10 Eylül 2017, Pazar 14:51:32

Uçak yolculuğu gözü kurutuyor

Kabin basıncı göz ağrıları ve kuruluklarına yol açabiliyor. Uçak havasındaki nem oranının ortalama yüzde 20’nin altında olması, cilt ve dudaklarda olduğu gibi gözlerde de kuruluğa neden oluyor. Peki ne yapmak gerekiyor?
  • Inince yuzunu yikarsin gecer takma kafana bro
  • Haber mi bulamadin?
  • Blindfold cok yardimci oluyo.
  • Geçen 1A business classta uçmuştum.Hostese şikayet etmeme tağmen klimayı hiç kapatmamıştı sürekli hava gözüme geldi
  • Seyahat oncesi yuzunuzu yikayin.
  • 40 yılda bir uçağa binersiniz onda da nerenize ne süreceğinizi sapıtırsınız.

Uçak yolculuklarında ortamın nem oranı yerden yükseldikçe azalır. Gözde ise daha fazla gözyaşı buharlaşması oluşur. Bu durum da göz kuruluğunun artmasına zemin hazırlar. Çünkü gözyaşı film tabakası, ortamın nemiyle bağlantılı olarak ciddi yapısal farklılıklar gösterir. Bu nedenle uçuşlarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklar, göz kuruluğu ve gözde batma hissi. Göz hastalıkları uzmanı Dr. Şehvar Nefesoğlu’nun verdiği bilgiye göre, ortamdaki nem, yüzde 100’ün altına düşmeye başladığında gözyaşı yüzeyinde buharlaşma başlıyor. Ortam neminde yüzde 20–25 azalmaysa gözyaşında yüzde 40-45 oranında buharlaşmaya sebep oluyor.

Uçuş yolculuğunun süresinin artması ve kişinin daha öncesinde gözyaşıyla ilgili problemler yaşaması ortaya çıkan şikayetlerin artış oranını yükseltiyor. Çünkü gözdeki bu nem kaybı, normal kişilere oranla kuru göz rahatsızlığı olanlarda daha fazla olumsuz etki yapıyor.

Yanınızda suni gözyaşı bulundurun

Yaşanan göz kurulukları genellikle her iki gözü birden etkisi altına alıyor. Dr. Nefesoğlu, “Gözlerinizde batma ya da yanma hissediyorsanız, gözlerinizin içi veya çevresinde mukus ile karşılaşıyorsanız, ışığa duyarlılık ve göz kızarıklığı yaşıyorsanız ya da bulanık görmekten şikayet ediyorsanız, göz kuruluğu probleminden şüphelenmelisiniz” diyor.

Uçak yolculuklarındaki kuruluk problemi başta olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarından birkaç basit önlemle korunabilirsiniz:

* Bol bol sıvı alın. Uçak yolculuğu sırasında kafeinli veya alkollü içecekler alıyorsanız beraberinde bol miktarda su tüketmelisiniz. Hatta olabildiğince az alkol almaya özen gösterilmeli. Çünkü alkollü içecekler, vücutta nem kaybı yaşatırken kuruluğu da artırır.

* Yanınızda suni gözyaşı bulundurun. Eğer kuru göz şikayetiniz varsa uçak yolculuklarında yanınızda mutlaka suni gözyaşı bulundurmalısınız. Suni gözyaşını seyahat sırasında gözlere damlatmak kuruluk sorununa iyi gelecektir.

* Nemlendirici maskeler kuruluğu önleyebilir. Uçak yolculuğu sırasında yüzünüze sıcak nemli kompresler halinde maskeler uygulayabilirsiniz. Bunun için de uyku gözlüklerinden destek alabilirsiniz.

* Kontakt lensler yerine gözlük tercih edin. Uçak seyahatleri sırasında kuruluk şikayetleri yaşadığınızı fark ettiyseniz yolculuklarda kontakt lensler yerine gözlük kullanmayı tercih etmelisiniz.

* Koltuğunuzun üstündeki klimayı kapatın. Uçak yolculuğu sırasında ortam sıcaklığından şikayetçi olabilirsiniz. Ancak başınızın hemen üzerinde çalışan klimalar kuruluk şikayetlerinizi artıracaktır. Aktif klimayı kapatmanız ortamın kurumasına nispeten engel olacaktır.

* Sık sık göz kırpın. Uçak seyahati süresince sık sık gözlerinizi kırpmalısınız. Sıkça göz kırparak gözlerinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

* Koruyucu gözlükler kullanın. Ayrıca gözün çevresini saran koruyucu gözlükler de kuruluğa karşı fayda sağlayabilir.

Uçak yolculuğu gözü kurutuyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Bosver ~ 5 yıl önce
Inince yuzunu yikarsin gecer takma kafana bro

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airport ~ 5 yıl önce
Haber mi bulamadin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 5 yıl önce
Blindfold cok yardimci oluyo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Business ~ 5 yıl önce
Geçen 1A business classta uçmuştum.Hostese şikayet etmeme tağmen klimayı hiç kapatmamıştı sürekli hava gözüme geldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Business a cevap ~ 5 yıl önce
Madem business ta ucacak, aradaki farki anlayacak ve karsilacak birikimin var, o zaman bi zahmet basinin ustundeki havalandirmayi da elini uzat kendin kapat. Eger kastin merkezi klima ise, o zamanda sunu anlamaya calismalisin yaklasik 200 kisilik ucakta sadece senin yuzune geldi diye 30 derece sicakta klima kapatilmaz.. Allahim nasil anlayissiz bir millet olduk biz..
Klimaci mahmut ~ 5 yıl önce
Kiyamam. Coc mu udduler teni?
Bay sulu ~ 5 yıl önce
Bak sen naaaaap biliyomusun hostes abladan bi kova su iste.sok kafani kalkista.inene kadar cikarma.sulu sulu misss
hah ~ 5 yıl önce
Adam dalga geçmiş.Siz ciddiye alıyorsunuz
Murat ~ 5 yıl önce
Seyahat oncesi yuzunuzu yikayin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayret arkadaş ~ 5 yıl önce
40 yılda bir uçağa binersiniz onda da nerenize ne süreceğinizi sapıtırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000