29 Nisan 2022, Cuma 08:18:16

Uçağın sigaradan düştüğü iddiaları tartışmaya yol açtı

Mısır havayolu şirketi EgypAir'a ait Paris- Kahire seferini düzenleyen uçağın 2016'da düşmesine pilotun kokpitte sigara yakmasının neden olduğu iddiaları, ülkede tartışmalara yol açtı.
  • Ve yanimda sigara icenlerden nefret ediyorum
  • Siz hiç toz batteniyesi duydunuz mu?Uçaklarda havalandırma olurken ortamdaki kıl,kumaş tozu,kağıt ve hava içinde ne varsa aralıklardan girer birikir.Bir santim ve daha fazla kalınlıkta oldukça yanıcı blok oluşur. Kablo kısa devre kıvılcım,Sigara ateşi gibi yakıcı olursa oksijenin etkisi ile daha şiddetli olur.Yanacak maddelere yemek yağları gres yağıda karışırsa daha şiddetli yangın çıkar. Bu tozlar ince uçlu vakumlu süpürge ile sık sık temizlenmelidir. Sıgara içmek ayrı bir delilik. Görev başı.
  • madem eminsin, kurallara uyumlmadığını isbata zorundasın
  • Bu sonuca göre 2000 li yıllardaki tüm TK uçakları düşmüş olmalı :)
  • Dusurmus iste pilot ucagi, bahaneler yaratip durumu kurtarmaya calismayin. Turkiye’de de bircok sirkette kaptan sigara iciyorsa kokpitte sigara iciliyor. FO’lar ve kabin amirleri de omurgali davranip sikayet edemiyor. Elektronik sigara icin de durum ayni, hafifletici bir durum yok. Ayni sekilde kokpitte bunu icenlere de en agir yaptirimlar uygulanmali.

Mısır havayolu şirketi EgypAir'a ait Paris- Kahire seferini düzenleyen uçağın 2016'da düşmesine pilotun kokpitte sigara yakmasının neden olduğu iddiaları, ülkede tartışmalara yol açtı.

Mısır merkezli "Sada el-Beled" haber sitesine konuşan, kazada ölen pilota yakın bir kaynak, pilotun kesinlikle sigara kullanmadığını, dış basında yer alan iddiaların yanlış, mantıksız olduğunu ve soruşturma sonuçlarıyla çeliştiğini belirtti.

Batı medyasında yer alan iddiaları "spekülasyon" olarak nitelendiren kaynak, bu iddiaların, Mısır Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde yapılan açıklamayla uyuşmadığını kaydetti.

Uçak kazası hakkında resmi rapor yayımlama hakkına sahip tek makamın Mısır Başsavcılığı olduğunu belirten kaynak, "Uçak kazasının soruşturma dosyası henüz kapanmış değil. Başsavcılık tarafından soruşturma devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Haberde ayrıca uçak kazası dosyasının, 2019'da Fransa tarafından yapılan soruşturmanın neticesinde kamuoyuyla paylaşılan raporun ardından, havayolu şirketince tamamen Mısır Başsavcılığına teslim edildiği bildirildi.

Söz konusu iddialar hakkında henüz yetkili makamlardan resmi açıklama yapılmadı.

Ne olmuştu?

Son günlerde Batı merkezli bazı sitelerde yer alan haberlerde, 2016'da Paris-Kahire seferini düzenleyen EgyptAir'a ait MS804 sefer sayılığı uçağın düşmesine, pilotun kokpitte sigara yakmasının neden olduğu iddia edilmişti. Haberlerde, pilotun kokpitte yaktığı sigaranın, acil durum maskesinden sızan oksijenle tepkimeye girerek bir patlamaya yol açtığı öne sürülmüştü.

Uçağın Yunanistan'ın Girit Adası'na düşmesi sonucu, 15'i Fransa uyruklu toplam 66 kişi yaşamını yitirmişti.

Uçağın sigaradan düştüğü iddiaları tartışmaya yol açtı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Sigaradan ~ 4 ay önce
Ve yanimda sigara icenlerden nefret ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 4 ay önce
Siz hiç toz batteniyesi duydunuz mu?Uçaklarda havalandırma olurken ortamdaki kıl,kumaş tozu,kağıt ve hava içinde ne varsa aralıklardan girer birikir.Bir santim ve daha fazla kalınlıkta oldukça yanıcı blok oluşur. Kablo kısa devre kıvılcım,Sigara ateşi gibi yakıcı olursa oksijenin etkisi ile daha şiddetli olur.Yanacak maddelere yemek yağları gres yağıda karışırsa daha şiddetli yangın çıkar. Bu tozlar ince uçlu vakumlu süpürge ile sık sık temizlenmelidir. Sıgara içmek ayrı bir delilik. Görev başı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O ne ~ 4 ay önce
O ne abi ya??
zorundasın ~ 4 ay önce
madem eminsin, kurallara uyumlmadığını isbata zorundasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonuç süper ~ 4 ay önce
Bu sonuca göre 2000 li yıllardaki tüm TK uçakları düşmüş olmalı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasil bir kafa bu yaa! ~ 4 ay önce
Kurallara uymak icin ucaklarin dusmesi mi gerekiyor???
Cok var bunlardan ~ 4 ay önce
Dusurmus iste pilot ucagi, bahaneler yaratip durumu kurtarmaya calismayin. Turkiye’de de bircok sirkette kaptan sigara iciyorsa kokpitte sigara iciliyor. FO’lar ve kabin amirleri de omurgali davranip sikayet edemiyor. Elektronik sigara icin de durum ayni, hafifletici bir durum yok. Ayni sekilde kokpitte bunu icenlere de en agir yaptirimlar uygulanmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Az edeb ~ 4 ay önce
elektronik sigara icebilirmiyim diye soruyorlar, hayir diyoruz kusuyorlar, az edeb be kardesim
napılsın mesela? ~ 4 ay önce
müebbet mi idam mı var hayal gücünün sınırında?
Napilsin diyene ~ 4 ay önce
Ilk raporda ucuslari belli bir sure kesilebilir, ikinci de sirketten cikartilir mesela. O zaman boyle bir seye tesebbus etmeyi birak kimse soramaz bile. Ucusta kurallara uymayan ucus ekibine yaptirim uygulamak niye bu kadar garibine giiti ki senin muebbet mi idam mi diye alay ediyorsun.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000