30 Mart 2021, Salı 12:56:18

TUSAŞ'tan insansız uçak projesi

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil "F-16'ları pilotsuz uçurmak değil ama başka uçaklar üzerinde çalışıyoruz" dedi.
  • Dvlet yonetiminde olanlardan birisi TUSAS MOTOR rezaletine dur desin.
  • İsmail bey TUSAŞ MOTOR rezaleti için birşey yapmayacak mısınız?
  • SAYIN İSMAİL DRMİR AÇIK MEKTUP TUSAŞ MOTORDA KARISINI DÖVEN MÜDÜR NEDEN HALA GÖREVDE BU MÜDÜRÜN DOKUNULMAZLIĞI NERDEN GELİYOR? KOCASINDAN DAYAK YİYEN DİREKTÖR NEDEN HALA GÖRWVDE İSMAİL BEY TEI DE DİRWKTÖR 60000 TL ÜZERİNDE NET MAAŞ ALIYOR MU MÜDÜR 35000 TL MASŞ ALIYOR MU 750 ADET LİDER OLDUĞU VE 17500 TL NET MAAŞ ALDIKLARI DOĞRU MU
  • Karısını döven müdür hala TEI de neden çalışıyor? Kocasından dayak yiyen direktör ? Hala neden görevde Neden hala passat makam arabasına biniyor Neden villada oturuluyorlar
  • salla salla herhafta her ay bisey nedense hep 2023 artik kimse inanmiyor becerebiliyorsaniz eski ucaklari yangin ucagina cevirin olan thk munun ucaklani begenmiyorsunuz hic olmazsa yangin ucagi helikopteri kiralamazsiniz
  • İnşallah yapabiliriz, inşallah o teknolojiyi biz de üretebiliriz, inşallah başarabiliriz. Tüm kalbimle söylüyorum bunu ama arkadaş, bir genel müdür şu cümleyi kuruyorsa "Yoksa F-35'i şu anda yapabilecek yeteneğim var" her tarafından kibir aktığının ispatıdır. Sadece senin yeteneğin mi var, mühendislerin, teknisyenlerin, temizlikçin, çaycın? Hepsini bir anda sildin ve tek başına sen mi yapabilecek yeteneğe sahipsin. Ben dışarıdan bir insan olarak bu cümleden irite olduysam, o kurumda çalışanların duygularını düşünemiyorum bile. Çok önemli bir ayrıntı gibi gelmeyebilir ama büyük bir organizasyonda bu mantık ile verim olmaz, olsa bile heves olmaz. Biz, yapabiliriz, üretebiliriz, vs. vs.. şeklinde konuşmamak başaramamanın yarısıdır.
  • Breh breh "versinler ayda 2 tane F.35 üretirim" derken Temel bey karadeniz fıkrasındaki Temel'i kastetmiş herhalde
  • :)
  • ya saka gibi milletle dalga geciyor bunlar... hani nerede yollar once acikladiginiz yolcu ucagi? peki insanla savas ucagina ne oldu? söylediğiniz her seyi yaptınız da simdi insansız savas ucagi kaldı di mi? yalancılar sizi...
  • Samanı bile ithal ediyoruz,ekonomi dibe hızla gidiyor,bütçe yok,yetişmiş insan az,liyakatsiz,bilgisizler torpille tusaş gibi kurumlarda bol para ve sosyal haklarla makam sahibi oluyor,eğitim kalitesi rezalet ama koltuk sallanınca bir anda güya yerli ve milli ne varsa yapıyoruz hamdolsun. Yılların uçak üreticisi abd F 22 projesi için ilk etapta 60 milyar dolar ayırdık 200 milyar dolara çıkaracağız diyor temel ve saz arkadaşları ne diyor. Önemli olan fikri haklarmış iyi de o haklara sahip olmak için yapacağın şeyleri elin teknolojisi,makinesi,ham maddesi vs ile yapacaksın ya onları da sana vermezlerse ne olacak o zaman da dış güçler,muhalefet engelledi deyip işin içinden çıkacaksın değil mi? Ne diyordu damat bakan 'uzaya yol yapacağız desek ona da inanırlar' o yüzden tribüne oynamak,tabana yaranmak, oy ve koltuk için sallamada sınır yok aklına ne gelirse söylesinler nasılsa yiyen çok.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil "F-16'ları pilotsuz uçurmak değil ama başka uçaklar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, yapay zekanın ikinci bir pilot gibi görev yaptığı Milli Muharip Uçak (MMU) yanında insansız uçak teknolojileri konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Kotil, SAHA İstanbul tarafından savunma, havacılık ve uzay sektöründe faaliyet gösteren firmalara özel hazırlanan Yöneticilik Gelişim Programı'nda (SAHA MBA) yürüttükleri projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şirketin 3 uçak, 6 helikopter, 2 insansız hava aracı ve hedef uçak projeleri yürüttüğünü ifade eden Kotil, bunun yanında uydu projelerini sürdürdüklerini söyledi.

Kotil, en önemli projelerinin MMU olduğuna dikkati çekerek, proje için 3 bin TUSAŞ personeli yanında, projeye katkı verecek diğer şirketlerde de 3 bin personele ihtiyaç duyulacağını bildirdi.

5. nesil uçaklarda tek pilot bulunduğunu, yapay zekanın ise ikinci pilot gibi görev yaptığını anlatan Kotil, MMU'nun da bu özelliğe sahip, "daha zeki bir uçak" olduğunu vurguladı. Kotil, uçağın 2023'te motorunu çalıştıracağını, 2025'te uçacağını, 2028'de Hava Kuvvetlerine teslim edileceğini dile getirerek, "Bunu başarınca Türkiye neyi başarıyor? ABD neyi başarıyorsa biz de onu başarıyoruz." dedi.
MMU'nun motorunun TR Motor tarafından geliştirildiğine işaret eden Kotil, motorun alt ve yan bileşenlerinin geliştirilmesinde başka firmaların da desteğini beklediklerini kaydetti. Kotil, "İniş takımlarını bir Türk şirketi bir İtalyan şirketiyle yapacak, hakları Türkiye'de olacak. İklimlendirme Türkiye'de yapılacak. Uçağın MMU olabilmesi için tamamen Türkiye'ye ait olması gerekiyor." diye konuştu.
Türkiye'nin kalite, hız ve ucuzluğu bir araya getirmesi gerektiğini belirten Kotil, rakiplerin de Türkiye'nin ve TUSAŞ'ın havacılıkta güçlü bir oyuncu haline geldiğinin farkında olduklarını söyledi. Kotil, şu değerlendirmede bulundu:

"F-35'in lisansını verseler TUSAŞ olarak ayda 2 tane yaparım. Önemli olan lisans, IP (fikri haklar) haklarının olması. Yoksa F-35'i şu anda yapabilecek yeteneğim var. MMU'yu daha işin başında mümkün olduğu kadar yerli yapmaya çalışıyoruz. Çünkü başlangıçta alıyorsunuz sonra alamıyorsunuz, önce 'Veriyorum', sonra 'Vermiyorum' diyorlar. MMU'yu daha işin başında olabildiğince yerli yapmaya çalışıyoruz. Bunun dost ülkelere satılabilmesi için her şeyinin yerli ve milli olması gerekiyor. Bunu zamana yaymaktan başka da şansımız yok, motoru dahil." dedi.

BÖLGESEL YOLCU UÇAĞI

Dünyada 60 kişilik, maliyeti düşük bir sivil uçağa ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Kotil, "TUSAŞ'ın böyle bir şey yapma durumu yok, çünkü bizim yükümüz yeterince ağır. MMU'yu yapıyoruz, F-22 ile F-35 arasında bir uçak. Hürjet'i yapıyoruz, Hürkuş'u yeniden yapıyoruz. Helikopter ve İHA'larımız var. Bu kadar yükümüz olduğundan kimse 'Yolcu uçağı yap' demez ancak böyle bir uçağa ihtiyaç var. Türkiye ve başka ülkelerde böyle bir uçak sıçrama yapabilir. Termoplastikten yapılmış, kompozit, 60 kişilik bir yolcu uçağı modern motorlarla piyasayı kırıp geçirir." ifadelerini kullandı.

F-16'ları pilotsuz uçurmak gibi bir gündemleri olup olmadığına yönelik sorusuna Kotil, "F-16'ları pilotsuz uçurmak değil ama başka uçaklar üzerinde çalışıyoruz. F-16'lar Hava Kuvvetlerinin belkemiği. Pilotlarımız da 10 numara." yanıtını verdi.

İnsanlı ve insansız uçak arasında net bir ayrım olmayacağını, iki uygulamanın birlikte kullanılacağını anlatan Kotil, "5. nesil savaş uçağı ülkenin savunması için önemli bir cihaz olacak. Projeyle önemli fiziksel altyapı kazanılacak ve projede 6 bin uçak mühendisinin yetişmesi de önemli bir avantaj olacak. MMU'yu güzel bir uçak yapmak istiyoruz. İnsanlı-insansız olacak olması çok ikincil bir konu. Zaten içinde yapay zeka var. Pilot bayıldığında uçak kendi üssüne dönebiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Temel Kotil, uçağın konsept tasarımı dışında her şeyi dışarıya iş olarak verebileceklerini, bunun karşılığında sorumluluk alanların buna odaklanmasını, uzun soluklu olarak bunu devam ettirmelerini beklediklerini vurguladı.

Şirket bünyesindeki değişim ve yapılanmayı da değerlendiren Kotil, "Türkiye savunma sanayisinde büyük oynuyor, TUSAŞ da dönüştü." dedi.

TUSAŞ'tan insansız uçak projesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

REZALET ~ 3 yıl önce
Dvlet yonetiminde olanlardan birisi TUSAS MOTOR rezaletine dur desin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İSMAİL DEMİR ~ 3 yıl önce
İsmail bey TUSAŞ MOTOR rezaleti için birşey yapmayacak mısınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YELİZ YİĞİT ~ 3 yıl önce
SAYIN İSMAİL DRMİR AÇIK MEKTUP TUSAŞ MOTORDA KARISINI DÖVEN MÜDÜR NEDEN HALA GÖREVDE BU MÜDÜRÜN DOKUNULMAZLIĞI NERDEN GELİYOR? KOCASINDAN DAYAK YİYEN DİREKTÖR NEDEN HALA GÖRWVDE İSMAİL BEY TEI DE DİRWKTÖR 60000 TL ÜZERİNDE NET MAAŞ ALIYOR MU MÜDÜR 35000 TL MASŞ ALIYOR MU 750 ADET LİDER OLDUĞU VE 17500 TL NET MAAŞ ALDIKLARI DOĞRU MU

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TUSAŞ MOTOR ~ 3 yıl önce
Karısını döven müdür hala TEI de neden çalışıyor? Kocasından dayak yiyen direktör ? Hala neden görevde Neden hala passat makam arabasına biniyor Neden villada oturuluyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimsiz ~ 3 yıl önce
salla salla herhafta her ay bisey nedense hep 2023 artik kimse inanmiyor becerebiliyorsaniz eski ucaklari yangin ucagina cevirin olan thk munun ucaklani begenmiyorsunuz hic olmazsa yangin ucagi helikopteri kiralamazsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ooofff offff ~ 3 yıl önce
İnşallah yapabiliriz, inşallah o teknolojiyi biz de üretebiliriz, inşallah başarabiliriz. Tüm kalbimle söylüyorum bunu ama arkadaş, bir genel müdür şu cümleyi kuruyorsa "Yoksa F-35'i şu anda yapabilecek yeteneğim var" her tarafından kibir aktığının ispatıdır. Sadece senin yeteneğin mi var, mühendislerin, teknisyenlerin, temizlikçin, çaycın? Hepsini bir anda sildin ve tek başına sen mi yapabilecek yeteneğe sahipsin. Ben dışarıdan bir insan olarak bu cümleden irite olduysam, o kurumda çalışanların duygularını düşünemiyorum bile. Çok önemli bir ayrıntı gibi gelmeyebilir ama büyük bir organizasyonda bu mantık ile verim olmaz, olsa bile heves olmaz. Biz, yapabiliriz, üretebiliriz, vs. vs.. şeklinde konuşmamak başaramamanın yarısıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Breh breh ~ 3 yıl önce
Breh breh "versinler ayda 2 tane F.35 üretirim" derken Temel bey karadeniz fıkrasındaki Temel'i kastetmiş herhalde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 3 yıl önce
:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalanin boylesi ~ 3 yıl önce
ya saka gibi milletle dalga geciyor bunlar... hani nerede yollar once acikladiginiz yolcu ucagi? peki insanla savas ucagina ne oldu? söylediğiniz her seyi yaptınız da simdi insansız savas ucagi kaldı di mi? yalancılar sizi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Durmak yok sallamaya devam ~ 3 yıl önce
Samanı bile ithal ediyoruz,ekonomi dibe hızla gidiyor,bütçe yok,yetişmiş insan az,liyakatsiz,bilgisizler torpille tusaş gibi kurumlarda bol para ve sosyal haklarla makam sahibi oluyor,eğitim kalitesi rezalet ama koltuk sallanınca bir anda güya yerli ve milli ne varsa yapıyoruz hamdolsun. Yılların uçak üreticisi abd F 22 projesi için ilk etapta 60 milyar dolar ayırdık 200 milyar dolara çıkaracağız diyor temel ve saz arkadaşları ne diyor. Önemli olan fikri haklarmış iyi de o haklara sahip olmak için yapacağın şeyleri elin teknolojisi,makinesi,ham maddesi vs ile yapacaksın ya onları da sana vermezlerse ne olacak o zaman da dış güçler,muhalefet engelledi deyip işin içinden çıkacaksın değil mi? Ne diyordu damat bakan 'uzaya yol yapacağız desek ona da inanırlar' o yüzden tribüne oynamak,tabana yaranmak, oy ve koltuk için sallamada sınır yok aklına ne gelirse söylesinler nasılsa yiyen çok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000