16 Nisan 2019, Salı 09:10:50

Uçakta internete şok fatura!

Güzel bir uçak yolculuğuna başladınız, filminizi dizinizi izlediniz ve iniş yaptınız. Telefonunuza kullanımınızın ücretini içeren bir mesaj geldi ve 5 bin 463 Euro yazıyor. Ne hissedersiniz?
  • Turkcell hattı kullanmış herhalde
  • Kablosuz İnternet değil o mobil internet. THY uçaklarında da bulunan exphone olarak adlandırılan bir sistem. Telefonu uçak modunda çıkardığınızda otomatik aeromobile diye bir gsm oparator üne bağlanıyor. Bu cruise gemilerinde de bulunan uydu oparatoru olarak adlandırılan bir sistem. THY bu sistemi koydu bu yatırımı yaptı ama uçakta bunu yolcu nasıl kullanacak kimsenin bilgisi yok. Çünkü güvenlik kartları, anonslar ve shgm uçuş boyunca telefon uçuş modunda olacak diyor. Uçuş modunda da çıkarmadan da bu oparatore bağlanmak imkansız. Ücretlendirme kullandığınız oparatore göre değişiyor. Günlük 35 liraya yurt dışı paketine turkcell dahil ediyor sanırım. Bu da aslında THY nin wifi tarifesinden daha ucuza internete girme anlamına geliyor. Ama türk Telekom dahil etmiyor.

Belçika'dan Dubai'ye uçak seyahatinde yol boyunca kablosuz internet kullanan yolcuya 5 bin 463 avro (35 bin 880 TL) telefon faturası geldi.

Belçika basınında yer alan habere göre, Valonya bölgesinden bir blog yazarı, Brüksel'den Dubai'ye uçuşu sırasında yol boyunca kablosuz internet kullandı.

Yolculuk sonrasında, Belçika'nın en yaygın telefon operatörü abonesi olan söz konusu yolcuya 5 bin 463 avroluk telefon faturası geldi.

Telefon operatörünün uçuşta internet hizmeti olmadığı, bu nedenle yolcunun uçak şirketince yüksek fiyatlı uydudan internet bağlantısına aktarıldığı kaydedildi.

Telefon operatörü yetkilisi, normal durumlarda internet kullanımının 60 avroyu geçtiğinde uyarı mesajı gönderildiğini ve kullanımın otomatik olarak bloke edildiğini ancak söz konusu kişinin telefonundan bu seçeneği kaldırdığını bildirdi.

Fatura karşısında "şaşkınlığa" uğradığını belirten kullanıcı ise kendisine uyarı mesajının uçuş sonlandığında geldiğini iddia etti.

Belçika'dan Dubai'ye uçuşlar sezona göre 500 ila 1000 avro arasında değişiyor. Telefon operatörü, ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını, uçak biletinden çok daha pahalıya gelen telefon faturası için kullanıcıyı uyaracaklarını ve çözüm yolu bulmaya çalışacaklarını açıkladı.

Uçakta internete şok fatura!

Facebook Yorum

Yorumlar

operatör ~ 6 ay önce
Turkcell hattı kullanmış herhalde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kablosuz ~ 6 ay önce
Kablosuz İnternet değil o mobil internet. THY uçaklarında da bulunan exphone olarak adlandırılan bir sistem. Telefonu uçak modunda çıkardığınızda otomatik aeromobile diye bir gsm oparator üne bağlanıyor. Bu cruise gemilerinde de bulunan uydu oparatoru olarak adlandırılan bir sistem. THY bu sistemi koydu bu yatırımı yaptı ama uçakta bunu yolcu nasıl kullanacak kimsenin bilgisi yok. Çünkü güvenlik kartları, anonslar ve shgm uçuş boyunca telefon uçuş modunda olacak diyor. Uçuş modunda da çıkarmadan da bu oparatore bağlanmak imkansız. Ücretlendirme kullandığınız oparatore göre değişiyor. Günlük 35 liraya yurt dışı paketine turkcell dahil ediyor sanırım. Bu da aslında THY nin wifi tarifesinden daha ucuza internete girme anlamına geliyor. Ama türk Telekom dahil etmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000