26 Temmuz 2010, Pazartesi 08:31:54

Uçak kazasından kurtulmanın yollarını açıkladılar...

Ölümlü uçak kazalarını araştıran uzmanlar, düşen uçakta hayatta kalabilmenin yollarını açıkladı:
  • .bir kaza yasayıp hayatta kalırsanız .ben nedn bu yazıyı okumadım dalga gectim diye ah vah ederseniz. o zaman sizin cok acı olur unutmayın..
  • uçak kazalarından kurtulmanın en iyi yolu uçağa binmemektir.
  • Bence bu uzman arkadaşlar karadaki trafik kazaları ile ilgili nasıl yırtılacagı konusnda bilgi verseler daha makbule geçer sanırsam dunyadaki ortalama bakarsanız. Bence cok vakit harcamasınlar bu işlere havacılık hepsinden daha guvenli en azından pilotların cok cok ust duzey eğitimlerden geçtiğini söyleyebilirizotobus şoförlerine göre. Ve tabiki baglayıcı kurallardan bahsetmiyorum bile.
  • bak ben diyorum ki ölüceksem onda öleyim.
  • uçağın yapısal olarak en sağlam ve kararlı bölümleri uçağın arka kısmı ve center wing kısımlarıdır. ancak center wingde yakıt bulunduğundan patlama riski vardır, bu sebebden dolayı uçağın kara kutusu ve ses kayıt cihazları uçağın arka kısmına konur
  • ,,ecel geldimi kacis yok" -> katiliyorum :)
  • olum geliyorum dermi ,demez. bunu birzat kendim yasadim. ucuk dustunu goruyorum ve icindeyim . 3 saniye surdu yere cakildi. ve oturdum yerde en son arka koltukdu ve ilk yere vuran yer orasi ve kopan yer oldu peki bunun en iyi yer oldunu soyluyorlar peki bu bilim adamlari hic ucak kazasi gecirdimi . ecel geldimi kacis yok .
  • ecel gelmişse kapına gerisi bahanedir... herkese kazasız belasız uçuşlar dilerim
  • Bunları hazırlayanlar hiç gerçek kaza geçirmişlermi acaba. Yanmaktan kurtulmak için yün elbise tercih edin o ateşe daha dayanıklı diyor. ha birde uzun kollu filan diyor. düşünebiliyormusun 40 derece sıcaklık olmuş limanayünlü uzun kollu bir tsort yada ona benzer bir şeyle geliyorsun. manyak derler adama sen kimseye anlatamazsın bu durumu. Zira elinde megafonla salak durumundan kurtulmak için niye giydiğini limanda açıklamaya kalkmazsan :)) Her şey boş hiç uğraşmayın takdiri ilahi derler buna saat gelmişse sen zaten peçeliler gibi yün giysen hiç faydası yok.

Uzmanlara göre uçak kazalarının büyük bir kısmı sanıldığı gibi uçaktaki herkesin ölümüne yol açan havadaki çarpışmalar ya da patmalar yüzünden olmuyor. Araştırmalara göre bazı uçak kazalarında dikkat edilecek noktalar, insan hayatını kurtarabilir. ABD’de yayınlanan teknoloji dergisi Wired, olası bir uçak kazasında hayatta kalmak için tüyoları derledi. İşte başarısız bir kalkış, iniş ya da pistte çarpışma durumunda hayatta kalmak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

*Doğru koltuğu seçin. Uçağın arka koltuklarında oturun. Uçağın ön kısmı darbeden en çok etkilenen kısımdır. Arkada oturanların hayatta kalma şansı öndekilere oranla yüzde 40 daha yüksek.

*Acil çıkış kapısı yanında bir koltuğa oturun. Tercihen en arkadaki acil çıkış kapısı olabilir. Eğer bu kapıyı açmakla görevli kişi siz olursanız o kapıdan dışarı çıkacak ilk kişi de siz olabilirsiniz. Ancak acil çıkışın nasıl açılağını uçuş görevlilerinden öğrenin.

*Kapıyı açan kişi olmak istemiyorsanız, bir arka sırada oturun. Ne olursa olsun acil çıkış kapısından en fazla 7 sıra uzakta oturmaya dikkat edin.

*Kapalı ayakkabılar giyin. Topuklularla koşamayabilirsiniz, sandaletlerde ise ayaklarınızın yanma ya da cam ile metaller yüzünden kesilme tehlikesi var.

*Uzun kollu, uzun paçalı kıyafetleri seçin, yangın durumunda cildinizi kurtarabilir. Polyester ve sentetikten uzak durun. Ateşe en dayanıklı yündür.

*Yanmak yerine zehirli gazlardan ölüm riski daha yüksek. Artık bu tür maskeler satılıyor ve çok da ağır değiller. Size en az 10-15 dakika kazandırabilir.

*En yakın çıkışa kaç koltuk mesafede olduğunuzu ölçün. Böylece çıkışı karanlıkta da bulabilirsiniz.

*Riskinin en yüksek olduğu iniş-kalkışlarda kemerinizi sıkıca bağlayın. Uçuş sırasında da açmayın.

*İniş ve kalkışta bacaklarınızı ya da ayaklarınızı üst üste atmayın. Bir kaza sırasında iki ayağınızın birden kırılması uçaktan canlı çıkmak için şansınızı düşürür.

(Vatan)

Uçak kazasından kurtulmanın yollarını açıkladılar...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 12 yıl önce
.bir kaza yasayıp hayatta kalırsanız .ben nedn bu yazıyı okumadım dalga gectim diye ah vah ederseniz. o zaman sizin cok acı olur unutmayın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
uçak kazalarından kurtulmanın en iyi yolu uçağa binmemektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bence bu uzman arkadaşlar karadaki trafik kazaları ile ilgili nasıl yırtılacagı konusnda bilgi verseler daha makbule geçer sanırsam dunyadaki ortalama bakarsanız. Bence cok vakit harcamasınlar bu işlere havacılık hepsinden daha guvenli en azından pilotların cok cok ust duzey eğitimlerden geçtiğini söyleyebilirizotobus şoförlerine göre. Ve tabiki baglayıcı kurallardan bahsetmiyorum bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
bak ben diyorum ki ölüceksem onda öleyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
uçağın yapısal olarak en sağlam ve kararlı bölümleri uçağın arka kısmı ve center wing kısımlarıdır. ancak center wingde yakıt bulunduğundan patlama riski vardır, bu sebebden dolayı uçağın kara kutusu ve ses kayıt cihazları uçağın arka kısmına konur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
,,ecel geldimi kacis yok" -> katiliyorum :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
olum geliyorum dermi ,demez. bunu birzat kendim yasadim. ucuk dustunu goruyorum ve icindeyim . 3 saniye surdu yere cakildi. ve oturdum yerde en son arka koltukdu ve ilk yere vuran yer orasi ve kopan yer oldu peki bunun en iyi yer oldunu soyluyorlar peki bu bilim adamlari hic ucak kazasi gecirdimi . ecel geldimi kacis yok .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
ecel gelmişse kapına gerisi bahanedir... herkese kazasız belasız uçuşlar dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bunları hazırlayanlar hiç gerçek kaza geçirmişlermi acaba. Yanmaktan kurtulmak için yün elbise tercih edin o ateşe daha dayanıklı diyor. ha birde uzun kollu filan diyor. düşünebiliyormusun 40 derece sıcaklık olmuş limanayünlü uzun kollu bir tsort yada ona benzer bir şeyle geliyorsun. manyak derler adama sen kimseye anlatamazsın bu durumu. Zira elinde megafonla salak durumundan kurtulmak için niye giydiğini limanda açıklamaya kalkmazsan :)) Her şey boş hiç uğraşmayın takdiri ilahi derler buna saat gelmişse sen zaten peçeliler gibi yün giysen hiç faydası yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000