23 Eylül 2018, Pazar 15:45:14

Uçağı düşürülen Rusya: Tek suçlu İsrail!

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'de Rus İl-20 askeri uçağının düşürülmesinin sorumlusunun İsrail Hava Kuvvetleri olduğunu söyledi.
  • Rusya ilkel teknolojisiyle dünyaya kafa tutmaya çalısıyor...
  • 4'lü turboprop Rus Uçağı USNS Carson City'den atılan füzeyle düşürüldü....
  • rusya rezil oldu!
  • kısaca israil rusya teknolojisinin çok üstünde olduğunu ona ispatladı!
  • israil rusya yı patets yaptı!
  • tek suçlu arff

Konaşenkov, düzenlediği brifingde, 17 Eylül'de Rus uçağı İl-20'nin  Suriye'de düşürülmesine ilişkin kronolojik detayları anlattı.

İsrail'e ait 4 F-16 uçağının Suriye'deki hedefleri vurmadan bir dakika  önce Rus tarafına bilgi verdiğini vurgulayan Konaşenkov, İsrail uçaklarının  21.40'ta kısa bir süre önce verdikleri bilgiye göre ülkenin kuzeyinde değil,  batısında bulunan Lazkiye ilinde sanayi tesislerini vurduğunu ifade etti.

Konaşenkov, İsrail tarafının, Rus tarafına önceden değil, operasyonun  başlaması ile birlikte bilgi verdiğine dikkat çekerek, "Bu eylem, ortak çalışma  gruplarının faaliyetleri çerçevesinde sağlanan, 2015 yılında 'Suriye'deki iki  ülkenin silahlı kuvvetleri arasında olayların önlenmesi'  anlaşmasının doğrudan  ihlalidir." dedi.

İsrail uçaklarının yeri hakkında da bilgi verilmediğine işaret eden  Konaşenkov, 21.51'de Suriye hava savunma sistemlerinin çalışmaya başladığını  bildirdi. İlk saldırı sonrası İsrail uçaklarının yeni bir saldırıya daha  hazırlandığını anlatan Konaşenkov, 21.59'da yeni bir saldırıya yönelen İsrail  uçaklarından birinin manevra yaparak İl-20'ye doğru yaklaştığını belirtti.

Bu esnada İl-20'nin inişe doğru geçtiğini ifade eden Konaşenkov,  Suriye hava savunma sisteminin ise bu yeni bir atak olarak algıladığını dile  getirdi.

Konaşenkov, "İsrailli pilotun, İl-20 uçağının etkin yansıtıcı  yüzeyinin F-16'dan çok daha büyük olduğunu ve Rus uçağının bu nedenle uçaksavar  füzesinin hedefi haline geleceğini anlamaması mümkün değil. İsrailliler,  Rusya'nın silahlı kuvvetlerinin, Suriye silahlı kuvvetlerinden, dost düşman  tanıma sistemlerinin farklı olduğunu biliyorlardı. Bu yüzden Suriye sisteminin,  Rus uçağını İsrail uçağı olarak algılayabileceğini biliyorlardı." diye konuştu.

Bu sırada Hmeymim Üssü'ne iniş için dönüş yapan İl-20 uçağının Suriye  hava savunma sistemlerinin hedefine girdiğini bildiren Konaşenkov, "Özellikle  altını çiziyorum, İsrail uçakları, Rus İl-20 uçağını hava savunma sistemine karşı  siper edinerek, manevra yapmaya devam etti. Saat 22.03'te de Suriye hava savunma  füzesi daha büyük ve daha yakın bir hedef olan İl-20'yi vurdu. Mürettebatın  komutanı, uçaktaki yangını ve uçağın düşmeye başladığını bildirdi. Saat 22.07'de  uçak radardan kayboldu." ifadesini kullandı.

İsrail uçaklarının yaklaşık 40 dakika daha bölgede bulunduğunu  kaydeden Konaşenkov, 22.29'da Rus  askeri yetkililerinin uçağın kaybolduğunu,  uçağa ulaşmak için İsrailli yetkilileri bilgilendirdiğini aktardı. Konaşenkov,  olaydan 50 dakika sonra İsrailli askeri yetkililerin talebe yanıt verdiğini ve  bölgenin temizlediğini bildirdiklerini kaydetti.

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikom Norkin ve beraberindeki heyet,  hafta içi gerçekleştirdikleri ziyarette, İl-20 uçağı hadisesine ilişkin, Rusya'yı  ikna etmek için Moskova'da görüşmeler gerçekleştirmişti.

Rus İl-20 askeri uçağı, 17 Eylül'de, Suriye rejimine ait S-200 hava  savunma sistemi tarafından düşürülmüş ve Rusya, İsrail'e ait F-16 savaş  uçaklarının, İl-20 uçağını kalkan olarak kullandığı için uçağın füzelere maruz  kaldığını öne sürmüştü.

Uçağı düşürülen Rusya: Tek suçlu İsrail!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

TAROm ~ 4 yıl önce
Rusya ilkel teknolojisiyle dünyaya kafa tutmaya çalısıyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beşkenar ~ 4 yıl önce
4'lü turboprop Rus Uçağı USNS Carson City'den atılan füzeyle düşürüldü....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rusya ~ 4 yıl önce
rusya rezil oldu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hikaye ~ 4 yıl önce
kısaca israil rusya teknolojisinin çok üstünde olduğunu ona ispatladı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
patates ~ 4 yıl önce
israil rusya yı patets yaptı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arff ~ 4 yıl önce
tek suçlu arff

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000