22 Şubat 2013, Cuma 15:48:46

UÇAK ÜRETİMİNDE DEVRİM

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) CAD-CAM Araştırma Merkezi'nde uçak üretimindeki süreyi yüzde 40 hızlandıran bir teknolojiye imza atıldı.
  • Havacilik konusunda Iran'dan biraz daha iyiyiz. Hic olmazsa maket savas ucagi gostermiyoruz cumhurbaskani'na.
  • Bende gecen gun piknikte domates keserken asinmayan ekmek tahtasi icad ettim. Patentini alinca aciklayacagim.
  • Bir uçak yapın da sonra hızlandırırsınız üretimini yüzde 40:)) Tövbe tövbe...
  • işte bu...böyle haberler duymak isteriz hep
  • ne yaptınız endüstri mühendislerini mi çalıştırıyorsunuz :)
  • Boeing airbus 40 küsür senedir bu işin içinde bu adamlar bunu bilemiyor bulamıyor ,daha canım memleketimizde kendimize ait bir otomobil fabrikası hatta markası bile yok pat bir yenilik çıkarıyor üniversitemiz buldum diye konu ile hiç alakası olmayan biri bile güler buna uzaya gidiyor adamlar orda uzay mekiği yapıyo ortaklaşa NASA ile bırak uçağı uzay mekiğinin gövde panllerinin üretimi bile büyük bir teknoloji istiyor,kimseyi küçümsemek istemiyorum ama kardeşim sen sen hangi ödenekle buldun yaptın titanyum kesme uçları vs daha milyon dolarlık cnc makina hattından bahsetmiyorum verdin 300 barı derme çatma bi kompresörle tamam bütün olayı simule ettin üniversitede, konuyu takip edelim hep birlikte görelim yeni kesim teknolojisini.
  • 20 - 30 yıllık teknolojilerin bu şekilde yutturulması , bir de değişiklik sanki yeni yapılmış da herkes bu sistemi kullanmaya başlamış havası verilmesi son derece saçma ... Üretim metodları lazerden tutun da ultrasonik sistemlere kadar çeşitlendi . Bunlar neden bahsediyor hala ???
  • üniversitemi tebrik ediyorum..sonunda tarlada zaten yüzyıllardır yetişebilen gülü araştırmayı bırakıp havacılığa zaman ayırarak sağlam bir atak yapmışlar.Başarılar dilerim...Güzel haberler duymak dileğiyle

3 yıl boyunca yapılan çalışmalar sonucunda titanyum ve nikel alaşımlı jet motorlarının talaşlı üretiminde kullanılan kesici takım uçlarının aşınma süreleri, Avrupa'daki örneklerinden 3 kat yüksek basınçlı soğutma sistemi kullanılarak uzatıldı, bu şekilde de üretim hızı yüzde 40'lara varan oranda arttı.

SDÜ CAD-CAM Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Çolak, yaptıkları çalışmalarla havacılık endüstrisinde sürdürülebilir üretimi gerçekleştirmek, daha az enerji harcayarak daha çevreci bir yaklaşımla daha kaliteli ürün üretmeyi amaçladıklarını kaydetti.

ÜRETİM HIZI ARTACAK

Bu kapsamda 2009 yılında Slovenya Ljubljana Üniversitesi, Türkiye Uzay Sanayi AŞ ve İsviçre'den Seco Tool ile Blesser Swisslube firmalarının destekleriyle titanyum ve nikel alaşımlı jet motorlarının talaşlı üretiminde kullanılan kesici takım uçlarının, yüksek basınçlı soğutma sistemiyle aşınma sürelerinin artırılması yönünde çalışma başlattıklarını bildiren Çolak, tamamladıkları çalışma ile makinelerin üretim hızlarının artırılmasının hedeflendiğine işaret etti.

Titanyum ve nikel alaşımlı jet motorlarının işlenmesinde takım ucunda 800 ile bin 500 derece arasında sıcaklık oluştuğunu, bunun da söz konusu parçaları işleyen ve şekil veren kesici takım uçlarının, 10 dakika gibi kısa bir sürede aşınmasına neden olduğunu vurgulayan Çolak, "O parçayı işlemeniz için o sıcaklığın üzerinde bir sıcaklık oluşturmanız gerekmektedir. Bu parçayı deforme etmeden şekil vermeniz, çok özel ve sert kesici takım ucu yapmanızı gerektiriyor. Özel ve sert takım, daha pahalı takım anlamına geliyor" dedi.

Kesici takım uçlarının ömürlerinin artırılması için sıcaklığın yenilikçi bir soğutma sistemi ile azaltılması gerektiğine dikkati çeken Çolak, Avrupa'daki örneklerinde bu soğutmanın 100 barlık basınçla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kendilerinin ise soğutmayı 300 barlık basınçla gerçekleştirdiklerini ifade eden Çolak, "Parçaların yüksek maliyeti nedeniyle üretim aşamasında 300 barlık bir basınç uygulamak risk taşıyordu. Uçak parçasının 50 bin dolar malzeme maliyeti varsa, bunun işçilik maliyeti 150 bin dolardır. O parça işlenmiş halde bir milyon dolara satılabiliyor. Bu nedenle kimse bu riske girmiyor" diye konuştu.

UÇ DEĞİŞTİRME SÜRESİ 30 DAKİKA

Uygulanan 300 barlık basınç ile yapılan analizlerde başarı sağlandığını ve uçak parçasının mikroyapısına bir zarar vermediğinin tespit edildiğini vurgulayan Çolak, şöyle konuştu:

"Rekabet edebilmeniz için bu alaşımları yüksek hızlarda kesmeniz gerekmektedir. Keserken parçaya zarar vermemeniz gerekiyor. Yani üretim hızını artırdığınızda bunun bazı riskleri doğuyor. Bu nedenle artıramıyorsunuz. Bir parça 100 dakikada işleniyorken siz onu 60 dakikada işlemek istediğinizde, işlenen parçaların zarar görmemesi için ciddi araştırma yapmanız gerekmektedir. Yüksek sıcaklıktan dolayı kesici takım uçlarını 2-3 dakikada bir değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Biz 300 barlık soğutma sistemi ile bu süreyi 30 dakikaya kadar çıkarıyoruz. Bu uçların birinin maliyeti 40 avrodur. Bunu ortalama 5 dakikada bir değiştirdiğinizde, 30 dakikada 240 avro maliyet ortaya çıkıyor. Bizim yöntemimizle 240 yerine sadece 40 avro maliyetle işinizi halledebiliyorsunuz. Üretim maliyetinin en büyük bölümünü kesici takım uçları oluşturuyor. Bu sistem uç maliyetini de minimize ediyor. Kesici takım uçlarını birkaç dakikada bir değiştirmediğinizde üretim hızında yüzde 40'lık artış sağlanıyor. 300 barlık basıncın uçak parçasına zarar vermediği, sektöre uygun olduğu hem İsviçre'deki firma tarafından hem de Türkiye'deki sektör tarafından kabul gördü."

Çolak, sektörün bu araştırma sonucunda uçak parçalarını yüksek basınçlı soğutma ile talaşlı üretmeye başladığını sözlerine ekledi.

UÇAK ÜRETİMİNDE DEVRİM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Iran'dan iyi ~ 9 yıl önce
Havacilik konusunda Iran'dan biraz daha iyiyiz. Hic olmazsa maket savas ucagi gostermiyoruz cumhurbaskani'na.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tahta ~ 9 yıl önce
Bende gecen gun piknikte domates keserken asinmayan ekmek tahtasi icad ettim. Patentini alinca aciklayacagim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)))) ~ 9 yıl önce
Bir uçak yapın da sonra hızlandırırsınız üretimini yüzde 40:)) Tövbe tövbe...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pegasustan ~ 9 yıl önce
işte bu...böyle haberler duymak isteriz hep

Yanıtla

Kalan karakter 1000
petersburg ~ 9 yıl önce
ne yaptınız endüstri mühendislerini mi çalıştırıyorsunuz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Durun dünya ~ 9 yıl önce
Boeing airbus 40 küsür senedir bu işin içinde bu adamlar bunu bilemiyor bulamıyor ,daha canım memleketimizde kendimize ait bir otomobil fabrikası hatta markası bile yok pat bir yenilik çıkarıyor üniversitemiz buldum diye konu ile hiç alakası olmayan biri bile güler buna uzaya gidiyor adamlar orda uzay mekiği yapıyo ortaklaşa NASA ile bırak uçağı uzay mekiğinin gövde panllerinin üretimi bile büyük bir teknoloji istiyor,kimseyi küçümsemek istemiyorum ama kardeşim sen sen hangi ödenekle buldun yaptın titanyum kesme uçları vs daha milyon dolarlık cnc makina hattından bahsetmiyorum verdin 300 barı derme çatma bi kompresörle tamam bütün olayı simule ettin üniversitede, konuyu takip edelim hep birlikte görelim yeni kesim teknolojisini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tam sallama ... ~ 9 yıl önce
20 - 30 yıllık teknolojilerin bu şekilde yutturulması , bir de değişiklik sanki yeni yapılmış da herkes bu sistemi kullanmaya başlamış havası verilmesi son derece saçma ... Üretim metodları lazerden tutun da ultrasonik sistemlere kadar çeşitlendi . Bunlar neden bahsediyor hala ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 9 yıl önce
üniversitemi tebrik ediyorum..sonunda tarlada zaten yüzyıllardır yetişebilen gülü araştırmayı bırakıp havacılığa zaman ayırarak sağlam bir atak yapmışlar.Başarılar dilerim...Güzel haberler duymak dileğiyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000