24 Nisan 2015, Cuma 08:05:50

UÇAKLARA ELEKTRİKLİ MOTOR GELİYOR

Siemens mühendisleri yeni geliştirdikleri elektrik motoruyla elektrikle çalışan uçakların önünü açıyor.
  • Dispatch/pilot:fazlaca avionic sistem kullanacaklar gunumuz sistemleri ust duzey lityum kullaniyor ancak guvenli degiller lityum dgr dir darbeden saatler sonra kendikendine yanabilir aslinda govde uzeri gunes enerjisi kullanilarak geridonusum yapilabilir ama gunumuzde hala cok agirlar hafifletilirse kullanisli olabilir surekli gunes isigi alan bolgelerde ucuslar yapiliyor uzun zamanlari var bence hiz da buyuk sorun tepkime yaratacak yapay petrol bulunmasi gerekiyor
  • Yani,elektirikle çalışması zor...
  • Jeneratör değil motor. APU ile ilgisi yok. Subsonic hızlar geçerli. Pervaneli bir bağlantı sözkonusu. Burada motor çözüldü denilse de, motoru ne ile besleyeceksiniz. Bu kısmı hala muamma. Yani uzun süreli bir çözüm olacaktır.
  • Dispatch/pilot:tepkime nasil olacak olmayacaksa tum ucaklar propeller li mi olacak oyleise buzlanma ve gyro etkileri neler hadi o da oldu subsonic tamamda transonik hizlar nasil elde edilecek yildirim carpmasina karsi yalitilabilecekmi yoksa bu haber sadece APU kullanimiylami alakali soguk havalarda elektirk motorlari icin ayrica performans chart lari gerekecek flight safety nasil olur pistin kac m olduguna bakmayan adamlar bunlarla ugrasirmi acep
  • işte ben buna sevinirim arkadaş. 50 kg lık elektrikli motordan 380 beygir civarında güç demek muazzam bir şey uçakları geçtim mevcut elektrikli araçlar için bile kullanışlı bir durum.

Elektrik enerjisi sadece otomobillerde değil, yakın gelecekte bütün ulaşım araçlarında ana enerji kaynağı olarak kullanılacak. Bu değişimde pay sahibi olacak firmalardan biri de Siemens olacakmış gibi gözüküyor. Alman devi uçaklar için geliştirdiği yeni elektrik motoruyla rekor seviyede ağırlık/güç oranı sunuyor. Sadece 50 kilogram ağırlığındaki yeni motor, sürekli olarak 260 kilowatt güç üretme yeteneğine sahip. Bu ağırlık / güç oranı daha önceki elektrikli  motorlara kıyasla 5 kat daha yüksek.

Ortalama bir elektrik motorunun kilogram başına 1 kilowatt civarında, kaliteli bir elektrikli aracın motorunun ise kg başına 2 kilowatt civarında güç ürettiğini belirten Siemens yetkilileri, tamamen uçaklar için tasarlanmış yeni motorlarıyla kg başına 5 kilowatt’ın üzerinde güç elde edebildiklerini belirtti. Yaklaşık 2500 devir/dakika dönüş hızına sahip motor, 2-4 kişilik küçük bir uçakta kullanılabilecek kadar güç üretebiliyor. İleride daha büyük uçaklarda hatta ticari ucuşlarda kullanılması beklenen motorun uçuş testlerine 2015 yılının sonlarına doğru başlanacak. 

UÇAKLARA ELEKTRİKLİ MOTOR GELİYOR

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Dispatch/pilot:fazlaca avionic sistem kullanacaklar gunumuz sistemleri ust duzey lityum kullaniyor ancak guvenli degiller lityum dgr dir darbeden saatler sonra kendikendine yanabilir aslinda govde uzeri gunes enerjisi kullanilarak geridonusum yapilabilir ama gunumuzde hala cok agirlar hafifletilirse kullanisli olabilir surekli gunes isigi alan bolgelerde ucuslar yapiliyor uzun zamanlari var bence hiz da buyuk sorun tepkime yaratacak yapay petrol bulunmasi gerekiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yani,elektirikle çalışması zor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Jeneratör değil motor. APU ile ilgisi yok. Subsonic hızlar geçerli. Pervaneli bir bağlantı sözkonusu. Burada motor çözüldü denilse de, motoru ne ile besleyeceksiniz. Bu kısmı hala muamma. Yani uzun süreli bir çözüm olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Dispatch/pilot:tepkime nasil olacak olmayacaksa tum ucaklar propeller li mi olacak oyleise buzlanma ve gyro etkileri neler hadi o da oldu subsonic tamamda transonik hizlar nasil elde edilecek yildirim carpmasina karsi yalitilabilecekmi yoksa bu haber sadece APU kullanimiylami alakali soguk havalarda elektirk motorlari icin ayrica performans chart lari gerekecek flight safety nasil olur pistin kac m olduguna bakmayan adamlar bunlarla ugrasirmi acep

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kadir ~ 9 yıl önce
işte ben buna sevinirim arkadaş. 50 kg lık elektrikli motordan 380 beygir civarında güç demek muazzam bir şey uçakları geçtim mevcut elektrikli araçlar için bile kullanışlı bir durum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000