08 Haziran 2016, Çarşamba 09:45:09

TUSAŞ'tan 3.5 milyar dolarlık imza

Genel maksat helikopteri için TUSAŞ, Sikorsky Aircraft ve yerli alt yüklenici firmalar arasında 3.5 milyar dolarlık sözleşmeler imzalandı.
  • Bütün parçaları motoru Türkiyede üretileceği halde 3.5 milyar dolar lisans parası çok değil mi?
  • 109 helikopter 3.5 milyar dolar mı? Helikopter başına 32mioUSD mi? A320 veya B737 fiyatına helikopter mi olur? Bu işte bir hata olmasın...
  • Hayırlı olsun bekliyoruz
  • en sonunda milli helikopterde ürettik şimdi sabvaş uçağında sikorsky dediklerine bakmayın onun ismi iskender2!
  • Hayırlı olsun, kimlerin cebine kaçar milyon dolarcık girdiğini de yazsaydınız! Bu ülkede atılan her imzanın karşılığı garibanın alınteridir!

Genel maksat helikopteri için TUSAŞ, Sikorsky Aircraft ve yerli alt yüklenici firmalar arasında 3.5 milyar dolarlık sözleşmeler imzalandı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), genel maksat helikopteri projesi kapsamında projenin ana yüklenicisi TUSAŞ, ana alt yüklenicisi Sikorsky Aircraft ve diğer yerli alt yükleniciler arasında 3.5 milyar dolarlık sözleşmelerin imzalandığını açıkladı.

SSM'den yapılan yazılı açıklamada, ABD ihracat lisanslarına müteakiben sözleşmelerin imzalandığı, böylece projenin yürürlüğe girdiğini ve proje takviminin başlamasına yönelik son adımların atıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Proje kapsamında, TUSAŞ ana ve Sikorsky, Aselsan, TEI, Alp Havacılık alt yükleniciliğinde, 109 adet T70 Kara Şahin Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, altı farklı kullanıcıya teslim edilecektir" denildi.

Proje kapsamında ana yüklenici TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini; TEI, T-700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek.

SSM açıklamasında, "Türk savunma ve havacılık sanayisi, sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan Genel Maksat Helikopteri Projesi ile ülkemizin askeri ve sivil alanlardaki genel maksat helikopter ihtiyacının karşılanmasında önemli rol alacaktır" denildi.

TUSAŞ'tan 3.5 milyar dolarlık imza

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

bütün ~ 4 yıl önce
Bütün parçaları motoru Türkiyede üretileceği halde 3.5 milyar dolar lisans parası çok değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 yıl önce
109 helikopter 3.5 milyar dolar mı? Helikopter başına 32mioUSD mi? A320 veya B737 fiyatına helikopter mi olur? Bu işte bir hata olmasın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi de ~ 4 yıl önce
O paraya helikopter alınmıyor ki... Alt yapı yani üretim tesisi dahası üretim teknolojisi alınıyor, fabrika yapılıyor tr deki firmalar iş payı alıyor... Almak için değil nasıl yapıldığını öğrenmek ve kendimiz yapmak için 3.5 milyar dolar. Unutmayınız ki işin içinde olanlar da en az bizler kadar 4 işlem biliyorlardır.
Blackhawk Pilot ~ 4 yıl önce
Hayırlı olsun bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
milli helikopter ~ 4 yıl önce
en sonunda milli helikopterde ürettik şimdi sabvaş uçağında sikorsky dediklerine bakmayın onun ismi iskender2!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
............... ~ 4 yıl önce
çok biliyorsan sen yap
!!! ~ 4 yıl önce
Hayırlı olsun, kimlerin cebine kaçar milyon dolarcık girdiğini de yazsaydınız! Bu ülkede atılan her imzanın karşılığı garibanın alınteridir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
....... ~ 4 yıl önce
bi susun sizin dönemide biliyoruz
Susmak? ~ 4 yıl önce
Başkasının hırsızlık yapması sizlerin de hırsızlık yapmasını gerektirmez. Her ikisi de ahlaksızdır. Yalnız ufak iki fark var. Türkiye tarihinde bu düzeyde hırsızlık hiç olmadı. Bir de din iman kelimesi hiç ağızlardan eksik olmadan hırsızlık yapıldı. Dini hırsızlığa alet edenler onu savunanlar en büyük ahlaksızlardır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000