09 Temmuz 2020, Perşembe 09:08:08

Uçakla seyahate Covid-19 etkisi

Corona virüs salgını tüm dünyada devam ederken, birçok ülkede seyahat kısıtlamaları devam ediyor.
  • Tasarım güzel ama acil durumda tahliye kısmını nasıl halledecekler. Üst katta oturan kişiler koridorda kapılara gitmek isteyen kişilerin üstlerine atlar. Oksijen maskeleri nasıl ve nereden düşecek. Üstte oturan yolcu sıvı doktugunde alttaki yolcuya gelirse ne olacak. Ya da alt kattaki yolcunun yolcu servis ünitesine gelirse o sıvı ne olacak. Yolcu ve yolcunun çocuğu merdivenden aşağı düşerse ne olacak.
  • her havayolu 1 yataklı koltuk yerine yanyana 3 normal koltuk koymayı tercih eder. Siz bu sistemi getirirseniz ucuza bilet diye birşey kalmaz.
  • Gercekten boyle fason haberlere hala inanan kaldi mi? Havacilik dendigi zaman akla gelecek ilk sey emniyettir. Bu tasarimlar oldugu zaman olasi bir acil durumda yolcularin koordinasyonunu ve emniyetini nasil saglamayi dusunuyorlar? Yolcu tahliyesini nasil gerceklestirecekler? Ilkokul cocuklarinin kagida cizdigi ucak resimlerinden farksiz boyle sacma sapan fikirleri gundeme bile getirmek cahilliktir.

Corona virüs salgını tüm dünyada devam ederken, birçok ülkede seyahat kısıtlamaları devam ediyor. Sağlık açısından güvenli uçak yolculukları yapabilmek için ortaya çıkan yeni fikir ve tasarımlar uçak yolculuklarının geleceği olarak değerlendiriliyor. Bunlardan birisi ise ABD merkezli havacılık şirketi Zephyr Aerospace'nin ekonomi sınıfı için tasarladığı iki katlı yeni bir uçak koltuğu ve yatak kombinasyonu.

Uzun uçuşların maliyeti sebebiyle havayolları yolcunun rahat uyumasına öncelik vermez. Amaç bir uçağa olabildiğince fazla yolcu yerleştirmektir. ABD merkezli havacılık şirketi Zephyr Aerospace, uçakta yeni koltuk tasarımı bunu değiştirmeyi ve 10 saatin üzerindeki uzun uçak yolculuklarını ekonomi sınıfı gezginler için daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Havayollarının çoğunun ekonomi sınıfı koltuk düzeni 1970'lerden bu yana değişmedi. Yüzde 99'u sabit olan dik koltuklar ve ayağı çok az bir miktar uzatabileceğin ufak bir boşluk pek de konforlu sayılmaz. Zephyr koltuğu ise özellikle uzun mesafe uçan ekonomi sınıfı yolcuların uçarken uzanmasına da izin veren yeni bir uçak koltuğu olarak tasarlandı.

Bu koltuk tasarımı, premium ekonomi yolcularına ve bu sınıfı uçaklarında bulunduran havayollarına yönelik bir tasarım. Geniş gövdeli uçaklarda kullanılmak üzere tasarlanmış çift katlı ve uzanabileceğiniz ranza yatak sistemine sahip. Boeing ve Airbus tipi ticari yolcu uçaklarını güçlendirirken, havayolları için sosyal mesafe normlarına da uygun bir tasarıma sahip. 

Patenti şu an bekleme aşamasında. Corona virüs döneminde tasarımıyla tüm havayolu endüstrisini dönüştürmeyi amaçlıyor.

Konsept, havalimanlarında kurulan mini cep otellerini andırıyor.

Yolculara ise bireysel bir alanın tüm konfor ve gizliliğini sunarak yolcuları rahat ettirmeyi amaçlıyor.

Uçakla seyahate Covid-19 etkisi

Facebook Yorum

Yorumlar

Tasarım ~ 1 ay önce
Tasarım güzel ama acil durumda tahliye kısmını nasıl halledecekler. Üst katta oturan kişiler koridorda kapılara gitmek isteyen kişilerin üstlerine atlar. Oksijen maskeleri nasıl ve nereden düşecek. Üstte oturan yolcu sıvı doktugunde alttaki yolcuya gelirse ne olacak. Ya da alt kattaki yolcunun yolcu servis ünitesine gelirse o sıvı ne olacak. Yolcu ve yolcunun çocuğu merdivenden aşağı düşerse ne olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçmalık ~ 1 ay önce
her havayolu 1 yataklı koltuk yerine yanyana 3 normal koltuk koymayı tercih eder. Siz bu sistemi getirirseniz ucuza bilet diye birşey kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Safety ~ 1 ay önce
Gercekten boyle fason haberlere hala inanan kaldi mi? Havacilik dendigi zaman akla gelecek ilk sey emniyettir. Bu tasarimlar oldugu zaman olasi bir acil durumda yolcularin koordinasyonunu ve emniyetini nasil saglamayi dusunuyorlar? Yolcu tahliyesini nasil gerceklestirecekler? Ilkokul cocuklarinin kagida cizdigi ucak resimlerinden farksiz boyle sacma sapan fikirleri gundeme bile getirmek cahilliktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000