02 Mart 2009, Pazartesi 08:47:05

Uçak fobisi kimlerde görülür?

Uçuş fobisi; titiz, mükemmeliyetçi, kontrolcü ve stresle başetme sorunları yaşayan kişilerde yaygın olarak görülüyor. Uçak kazalarından sonra TV'lerin yaptığı canlı yayınlar, fobisi olanların durumunu daha da şiddetlendiriyor ..
  • her zaman diyoruz..bir gun herkes pegasusla ucacak,ama fenerki hic bir zaman olmayacak!!
  • thy nin yapmis oldugu ucak kazasindan,ne kadar cok memnun olan insanlar var.bir cok kesim bu kazaya ne kadar cok seviniyor.yazik cok yazik.
  • f7 lisin bakiyorum..galatasaraylilar neyse onu soyler iste o kadar..
  • Sen o aslan adını kullanma istersen ...tırsık kedi daha iyi olur sana kardeşim...
  • ucak fobisi thy ye binenlerde gorulur.

International Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas, uçuş fobisi hakkındaki soruları yanıtladı:

* Uçuş korkusu ne zaman bir fobiye dönüşür?
Uçuş korkusu insanların pek çoğunda vardır. Ancak henüz ortaya çıkmamış olabilir. Çünkü eğer bir kişinin uçağa binmesi gerekmiyorsa, o kişi uçuş fobisi olup olmadığını test edemeyebilir. Ancak bir gün uçağa binmesi gerektiğinde bu korku ile tanışabilir. Bir kişi eğer uçağa binmeden günlerce önce gerginleşmeye ve endişelenmeye başlıyorsa ya da uçağa binerken çok tedirgin oluyorsa, uçuş fobisine aday olduğu söylenebilir. Bazı kişilerde ise uçakta panikleme ve bir an önce uçaktan aşağı inme isteği biçiminde kendini gösterebilir. Bu gerginlik ve endişeler nedeniyle eğer kişi uçağa binmeyi erteliyorsa ya da binmiyorsa, bu kişinin uçuş fobisi olduğu söylenebilir.

KORKSA DA BİNİYOR

* Kişi uçmaktan çok korkuyor ama yine de biniyorsa, onunkine hastalık denir mi?
Bu daha iyi bir durumdur. Birçok kişi uçaktan korkmasına rağmen uçağa binmeyi başarabilir. Ancak bir süre sonra stresli ya da türbülanslı bir uçuş sonrasında uçuş fobisi daha fazla yoğunlaşabilir ve kişinin uçağa binmesini engelleyebilir. Hiç binememe kadar olmasa da, bir rahatsızlık olarak değerlendirilebilir.

* Uçuş fobisi kimlerde görülüyor?
Toplumun her kesiminde görülebilir. Ancak titiz, mükemmeliyetçi, kontrolcü ve stresle baş etmede sorunlar yaşayan kişilerde daha yaygın olarak görüyoruz. Ortalama 20-40 yaş arasında daha çok karşımıza çıkıyor.

* Uçuş fobisi ilk kez uçağa binildiğinde mi olur? Yoksa sürekli uçağa binen insanlarda bir gün aniden ortaya çıkabilir mi?
Her ikisi de olabilir. Bazen uçağa hiç binmemiş bir kişi uçaktan çok fazla korkabilir. Çünkü hiçbir tecrübesi yoktur. Başına nelerin gelebileceğini pek kestiremez. İkincil uçuş fobisi ise, kişinin bir süre uçak ile seyahat ettikten sonra uçuş gerilimine artık katlanamaması ve uçamaması şeklinde olmaktadır. Burada mutlaka ek etkenler aranmalıdır. Eşlik eden ek psikiyatrik bir sorun ya da stres artışına bağlı olarak uçuş korkusu gelişebilir.

(Sabah)

Uçak fobisi kimlerde görülür?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
her zaman diyoruz..bir gun herkes pegasusla ucacak,ama fenerki hic bir zaman olmayacak!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
thy nin yapmis oldugu ucak kazasindan,ne kadar cok memnun olan insanlar var.bir cok kesim bu kazaya ne kadar cok seviniyor.yazik cok yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
f7 lisin bakiyorum..galatasaraylilar neyse onu soyler iste o kadar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sen o aslan adını kullanma istersen ...tırsık kedi daha iyi olur sana kardeşim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ucak fobisi thy ye binenlerde gorulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000