27 Ekim 2021, Çarşamba 17:03:40

TUSAŞ'ın Tedarikçisi İflas Etti!

Kanada merkezli Telemus Systems şirketi, Kanada hükümetinin Türkiye’ye silah ambargosu kararı almasının ardından iflas etti. Şirketin en büyük müşterisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) olarak biliniyordu.
  • Biz neymişiz bee. Adamlardan kamera alamayınca şirket iflas etmiş,adamı böyle batırırız, işte gücümüz ortada !!!
  • hintler de s400 aldı, yaptırım, uygulayamıyor.
  • Eee hani yerli ve milli olarak yapıyorduk ne oldu?
  • Söksün fabrikayı Ankara’da yer verelim, burada yapsın.

Kanada merkezli Telemus Systems şirketi, Kanada hükümetinin Türkiye’ye silah ambargosu kararı almasının ardından iflas etti. Şirketin en büyük müşterisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) olarak biliniyordu.

Kanada hükümeti, Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik gerçekleştirdiği ‘Tek Vatan Harekatı’ esnasında Türk SİHA’larının oynadığı rol sebebi ile Türkiye’ye ambargo kararı almıştı. Bu doğrultuda Türk SİHA’ları için ürün tedarikinde bulunan L3 Wescam ve Telemus Systems gibi bir dizi Kanadalı şirketin, Türkiye’ye savunma ürünleri ihraç etmesi engellenmişti.

Kanada’nın Türkiye’ye yönelik ambargo kararı, Kanadalı şirketlerin milyonlarca dolar zarar etmesine sebebiyet verdi. Ürünlerinin tek kullanıcısı TUSAŞ olan Telemus Systems şirketi ise 2021 yılının ilk 7 ayı içerisinde hiç gelir sağlayamayarak battı. Şirket, TUSAŞ’ın ANKA MALE İHA platformu için istihbarat sistemleri tedarik ediyordu.

638 BİN DOLAR BORCU VAR

Telemus Systems; uluslararası pazarda operasyonel destek için İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR), karşı önlem sistemleri, süitlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminden sorumluydu. Şirket, 24 Ağustos 2021 tarihinde iflasını ilan etti. Telemus Systems’in iflas ettiği tarihte üzerinde kayıtlı olan borçların miktarı ise 638.600 dolar civarında. Bu borçların 120.900 doları CM Computer adlı bir şirkete iken kalan 330.100 dolarlık borç ise şirkette görevli işçilerin maaşlarından oluşuyor.

Telemus Systems’in iflas raporunda yer alan bilgilere göre; şirketin ürünleri ve sistemleri arasında çok çeşitli elektronik istihbarat (ELINT) ve elektronik destek (ESM) elektronik harp (EW) sistemlerini yer alıyor.

YAPTIRIMLAR YIKIM GETİRDİ!

İflas raporunda yer alan ifadelere göre Kanada Dışişleri Bakanlığı, 2020 yılında Kanada hükümeti adına Türkiye’ye yönelik askeri ürün ve teknolojilerin ihracatına yönelik ihraç izinlerini askıya aldı. Bu da tek müşterisi TUSAŞ olan Telemus’un iflasına yol açtı.

SavunmaSanayIST'te yer alan habere göre; Telemus, TUSAŞ ile mevcut sözleşmesindeki yükümlülüklerini getiremedi ancak bu süreç içerisinde kendisine yeni bir müşteri de bulamadı. Bunun sebebi ise “Savunma Üretimi Yasası” uyarınca federal Kontrole Tabi Mallar Düzenlemeleri kapsamında kısıtlamalara tabi olan ürünlerini ve teknolojisini serbestçe satamaması oldu.

Şirket, TUSAŞ’la olan sözleşmesinin tehlikeye girmesinin ardından Kanada Dışişleri Bakanlığı ile sorunun çözümü için defalarca defalarca bir araya geldi. Telemus, bu görüşmelerde Türkiye’ye yönelik ihraç lisanslarının askıya alınmasının şirketin mali durumunu son derece olumsuz etkilediğini Kanadalı yetkililere iletti.

Kanada devletinin yaptırımları sonucunda Telemus artık herhangi bir gelir elde edemez hale geldi ve finansal destek için yalnızca Parentco’ya bağımlı oldu. Kanada Dışişleri Bakanlığı, Nisan 2021’de şirkete yaptığı tavsiyede İhracat ve İthalat İzinleri Yasası’nın 10(1) alt bölümü uyarınca TUSAŞ ile olan sözleşmesini iptal etmesinin iyi olacağını bildirdi.

Bunun sonucunda ise Telemus’un tek gelir kaynağı ortadan kalktı ve şirket likidite krizine girdi. Telemus Systems, 24 Ağustos 2021 itibarıyla iflasını açıkladı.

2021 YILINDA GELİR ELDE EDEMEDİ!

Şirket, yaptırımların başladığı 2020 mali yılında 360.000 dolarlık zararla yılı kapattı. 31 Temmuz 2021 itibarıyla sona eren 2021’in ilk 7 ayında ise Telemus’un geliri tam olarak 0 dolardı. Şirketin zararları ise bu noktada yaklaşık olarak 1.1 milyon dolara ulaşmıştı.

Kanada devletinin Türkiye’ye yönelik yaptırım politikaları sonucunda şirket tek müşterisi ve gelir kaynağı olan TUSAŞ’a ürünlerini ihraç edemedi ve en sonunda ise battı.

Telemus Systems’in TUSAŞ’a ihraç ettiği ürün ise ALR-510 Version 2 (V2) Elektronik İstihbarat (ELINT) Sistemi.

Şirketin açıklamasına göre; ALR-510 ELINT Sistemi, orta irtifa – uzun dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Araçları (İHA) ve iş jetleri için tasarlanıyordu. ALR-510’un toplamda iki versiyonu bulunuyordu. TUSAŞ ise sistemin ikinci versiyonunu tedarik edip ANKA İHA’ların istihbarat konfigürasyonunda kullanıyordu.

ANKA’nın İHA’nın istihbarat konfigürasyonu, Türk istihbarat birimleri için özel olarak tasarlanmış ve Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri (ELINT VE COMINT) ile donatılmıştır. Türkiye, bu sistem sayesinde ilk kez havadan elektronik istihbarat toplayabilen İHA geliştirilmişti.

TUSAŞ'ın Tedarikçisi İflas Etti!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

yersen ~ 1 ay önce
Biz neymişiz bee. Adamlardan kamera alamayınca şirket iflas etmiş,adamı böyle batırırız, işte gücümüz ortada !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hindistan ~ 1 ay önce
hintler de s400 aldı, yaptırım, uygulayamıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siha ~ 1 ay önce
Eee hani yerli ve milli olarak yapıyorduk ne oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak ~ 1 ay önce
Uçak şirketlerinde zaten her parçayı kendi ülkesinden oluyor demi (!)
Uçak yazana ~ 1 ay önce
Onu yerli ve milli diye sallayanlara sor...
onyıl ~ 1 ay önce
Sonra yerlisi üretildi. Seni biraz üzecek ama.
Kpt ~ 1 ay önce
Söksün fabrikayı Ankara’da yer verelim, burada yapsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi akıllı ~ 1 ay önce
da çıkıp bulgaristan da paravan bi şirket kurup ürünleri o şirket üzerinden buraya getirmeyi akıl edemedi mi yani ? Adamların toplam borcu mercedes cip fiyatından daha az :)
Muhtemelen ~ 1 ay önce
Buna gerek yok çünkü ambargodan dolayı aselsan yada bu komponenti yapabilecek bir şirket ya geliştirmiştir yada hala geliştiriyordur.
B737 Captain ~ 1 ay önce
Aynen. Hatta çalışanları da işe alın. Hem çalışsın hem öğretsin
Hakkı ~ 1 ay önce
Şirketi satın alalım
Kpt2 ~ 1 ay önce
Şirketi TUSAŞ alsın

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000