13 Ocak 2017, Cuma 10:23:18

Uçak kazası 14 yıl sonra istifa getirdi

Eski İspanya Savunma Bakanı Trillo, 2003 yılında Trabzon'daki uçak kazasıyla ilgili ortaya atılan yeni iddialardan dolayı İspanya'nın Londra Büyükelçiliği görevinden istifa etti.
  • İstifa ettikleri anda açılacak davalar olacaktır. Ancak, onurlu, gururlu ve namuslu insanlar hata yaptıklarında istifa ederler!!!
  • Onurlu insanlar Japon mühendis körfez köprüsünde gergi halatı koptu diye canına kıymıştı
  • tc lng nin localizerında bir tuhaflık hissettim tecnike bildirdim ama birşey yok dediler
  • İstifa mı? Hiç duymadım. İstifa ne arar la Türkiye'de!!

Eski İspanya Savunma Bakanı Federico Trillo, 2003'de Trabzon'da düşen, 62 İspanyol askeri ve 13 mürettebatın öldüğü uçak kazasıyla ilgili yayımlanan bir rapordan dolayı İspanya'nın Londra Büyükelçiliği görevinden istifa etti.

İspanya hükümetinin danışma organı olan "Devlet Konseyi" 3 Ocak'ta yayımladığı raporda 2003'te Trabzon'da meydana gelen ve 62 İspanyol askerinin ölümüne neden olan uçak kazasının sorumlusunun Savunma Bakanlığı olduğunu öne sürdü.

İspanya'da tartışmaya neden olan rapordan sonra muhalefet partileri, mağdur ailelerin kurduğu dernek ve yazılı açıklama yapan 13 İspanyol büyükelçi, Trillo'ya istifa çağrısında bulundu. 2012'den beri İspanya'nın Londra Büyükelçisi olarak görev yapan Federcio Trillo, üyesi olduğu iktidardaki Halk Partisi'nin desteğini de kaybedince Dışişleri Bakanlığına istifasını sunduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgide Trillo'nun istifasının Bakanlar Kurulu'nun yarınki olağan toplantısında onaylanacağı belirtildi.

Bu arada, 4 Kasım'da İspanya Savunma Bakanı olarak görevine başlayan Maria Dolores de Cospedal, "Devlet Konseyi"nin raporundan sonra 'Yak-42' olarak adlandırılan Trabzon'daki uçak kazasıyla ilgili bakanlığının yeni bir soruşturma açabileceğini duyurdu.

Maçka'da düşmüştü

Öte yandan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da 14 yıl önceki uçak kazasıyla ilgili atılacak yeni adımlarla ilgili Cospedal'a destek verdiğini söyledi. Rajoy, "Mağdur ailelerin durumlarını iyileştirebilecek her şey yapılacaktır." ifadesini kullandı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna tescilli uçak, 26 Mayıs 2003'te Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Şahinkaya beldesi Pilav Dağı'nda düşmüştü. Kazada 62 İspanyol Barış Gücü askeri ile biri Belaruslu, 12'si Ukraynalı 13 mürettebat ölmüştü.

Kaza sonrasında İspanyol askerlerinin kimlik tespitinde hata olmuş, 21 askerin mezarı tekrar açılmış ve yeni DNA testlerinden sonra kimlikler belirlenip ikinci kez gömülmüşlerdi. 

Uçak kazası 14 yıl sonra istifa getirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Hırsız ve Arsızlar istifa etmez ve edemez ~ 5 yıl önce
İstifa ettikleri anda açılacak davalar olacaktır. Ancak, onurlu, gururlu ve namuslu insanlar hata yaptıklarında istifa ederler!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musti ~ 5 yıl önce
Onurlu insanlar Japon mühendis körfez köprüsünde gergi halatı koptu diye canına kıymıştı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC joc ~ 5 yıl önce
tc lng nin localizerında bir tuhaflık hissettim tecnike bildirdim ama birşey yok dediler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstifa ~ 5 yıl önce
İstifa mı? Hiç duymadım. İstifa ne arar la Türkiye'de!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 5 yıl önce
Size aynen katiliyorum. Ispanyollar bile kavradi bu erdemli davranisi ya, baska soze gerek yok.
Müstafi ~ 5 yıl önce
İstifa ettim kabul edilmedi.
Mert ~ 5 yıl önce
Biz senelerdir bu ülkedeyiz öyle bişey görmedik
Hahaha ~ 5 yıl önce
İstifa ettim kabul edilmedi. Süperdi bu ya

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000