26 Eylül 2016, Pazartesi 09:22:06

Uçak ve helikopterler taşınıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında önemli rol oynayan Başkentteki askeri birliklerden 45 savaş uçağı ile aralarında yerli üretim ATAK'ın da bulunduğu 11 helikopter Ankara dışındaki komutanlıklara nakledildi.
  • eldeki uçak helikopter tank top gemi vs ne varsa satalım gitsin, parasıyla ekomomimizi canlandıralım. orduya gerek yok zaten itibarı 3 paralık oldu.hem şehit gelmez savaş olmaz.reis halleder herşeyi merak etmeyin.
  • E şimdi birileri Ankara'ya saldırsa en yakın hava koruması 1 saat mesafede yani öyle mi... plana bak arkadaş...
  • yaptırmayın artık. Ank etrafında güzel yaklaşmayı mahvediyorsunuz. Külliyenin yerini değiştirin tehdit olduğunu düşünüyorsanız.
  • F-16 ları Amerikaya iade edelim, ne dersiniz? Sorunu kökden çözmüş oluruz haaaa.. Ağlanacak halimize gülüyoruz, ne oldu bize !!!
  • Başkomutanım, reis-i cumhur um varken ne savaş uçağına gerek var nede askere.GÖKLERDEN GELEN BİR KARAAAAAAR VARDIR !!!
  • Oğlum taşıdığınız yerden F-16 nın şehir merkezine gelmesi kaç saniye? ne kadar yaratıcı çözümler biride demiyor ki kafaları değiştirelim diye
  • Tsk ya gerek yok, belediye gucleri ve imamlar bize yeter
  • f16 ları bence askeriyeden çıkartalım onların yerine casa lar yeter
  • bence tum birlikler ihtiyac bolgesinde olmali. Hepsini ege ve trakya dahil gunerydoguya gonderelim
  • oFKE ILE kalkan zarar ile oturur der atalarimiz. Duygusal davranip ta savnmayi zarara ugratmak cok dogru bir sey degilldir. Genis bolgelere yayilmis birlikleri birlestirmek, belli yerlerde toplamak askeri olarak ne kadar dogrudr? Akincilari park yapmak ne kadar dogrdr?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında önemli rol oynayan Başkentteki askeri birliklerden 45 savaş uçağı ile aralarında yerli üretim ATAK'ın da bulunduğu 11 helikopter Ankara dışındaki komutanlıklara nakledildi.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından kapatılacağı belirtilen Başkentteki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca yapılan düzenlemeyle yedek meydan statüsüne düşürülmüş, bünyesindeki filo komutanlıkları lağvedilmişti. Komutanlığın adı ise Mürted Hava Meydan Komutanlığı olmuştu.

Düzenleme kapsamında komutanlıktaki savaş uçakları da Ankara'dan gönderildi. 141. Filo Komutanlığının lağvedilmesinin ardından 12 F-16 savaş uçağı geçici olarak Konya'ya gitti. Lağvedilen bir diğer filo olan 143. Filo Komutanlığındaki 17 uçak da geçici olarak Konya'ya nakledildi. Uçaklar 5. Ana Jet Üs Komutanlığındaki pist bakımı bitince gerçek konuş yeri olan Merzifon'daki 151'inci ve 153'üncü filo komutanlıklarına gönderilecek. Merzifon'daki çalışmaların kasım ayının başında tamamlanması planlanıyor. 142. Filo Komutanlığına ait 16 F-16 da 113. Filo Komutanlığında görev yapmak üzere Eskişehir'e intikal ettirildi.

Öte yandan Eskişehir'deki 111. Filo Komutanlığında görevlendirilen 11 F- 4E/2020 uçağı da düzenleme kapsamında Malatya'dan nakledildi.

180 hava aracının nakli planlanıyor

Ayrıca 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında birçok hedefi vuran askeri helikopterlerin kalktığı Kara Havacılık Komutanlığından da askeri hava araçlarının taşınmasına başlandı.

Bu kapsamda genel maksat ve taaruz helikopterlerinin bir bölümü komutanlıktan nakledildi.  Aralarında yerli üretim ATAK helikopterinin da bulunduğu 11 helikopter Malatya'daki komutanlığa gönderildi.

Aralarında pervaneli eğitim uçaklarının da bulunduğu 180 hava aracının komutanlıktan nakledilmesi planlanıyor.

"Ankara'da ne tank ne savaş uçağı ne de helikopter göreceğiz"

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlık olarak hain darbe girişiminin ardından askeri birliklerin şehir dışına taşınmasını tamamladıklarını vurguladı.

"Tank ve zırhlıların şehir dışına çıkarılmasından sonra şimdi de hava unsurlarımızı Başkent dışına çıkarıyoruz." diyen Işık, Ankara'da bulunmasına gerek olmayan 180 hava aracının naklinin başlandığını belirtti.

Söz konusu işlemlerin kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Bakan Işık, şunları kaydetti:

"Eskişehir ve Merzifon'daki üslerimiz Ankara'daki savaş uçaklarımızın yeni adresleri olacak. Hainlerin Ankara'yı bombaladığı helikopterlerin üssü olan Kara Havacılık Okulunu da Isparta'ya taşıyoruz. Yeni binamız bitti. Süratle geçiş işlemleri yürütülüyor. Şu anda orada bulunan taarruz helikopterlerimiz naklediliyor. Bazılarını geçici üslerine naklediyoruz. Başkent Ankara'da ne tank ne savaş uçağı ne de helikopter göreceğiz. Hava harp araçlarımızı olması gerektiği gibi Başkent dışında konuşlandırıyoruz. Darbeye zemin hazırlayan yapıları ortadan kaldırdığımız, yeniden düzenlediğimiz gibi fiziki yerleşmelerimizi de yeni anlayışa göre dizayn ediyoruz."

Uçak ve helikopterler taşınıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

basri ~ 4 yıl önce
eldeki uçak helikopter tank top gemi vs ne varsa satalım gitsin, parasıyla ekomomimizi canlandıralım. orduya gerek yok zaten itibarı 3 paralık oldu.hem şehit gelmez savaş olmaz.reis halleder herşeyi merak etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
korumasız ~ 4 yıl önce
E şimdi birileri Ankara'ya saldırsa en yakın hava koruması 1 saat mesafede yani öyle mi... plana bak arkadaş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saçma vektör ~ 4 yıl önce
yaptırmayın artık. Ank etrafında güzel yaklaşmayı mahvediyorsunuz. Külliyenin yerini değiştirin tehdit olduğunu düşünüyorsanız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 4 yıl önce
F-16 ları Amerikaya iade edelim, ne dersiniz? Sorunu kökden çözmüş oluruz haaaa.. Ağlanacak halimize gülüyoruz, ne oldu bize !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abd ~ 4 yıl önce
Tipik Abdülhamit yaklaşımı işte. O da "beni tahttan indirirler diye korkusundan" sıfır km savaş gemisi filosunu Haliç'e zincirletip çürütmüştü. Aynı kafa.
akp ~ 4 yıl önce
Başkomutanım, reis-i cumhur um varken ne savaş uçağına gerek var nede askere.GÖKLERDEN GELEN BİR KARAAAAAAR VARDIR !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şakamısınız ~ 4 yıl önce
Oğlum taşıdığınız yerden F-16 nın şehir merkezine gelmesi kaç saniye? ne kadar yaratıcı çözümler biride demiyor ki kafaları değiştirelim diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaç Saniye ~ 4 yıl önce
O halde o taşınılan yerdeki üsleri de mi kapatmak lazım?
zeka ~ 4 yıl önce
eldeki zeka bu:)
sacma ~ 4 yıl önce
Türkiye'nin neresine taşırsanız taşıyın vurmak istedikten sonra vurur.Kandilin dibinde havaalanı mı var da oradan vuruyorlar.Liyakate hakkaniyete göre iş yapmazsanız bu bela bitmez.
Gerek yok ~ 4 yıl önce
Tsk ya gerek yok, belediye gucleri ve imamlar bize yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f16 ~ 4 yıl önce
f16 ları bence askeriyeden çıkartalım onların yerine casa lar yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hasan ~ 4 yıl önce
bence tum birlikler ihtiyac bolgesinde olmali. Hepsini ege ve trakya dahil gunerydoguya gonderelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
remzi ~ 4 yıl önce
oFKE ILE kalkan zarar ile oturur der atalarimiz. Duygusal davranip ta savnmayi zarara ugratmak cok dogru bir sey degilldir. Genis bolgelere yayilmis birlikleri birlestirmek, belli yerlerde toplamak askeri olarak ne kadar dogrudr? Akincilari park yapmak ne kadar dogrdr?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000