19 Ocak 2022, Çarşamba 09:08:53

Uçak gemisi tamam... Şimdi gemiye uygun uçak arıyorlar

Hindistan tarafından yerli imkanlarla üretilen ve deniz testleri devam eden INS Vikrant uçak gemisi için yeni nesil savaş uçakları ihtiyacı doğdu.
  • 500.000 bin hintlinin tuvaleti yok,ucak gemisi yapiyorlar.
  • Halki sefalet ve acligin pencesinde hergun cehennemi yasayan, adam gibi Atc telsiz baglantisi bile kuramayan, basta Asiri kirletilmis Nehirler olmak uzere hergun doqasini acimasizca kirleten, insanlarinin ingilizce konusmakla yada sinifsal olarak bolunmuslukle gurur duydugu, yolsuzluk batagindaki siyasilerin onlarca koruma ordusu ile dolsip kemdilerini emniyette gordukleri, egitim kalitesinin yerlerde surundugu, pasaportu cogu ulkelerde gecmeyen ama milyarlarca dolar silah yatirimindan asla vazgecmeyen ulke dersem hangileri akliniza gelir??? Peki bu sablon tanidik gelirmi??Hele birde tarikat ve din baskisi koy tam olur
  • temelim ve saz ekibi en kral uçağı hem de yerli ve milli olarak yapar verir onlara hamdolsun...
  • Bizim ucak gemisi ne durumda?

Hindistan tarafından yerli imkanlarla üretilen ve deniz testleri devam eden INS Vikrant uçak gemisi için yeni nesil savaş uçakları ihtiyacı doğdu.

Deniz Haber Ajansı'nda yer alan bilgilere göre; 2022 yılının Ağustos ayında teslim edilmesi planlanan uçak gemisinin üzerinde konuşlanacak uçaklar ise hala belirlenmiş ve hazırlanmış değil. Hintli kaynaklara göre, halihazırda Hint Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Rafale savaş uçaklarının Rafale M yani uçak gemisi konuşlu varyantı ilerleyen günlerde INS Hansa Deniz Havacılık Üssü'nde testlere başlayacak.

INS Vikrant üzerinde bulunan ski jump yapısına benzer bir test düzeneği kurulacak, böylece uçağın uçak gemisi üzerinden kullanılabilirliği 12 gün boyunca test edilecek. INS Hansa üssünde ayrıca F-18 savaş uçaklarının da benzer testlerden geçmesi planlanıyor. Testlerden sonra iki uçak arasında seçim yapılacak.

RAFALE M

Rafale M halihazırda Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle üzerinde hizmet veriyor. Rafale M’in seçilmesi durumunda  4 ila 5 adet Rafale M’in kiralanması olasılığı bulunuyor. Yarışacak 2 uçakta daha önceden ski jump ile donatılmış bir gemiden kullanılmadı. INS Vikrant ilk olacak. F-18’in ise boyutları ve gövde yapısı sebebiyle dezavantajlı olduğu ve INS Vikrant üzerinde ciddi modifikasyonlar gerektireceği belirtiliyor.

Hint Donanması, INS Vikramaditya üzerinde şuanda MİG-29K savaş uçaklarını kullanıyor fakat Hintliler bu uçaklarla çok sorun yaşamakta idi. Geçtiğimiz yıllarda 3 adet MİG-29K’yı kaybettiler. Ayrıca yedek parça ve bakım konularında ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.

TEJAS NAVAL

Hindistan ayrıca, uçak gemilerinde kullanmak üzere Tejas Naval’ı geliştirmekte idi. Daha önceden INS Vikramaditya üzerinden testleri yapılan uçağın silahlı kuvvetler tarafından seçilmediği biliniyor. Tejas Naval yerine TEDBF (Twin Engine Deck Based Fighter) programını başlattılar. Bu program ile çift motorlu ve uçak gemilerinde konuşlanabilecek bir uçak geliştirmeyi hedefliyorlar. Uçağın ilk testlerinin 2026 yılında başlaması ve 2031 yılından önce ise Hint Donanması’nda hizmete girmesi hedefleniyor.

Uçak gemisi tamam... Şimdi gemiye uygun uçak arıyorlar

Facebook Yorum

Yorumlar

2.sinif vatandas ~ 7 ay önce
500.000 bin hintlinin tuvaleti yok,ucak gemisi yapiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayran ~ 7 ay önce
Halki sefalet ve acligin pencesinde hergun cehennemi yasayan, adam gibi Atc telsiz baglantisi bile kuramayan, basta Asiri kirletilmis Nehirler olmak uzere hergun doqasini acimasizca kirleten, insanlarinin ingilizce konusmakla yada sinifsal olarak bolunmuslukle gurur duydugu, yolsuzluk batagindaki siyasilerin onlarca koruma ordusu ile dolsip kemdilerini emniyette gordukleri, egitim kalitesinin yerlerde surundugu, pasaportu cogu ulkelerde gecmeyen ama milyarlarca dolar silah yatirimindan asla vazgecmeyen ulke dersem hangileri akliniza gelir??? Peki bu sablon tanidik gelirmi??Hele birde tarikat ve din baskisi koy tam olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçak ~ 7 ay önce
temelim ve saz ekibi en kral uçağı hem de yerli ve milli olarak yapar verir onlara hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bizim Gemi ~ 7 ay önce
Bizim ucak gemisi ne durumda?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000