29 Mart 2021, Pazartesi 09:55:06

Uçak ihalesinden sonra helikopter ihalesi de iptal!

Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçağı ihalesinden sonra şimdi de yangın söndürme helikopteri kiralama ihalesini iptal etti. İhalenin yüksek teklif verilmesi ve aranan özelliklerde helikopter bulunamaması nedeniyle iptal edildiği açıklandı.
  • Paşa geliyor yakında Atılgan paşa. Karşıyaka eski şube başkanı albayımız Genelsekreter olucak. Salim kaya Tettiş kurulu başkanı. Gizli toplantılar. Beklenti 2023. KOMUTANLAR GELİYOR.
  • Aman inatlassinlar. Onemli degil devletin mali atıl kalmis cürümüş. Onemli olan kimin sozu gececek şunun mu bunun mu. Yazik vallaha yazik bu milletin malına parasina zamanina
  • Türk'ün kurumu THK'nu devre dışı bırakın, milli varlık olan uçaklar hangarda yatsın, çürüsün, sonra biz yerliyiz milliyiz ayakları yapın. Biz de yedik
  • 4900 litre imiş, 100 litre için ne katakulliler çevrilitor, yangın sönsürme uçaklarını uçurabikecek teknisyen ve pilot kalmadımı
  • Bir inat uğruna geçen sene 25000 hektarın üzerinde orman yandı.Terör sebebiyle dendi geçti. Bu ülkenin asıl sorunu; Ülkenin parasını hoyratça harcayanlardan hesap sorulmamasıdır. Yanan ormanların bulunduğu bölgelere maden ruhsatı verilmesi de cabası.
  • Hemen yapar size istediğiniz gibi bir helikopteri hem de yerli ve milli evelallah...
  • Uçakların var biraz tamir et ve uç sen ne yeni uçak alıçan
  • Bu ihale sadece Türk tescilli helikopterleri talep ediyordu ve envanterinde Türk tescilli helikopteri bulunan tek bir yerel operatör var. Rekabeti sağlamak için ihalelerin yapılması gerektiğini varsayarsak bu kulağa hoş gelmiyor. Bu operatörün teklifi, aynı tip helikopterler (yabancı kayıtlı) için OGM'ye birkaç hafta önce verilen tekliflerden daha yüksekti (ihale no.2020-753396). İlginç ....... Helikopterin Türkiye tescili olduğunda daha pahalı hale geliyor.
  • turk hava kurumunun ucaklarinin suyumu cikti ucarak ispatladilar
  • Yanas kadrosundan Kaprisli cocuk hersey eline yuzune bulasiyor olan ormanlarimiza oluyor

Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçağı ihalesinden sonra şimdi de yangın söndürme helikopteri kiralama ihalesini iptal etti. İhalenin yüksek teklif verilmesi ve aranan özelliklerde helikopter bulunamaması nedeniyle iptal edildiği açıklandı.

Birgün Gazetesi'nden İsmail Arı'nın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü, bahar aylarının gelmesine rağmen orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere yangın söndürme uçağı ve yangın söndürme helikopteri kiralayamadı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Orman Genel Müdürlüğü yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinden sonra şimdi de yangın söndürme helikopteri kiralama ihalesini iptal etti. Müdürlük, 23 Şubat’ta “Orman Yangınları İle Mücadele Hizmetlerinde Kullanılmak Üzere 6 Adet Helikopteri Kiralanması İşi” adı altında bir ihale düzenledi.

Ancak, ihale sadece bir şirketin teklif verdiği, verilen teklifin yaklaşık maliyetten yüzde 14 oranında fazla olduğu ve kiralanacak bazı modeldeki helikopterler için de teklif verilmediği belirtilerek iptal edildi.

UÇAK İHALESİ DE İPTAL EDİLDİ

Orman Genel Müdürlüğü’nün 29 Ocak tarihinde “2021 yılında Çıkabilecek Orman Yangınlarıyla Mücadele hizmetlerinde kullanılmak üzere 5 adet Amfibik Uçak Kiralama” ihalesi de iptal edilmişti.

İhalenin iptal gerekçesi de olarak, helikopter kiralama ihalesinde olduğu gibi verilen teklifin yaklaşık maliyetten fazla olması, kiralanacak bazı model ve özelliklerdeki uçaklar için de teklif verilmemesi gösterildi.

THK İNADI DA DEVAM EDİYOR

Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçağı ve helikopteri kiralayamadığı için yeni ihaleler açtığını da açıklarken Türk Hava Kurumu (THK) inadını da sürdürüyor.

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı AKP'li Cenab Aşçı'nın 2019 yılında kayyum olarak atandığı THK yangın söndürme uçakları ise hâlâ hangarlarda bekletiliyor. Orman Genel Müdürlüğü, 1985 yılından 2019 yılına kadar çok sayıda orman yangınına müdahale eden Türk Hava Kurumu'nu üç yıldır yangın söndürme uçağı kiralama ihalelerinde devre dışı bırakıyor. THK’nin yangın söndürme uçakları 4 bin 900 litre kapasiteli olduğu için yeni yangın söndürme uçağı ihalelerindeki 5 bin litre şartını sağlayamıyor.

Uçak ihalesinden sonra helikopter ihalesi de iptal!

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

ATILGAN PAŞA ~ 3 yıl önce
Paşa geliyor yakında Atılgan paşa. Karşıyaka eski şube başkanı albayımız Genelsekreter olucak. Salim kaya Tettiş kurulu başkanı. Gizli toplantılar. Beklenti 2023. KOMUTANLAR GELİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GELEMEZ ~ 3 yıl önce
Artık gelemez. Vatan partisi ve ve sol parti üyesi Paşalar/ Havacı Generaller üzüntüden evde kendini içkiye vermiş. Gitti çocuklarının iş kapısı.
Inat ~ 3 yıl önce
Aman inatlassinlar. Onemli degil devletin mali atıl kalmis cürümüş. Onemli olan kimin sozu gececek şunun mu bunun mu. Yazik vallaha yazik bu milletin malına parasina zamanina

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnat edin aferin ~ 3 yıl önce
Türk'ün kurumu THK'nu devre dışı bırakın, milli varlık olan uçaklar hangarda yatsın, çürüsün, sonra biz yerliyiz milliyiz ayakları yapın. Biz de yedik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vah vah ~ 3 yıl önce
4900 litre imiş, 100 litre için ne katakulliler çevrilitor, yangın sönsürme uçaklarını uçurabikecek teknisyen ve pilot kalmadımı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 3 yıl önce
Bir inat uğruna geçen sene 25000 hektarın üzerinde orman yandı.Terör sebebiyle dendi geçti. Bu ülkenin asıl sorunu; Ülkenin parasını hoyratça harcayanlardan hesap sorulmamasıdır. Yanan ormanların bulunduğu bölgelere maden ruhsatı verilmesi de cabası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
temelll ~ 3 yıl önce
Hemen yapar size istediğiniz gibi bir helikopteri hem de yerli ve milli evelallah...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akıl ~ 3 yıl önce
Uçakların var biraz tamir et ve uç sen ne yeni uçak alıçan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlginç ~ 3 yıl önce
Bu ihale sadece Türk tescilli helikopterleri talep ediyordu ve envanterinde Türk tescilli helikopteri bulunan tek bir yerel operatör var. Rekabeti sağlamak için ihalelerin yapılması gerektiğini varsayarsak bu kulağa hoş gelmiyor. Bu operatörün teklifi, aynı tip helikopterler (yabancı kayıtlı) için OGM'ye birkaç hafta önce verilen tekliflerden daha yüksekti (ihale no.2020-753396). İlginç ....... Helikopterin Türkiye tescili olduğunda daha pahalı hale geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimsiz ~ 3 yıl önce
turk hava kurumunun ucaklarinin suyumu cikti ucarak ispatladilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oglu ya ~ 3 yıl önce
Yanas kadrosundan Kaprisli cocuk hersey eline yuzune bulasiyor olan ormanlarimiza oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000