10 Ocak 2021, Pazar 12:25:01

Uçağın enkazına ve kara kutuya ulaşıldı

Endonezya’da kalkıştan kısa süre sonra denize düşen yolcu uçağına ait yeni kalıntı ve ceset parçalarına ulaşıldı, kara kutunun yeri de tespit edildi.
  • Dakikada 11 Varyo inmiş motorları kaybettiyse bile bu kadar keskin dalış mümkün mü? Yoksa İran da düşen özel jetteki gibi ileri hızı mı yitirdiler?
  • Daha önce bir haberinizde de yazmıştım ceset tabirini çok kullanıyorsunuz ve bunu çok rahatsız edici buluyorum. Özellikle İran’da düşen uçakta kaybettiğimiz arkadaşlarımız için yazmıştınız; bu tarz haberleri paylaşırken lütfen ceset yerine daha kibar bir ifade kullanın. Teröristlerden ya da ülkenin, hepimizin düşmanlarından bahsederken kullansanız garipsemem fakat masum insanlar için ceset tabiri hiç uygun olmuyor. Saygılarımla...

Endonezya’da kalkıştan kısa süre sonra denize düşen yolcu uçağına ait yeni kalıntı ve ceset parçalarına ulaşıldı, kara kutunun yeri de tespit edildi.

Uçağın düştüğü bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarında bulunan parçalar donanmaya ait gemiyle başkentin kuzeyinde yer alan Tanjung Priok Limanı’nda oluşturulan kriz merkezine taşındı.

Ulusal Arama Kurtarma Ajansı (BASARNAS) Koordinatörü Rasman, yaptığı açıklamada, kriz merkezine getirilen 8 torbadan 3’ünün uçak kalıntısı, 5’nin de ceset parçaları içerdiği bilgisini paylaştı.

Ceset parçalarının detaylı inceleme ve kimlik tespiti için Kramatjati Polis Hastanesi'ne götürüldüğünü aktaran Ramsan, uçak kalıntılarının ise Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi (KNKT) yetkililerine teslim edildiğini açıkladı.

Rasman, koordinatları belli bölgelerin yanında şüpheli noktalarda da aramaların geniş çaplı şekilde devam ettiğini belirtti.

Uçağa ait kara kutunun yeri de tespit edildi.

Öte yandan uçağın düşüş sebebine ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Ulaştırma Bakanı Budi Karya Sumadi, dün düzenlediği basın toplantısında, kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra iletişimin kesildiği ve içinde 12 kişilik mürettebat ile 50 yolcunun bulunduğu 'SJ182' sefer sayılı yolcu uçağının başkent Cakarta'nın kuzey açıklarındaki Laki ve Lancang Adası arasındaki noktaya düştüğünü açıklamıştı.

Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Adita Irawati, en son iletişimin dün yerel saatle 14.40'ta gerçekleştirildiği uçağın Cakarta-Pontianak seferini yapmak üzere havalandığını duyurmuştu.
Endonezya Donanması, yolcu uçağının enkazının başkent Cakarta sahilinin kuzeyindeki Thousand Adaları açıklarında 4 ayrı noktaya dağıldığını ifade etmişti.

Küresel uçuşları takip eden Flightradar24'ün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, uçağın kalkıştan 4 dakika sonra yaklaşık 11 bin feete (3 bin 352 metre) çıktığı, daha sonra 1 dakikadan kısa sürede 250 feete düştüğü ve hava trafik kontrolü merkeziyle irtibatının kesildiği belirtilmişti.

Uçağın enkazına ve kara kutuya ulaşıldı

Yorumlar

Batık borsacı ~ 3 yıl önce
Dakikada 11 Varyo inmiş motorları kaybettiyse bile bu kadar keskin dalış mümkün mü? Yoksa İran da düşen özel jetteki gibi ileri hızı mı yitirdiler?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO’dan Airport habere ~ 3 yıl önce
Daha önce bir haberinizde de yazmıştım ceset tabirini çok kullanıyorsunuz ve bunu çok rahatsız edici buluyorum. Özellikle İran’da düşen uçakta kaybettiğimiz arkadaşlarımız için yazmıştınız; bu tarz haberleri paylaşırken lütfen ceset yerine daha kibar bir ifade kullanın. Teröristlerden ya da ülkenin, hepimizin düşmanlarından bahsederken kullansanız garipsemem fakat masum insanlar için ceset tabiri hiç uygun olmuyor. Saygılarımla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt’dan FO ya ~ 3 yıl önce
Aferim genç
Bay ceset ~ 3 yıl önce
Cansız beden ifadesi uygun olacaktır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000