08 Temmuz 2022, Cuma 09:38:55

Uçak bileti satışlarına düzenleme geliyor

Almanya Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı uçak bileti satın alırken rezervasyon sırasında ön ödeme sistemine bazı değişiklikler getiriyor.

Almanya Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı uçak bileti satın alırken rezervasyon sırasında ön ödeme sistemine bazı değişiklikler getiriyor.

Havacılık sektöründe, pandemiyle birlikte başlayan personel sıkıntısı, Almanya da dahil olmak üzere havalimanlarında kaosa neden oluyor. Uçuşlar kısa sürede iptal oluyor, yolcuların bavulları kayboluyor veya check-in kontuarlarında uzun kuyruklar oluşuyor. Tüketici Koruma Bakanlığı, uçuş iptali durumunda bilet masraflarının zamanında geri ödenmesi için havayolu şirketlerine bir uyarı yayınladı. Hava Yolcu Hakları Yönetmeliğine göre, şirketlerin bilet iadesini yedi gün içinde ödemeleri gerekiyor.

Genellikle uçuş rezervasyonu yapılırken, müşteriler biletlerin ücretini öder. Şimdi ise Tüketici Koruma Bakanlığı, ön ödeme uygulamasını inceleyecek. Yapılacak incelemeyle birlikte, tüketiciler uçuş hizmeti sağlandıktan sonra ödeme yapabilecek. Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Havayollarının yasal yükümlülüklerini yerine getireceğine dair açık bir beklentimiz var” dedi.

Bakan Steffi Lemke'nin (Yeşiller) sözcüsü bir gazeteye verdiği demeçte konuyla alakalı olarak havayolu şirketlerinin yasal olarak geri ödeme süresi içinde müşterilerle ilgilenmek zorunda olduklarını söyledi. Aksi takdirde ön ödeme uygulamasının mevcut haliyle gözden geçirilmesi gerekeceğini belirtti.

Havayolu şirketleri ön ödemeye yönelik eleştirileri yanıtladı

Alman Havacılık Endüstrisi genel müdürü Matthias Randow, tartışmayla ilgili olarak: “Tabii ki yolcular, iptal edilen uçuşlarını yeniden rezerve etmek istemezlerse, bilet iadelerini zamanında alma hakkına sahiptirler” dedi. Randow, ayrıca ücretini peşin ödeyen müşterilerin erken rezervasyon indiriminden de yararlanabileceğini vurguladı. Öte yandan federal hükümet, biletin iptali durumunda ücretin otomatik olarak ödenmesinin mümkün olup olmadığını inceliyor.

Uçak bileti satışlarına düzenleme geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000