şeyi yapıyor paketi eline alıp gidiyor. Sizi asıl rahatsız eden ne? Kadının evde oturup sizin emrinize amade olmaması mı? Siz ve sizin gibi kadın düşmanları bu hayalle yaşayıp göremeden öleceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
b747 ~ 9 yıl önce
kesin ojeleri bozulmasını istememiştir. kadından bomba imha uzmanı olursa olacağı bu işte...canımız kimlere emanet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 9 yıl önce
Polissever değilim, ama koruyucu elbise giymeyince kadın kendi canını tehlikeye atmış oluyor, senin canınla bir ilgisi yok! Hatta ben size muhtemel olayı anlatayım: normalde kadının elbise ile kutuya yaklaşıp fünye yerleştirip uçağın içinde fünyeyi(küçük bomba) patlatıp uçağı uzunca süre kullanılmaz hale getirmesi gerekiyordu. Yönergelere göre. Amirleri ve THY bunun uygulanmasını istemeyince kadın da elbise giymeden kutuya bakmıştır. Kutu zaten büyükse, belirli bir miktarın üzerindeki patlayıcılarda elbise hiçbir işe yaramaz. Kadının ojesi diyen zihniyeti kınıyorum!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000