04 Nisan 2021, Pazar 09:29:10

Uçak kazasında ölen iş insanı için şok suçlama

Uçak kazası sırasında hayatını kaybederek gündeme oturan iş insanı hakkında çarpıcı iddialar ortaya atıldı. ABD'li federal savcılara göre, Marty Tibbitts ikili bir yaşam sürüyor ve uluslararası bir uyuşturucu çetesini finanse ediyordu.
  • Hayata heyecana bak.Bizde yolcularin testi negatifmi pozitifmi onu kontrol ediyoz

ABD'li federal savcılara göre, uçak kazasında hayatını kaybeden Michiganlı bir milyoner işadamı, ikili bir yaşam sürüyor ve uluslararası bir uyuşturucu çetesini finanse ediyordu.

Yeni açıklanan bir federal iddianameye göre Marty Tibbitts, kokaini Atlantik'te taşımak için "Torpido" adlı bir denizaltı bile inşa ediyordu.

Tibbitts, telekomünikasyon şirketi Clementine Live Answering Service'in CEO'suydu ancak uyuşturucu kaçakçılığı dünyasında "Dale Johnson" olarak biliniyordu.

50 yaşındaki havacılık meraklısı, 2018'de pilotluğunu yaptığı vintage savaş uçağının Wisconsin'deki bir mandıra ahırına düşerek 50 ineği öldürdüğü uçak kazasında hayatını kaybetmişti.

Uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinin ayrıntıları, 15 ülkede kokain satan küresel uyuşturucu kaçakçılığı çetesinin lideri Ylli Didani aleyhindeki federal iddianamede yer aldı.

Yetkililer, 43 yaşındaki Didani'yi, ABD'nin yetki alanındaki bir teknede kontrole tabi madde dağıtmak ve kontrole tabi maddeler dağıtmak için komplo kurmakla ve kara para aklamakla suçladı.

Didani, geçen hafta Kuzey Karolina'da yetkililer tarafından tutuklandı.

İki adamın, güçlü mıknatıslar kullanarak kendisini kargo gemilerinin gövdesine bağlayacak uzaktan kumandalı denizaltı geliştirdiği iddia ediliyor.

Tibbitts ve Didani, denizaltını kokainle doldurmayı, bunu GPS'le takip etmeyi ve ardından Avrupa kıyılarının 160 km açığında gemilerden ayırmayı planlıyordu. Bu plana göre bir balıkçı teknesi onu bu noktadan alıp uyuşturucuları kıyıya taşıyacaktı.

İddialara göre adamlar, denizaltını geliştirmek için kimliği belirsiz bir şirkete Arnavutluk'taki bir banka hesabından kripto para olarak 12 bin dolar (yaklaşık 98 bin TL) ödedi.

Müfettişler, şirketin "su altı gemi gövdesi temizleme cihazı"nın gerçek kullanım amacının farkında olmadığını söylüyor.

Federal savcılar, Michigan'ın Grosse Pointe bölgesinde 6,4 milyon dolarlık (yaklaşık 52 milyon 250 bin TL) bir malikanede yaşayan Tibbitts'in, 2015'te sürece dahil olduktan sonra bu kaçakçılık operasyonunun arkasındaki finansör olduğunu söylüyor.

Tibbitts'in 2016'da çeteye 864 bin dolarlık (yaklaşık 7 milyon 54 bin TL) bir çek yazdığını ve bu paranın sonunda bir tefeci dükkânında veya altın takası işinde paraya çevrildiğini iddia ediyorlar.

Ayrıca, Tibbitts'in Didani'ye 350 bin dolar (yaklaşık 2 milyon 857 bin TL) vermek için özel bir jetle Washington D.C.'ye uçtuğunu ve kaçakçılık operasyonuna toplamda 1,8 milyon dolardan (yaklaşık 14 milyon 679 bin TL) fazla finansman sağladığını söylüyorlar.

Tibbitts'in ölümü denizaltı planını baltaladı ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yeni finansman bulmak zorunda kaldığı iddia edilen kartel için mali bir kriz yarattı.

Yetkililer, kartelin birçok malına da el koydu. Ağustos 2019'da Hollandalı yetkililer, Rotterdam'da bir muz sevkiyatında gizlenmiş 753 kilogram kokain buldu.

Şubat 2020'de de Hollandalı yetkililer, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi'nden gelen bir ipucu üzerine silindir çantalarda 644 kilogram kokain ele geçirdi.

Tibbitts'in eski komşuları, onun kartelle ilişkisini duyunca şaşkına döndü.

Detroit News'e konuşan Ari Buchanan "Bence kim böyle bir şey duysa şok olurdu" dedi. (Independent)

Uçak kazasında ölen iş insanı için şok suçlama

Facebook Yorum

Yorumlar

Aviator ~ 2 yıl önce
Hayata heyecana bak.Bizde yolcularin testi negatifmi pozitifmi onu kontrol ediyoz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000