19 Nisan 2019, Cuma 17:35:14

"Uçağı yapmak güzel ama uçurmak zor"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, özgün havacılık ürünleri geliştiren Türkiye'nin, hava araçlarının sertifikalandırılmasına yönelik kabiliyetlerini artırması gerektiğini, bu konuda desteğe hazır olduklarını bildirdi.
  • Havaalanını da yapmak güzel ama kullanması zor
  • Boing kafasına göre yapar. İnsanları öldürür. Sonra kullanıcı şirkete yıkmaya çalışır, hatta yıkar. Ikinci olayda düşünmeye başlar. Ama ihale üstünde zaten. Madde 1 patron her zaman haklıdır. 2. Olmadığı zamanda zamanda birinci madde geçerlidir. Yersen...
  • Uçağı yapmak güzel diyorsunuzda,günümüz global pazarda dünyada marka bilinirliği olarak tanınmış 2 firma var,bunlar kadar iddialı ve havayollarının kolaylıkla tercih edebileceği,dünyadaki 2 ye kafa tutabilecek bir uçak üretmek esas mesele,sanki yapıldı da uçurulmasını düşünmek kaldı,doğmamış çocuğa don biçmek değil,doğmamış çocuğun ilkokul a nasıl gidecek düşünce kafası
  • Başlığa bak katıla katıla ağlanacak halimize gül.
  • vayy bee uçağı yapmak güzel ama uçurmak zor demek. ebola o kadar da kötü değil bulaşınca öldürüyor gibi mi yani ?
  • Yaptın mı nereden biliyorsun güzel olduğunu ama uçurmanın zor olduğunu eyy temel? Daha yerli ve milli ampul yapamıyoruz haberin var mı? Elin adamından malzemeyi,makinayı,ekipmanı,mühendisi alırım burada birleştirir uçak yaptım derim millet de her zamanki gibi yer diyorsan o zaman ayrı...
  • Sen de uçurma yüzdür ne de olsa temelsin ya...
  • Uçağı veya başka icatları bu adamlar mı yapacak? Biri hamdi ile beraber thy'ye fetocuları tıka basa doldurdu,yedikleri her haltı ne de olsa bizden diye görmezden geldi,oradan şutlandıktan sonra ne hikmetse tusaş'a genel müdür yapıldı, öteki de thy'de başkanken oğlunun firmasından thy'ye etik dışı alımlar yaptı hatta oğlu thy'de çalışmamasına rağmen kartvizitinde Thy New York adresi yazılıydı ki internette hala haberleri mevcut savunma sanayii başkanı yapıldı. Yazık bu ülkeye...
  • Petrol bulundu mu?
  • Cinliler hedef medef oyunu yapmadan tak ucagi yaptilar ucuruyorlar. Biz konusmada harcadigimiz enerjiyi gercekten ise yoneltirsek bu turlu aciklamalara gerek kalmaz. Son 10 yildir biktik bu araba, ucak vs aciklamalarindan. Belki gercekten bunlari sansurlemek lazim.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, özgün havacılık ürünleri geliştiren Türkiye'nin, hava araçlarının sertifikalandırılmasına yönelik kabiliyetlerini artırması gerektiğini, bu konuda desteğe hazır olduklarını bildirdi. Demir, "Bağımlılık oluşturmamak, başkalarının inisiyatifi altında kalmamak, engelleri aşmak üzerine kendi yetkinliklerimizi geliştirmek, kendi kurallarımızı koymak önemli." dedi.

Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından düzenlenen Uçuş Test Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, özgün havacılık ürünlerinin yaygınlaşmasıyla beraber sertifikasyon konularının son derece ciddi şekilde ele alınmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu konuda şirketler içinde çeşitli çalışmalar yapıldığını belirten Demir, şöyle konuştu:

"Uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde ama ülkemizin kendi standartlarını koyduğu, kendi süreçlerini belirlediği ve buna hakim olan elemanları yetiştirip tüm süreci sonuna kadar teknik yetkinlikle takip edebildiği bir düzeyde olmamız gerekiyor. O aşamaya geldiğimizi çok net görüyoruz. Bunu gerçekleştirmek için ilgili tüm kuruluşların bir araya gelip süreçleri yazılı hale getirip, uygulayıp, takip edilmesini sağlaması gerekiyor."

Demir, tüm bu süreçleri desteklemeye hazır olduklarını vurgulayarak, "Uluslararası sertifikasyon ve emniyet kuruluşlarıyla iş birliği halinde kuralları sıkı bir şekilde uygulayan ülke olmaya her zaman hazırız ancak bağımlılık oluşturmamak, başkalarının inisiyatifi altında kalmamak, engelleri aşmak üzerine kendi yetkinliklerimizi geliştirmek, kendi kurallarımızı koymak önemli." dedi.

İsmail Demir, pilotların eğitiminde yerli uçakların kullanılmasına yönelik girişimler bulunduğunu ve bu süreçleri takip ettiklerini dile getirdi.

"Uçakları hafifleten pilotlardır"

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, uçak yapmanın güzel ama uçurmanın zor olduğunu belirtti.

Test pilotlarına yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden Kotil, "Uçaklar her zaman ağırdır, onları hafifleten pilotlarıdır. Şirket olarak test pilotu yetiştirmek üzere de bir açılım ve atılım yapacağız. Türkiye'nin bundan sonra kendi test pilotunu da yetiştirmesi gerekiyor. Bu konuda da yol alacağız." diye konuştu.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, sertifikasyon süreçleri konusunda genel müdürlük olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Kesici, test pilotlarının yetiştirilmesi konusunda da kendilerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

TUSAŞ Uçuş Başkanı Hüseyin Fazla da sabit ve döner kanatlı insanlı ve insansız özgün hava aracı projelerinin ulusal ve uluslararası ortamlarda kendilerine yer bulabilmesi için uçuş test faaliyetlerinin bir parçası olarak yürütülen sertifikasyon uçuş test süreçlerinin azami önemde olduğunu ifade etti.

Fazla, sempozyumla savunma sanayisinin özgün hava araçlarını geliştirme ve sertifikasyon uçuş süreçlerinin testlerini etraflıca değerlendirmeyi, sertifikasyon testlerinde alınan sonuçları paylaşmayı amaçladıklarını kaydetti.

"Uçağı yapmak güzel ama uçurmak zor"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Katılıyorum ~ 3 ay önce
Havaalanını da yapmak güzel ama kullanması zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Max ~ 3 ay önce
Boing kafasına göre yapar. İnsanları öldürür. Sonra kullanıcı şirkete yıkmaya çalışır, hatta yıkar. Ikinci olayda düşünmeye başlar. Ama ihale üstünde zaten. Madde 1 patron her zaman haklıdır. 2. Olmadığı zamanda zamanda birinci madde geçerlidir. Yersen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli Uçağımız ~ 3 ay önce
Uçağı yapmak güzel diyorsunuzda,günümüz global pazarda dünyada marka bilinirliği olarak tanınmış 2 firma var,bunlar kadar iddialı ve havayollarının kolaylıkla tercih edebileceği,dünyadaki 2 ye kafa tutabilecek bir uçak üretmek esas mesele,sanki yapıldı da uçurulmasını düşünmek kaldı,doğmamış çocuğa don biçmek değil,doğmamış çocuğun ilkokul a nasıl gidecek düşünce kafası

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komedi ~ 3 ay önce
Başlığa bak katıla katıla ağlanacak halimize gül.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal ~ 3 ay önce
baslik bana da enteresan geldi bi zamanlarin sitma riskli degil ama bulasinca olduruyor gibi bisi hatirlatti
zeka küpü ~ 3 ay önce
vayy bee uçağı yapmak güzel ama uçurmak zor demek. ebola o kadar da kötü değil bulaşınca öldürüyor gibi mi yani ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
temelum uşağum ~ 3 ay önce
Yaptın mı nereden biliyorsun güzel olduğunu ama uçurmanın zor olduğunu eyy temel? Daha yerli ve milli ampul yapamıyoruz haberin var mı? Elin adamından malzemeyi,makinayı,ekipmanı,mühendisi alırım burada birleştirir uçak yaptım derim millet de her zamanki gibi yer diyorsan o zaman ayrı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uyyy temelll ~ 3 ay önce
Sen de uçurma yüzdür ne de olsa temelsin ya...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vah vah vah ~ 3 ay önce
Uçağı veya başka icatları bu adamlar mı yapacak? Biri hamdi ile beraber thy'ye fetocuları tıka basa doldurdu,yedikleri her haltı ne de olsa bizden diye görmezden geldi,oradan şutlandıktan sonra ne hikmetse tusaş'a genel müdür yapıldı, öteki de thy'de başkanken oğlunun firmasından thy'ye etik dışı alımlar yaptı hatta oğlu thy'de çalışmamasına rağmen kartvizitinde Thy New York adresi yazılıydı ki internette hala haberleri mevcut savunma sanayii başkanı yapıldı. Yazık bu ülkeye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Petrol ~ 3 ay önce
Petrol bulundu mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hedef ~ 3 ay önce
Cinliler hedef medef oyunu yapmadan tak ucagi yaptilar ucuruyorlar. Biz konusmada harcadigimiz enerjiyi gercekten ise yoneltirsek bu turlu aciklamalara gerek kalmaz. Son 10 yildir biktik bu araba, ucak vs aciklamalarindan. Belki gercekten bunlari sansurlemek lazim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000