20 Ekim 2020, Salı 15:01:23

TUSAŞ yapay zekaya yöneldi

Türkiye'nin lider havacılık sanayisi şirketi TUSAŞ, bir yandan hava platformları geliştirip üretirken bir yandan da bunları en yeni teknolojilerle donatmak için yapay zeka konusunda çalışmalar yapıyor.
  • Tusaş'ın başındaki torpilliye ve kendi gibi olan saz ekibine yapay zeka lazım asıl...
  • O zeka bile Türkiyeyi terkeder çeker gider şu eğitim bitsin bi dk durursam noliyim TK ya borcu dolar olarak gönderirim 10 Lira olur yakında Pizzacılık Yaprım Daha Kolay Öderim
  • Tövbe tövbee
  • Zeka ve türkiye
  • Koltuk sevdasına yerli ve milli palavrası bitti şimdi yapay zekaya yönelme palavrası başladı. Durmak yok sallamaya devam...
  • Ne kadar da erken bir atılım. Gerçekten medeniyetlerin geldiği son noktayızz Oryon 512 TX gezegeninden ileri seviye bir canlı form gelse kıskanır! Padişahım çok yaşa. Başında kim var Temel! Eğitimi ne Sosyal Bilimler. Söyleyecekelerim bu kadar.
  • Biz bu saatten sonra ancak yapay zeka ile ilerleriz
  • Ne o ? Yapay zekayı da Hindistan’dan mı alıyorsunuz ?
  • Cumhuriyeti oylayip tek kafayi secen insanimizin yapay zekaya cok ihtiyaci var bu kesin, destekliyorum
  • daha önce duymamıştım bu temel fıkrasını

Türkiye'nin lider havacılık sanayisi şirketi TUSAŞ, bir yandan hava platformları geliştirip üretirken bir yandan da bunları en yeni teknolojilerle donatmak için yapay zeka konusunda çalışmalar yapıyor.

TUSAŞ Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Müdürü Güven Tanık'ın verdiği bilgiye göre, TUSAŞ'ın bu konudaki en önemli gündem maddelerinden birini yapay zeka konusu oluşturuyor. Yapay zekanın her alanında kabiliyet geliştirmek üzerine çalışmalar yapan şirketin öncelikli alanlarını ise otonom sistemler, görüntü işleme ve karar destek sistemleri ile büyük veri analitiği altyapıları oluşturuyor.

Yapay zeka ekibini müdürlük seviyesinde tesis eden ilk büyük savunma sanayisi şirketi olan TUSAŞ, bu alanda çalışmak üzere bir ekip kurdu ve her geçen gün bunu büyütüyor. İnsan kaynağını artırmak için çeşitli eğitim programları düzenleyen TUSAŞ, ayrıca Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği başta olmak üzere birçok akademik kurumla da iş birliği halinde bulunuyor.

Türkiye ve şirket için faydalı olduğu düşünülen her türlü yapay zeka alanında faaliyet göstermeyi hedefleyen TUSAŞ, şirket içinde 4 aktif proje sürdürüyor. Gelecek dönemde hayata geçirilmek üzere birçok proje sırada bekliyor. Yakın dönemde şirketin bütün süreç ve platformlarında yapay zeka etkilerinin görülmesi bekleniyor.

İş ortaklarından geçer not aldı

TUSAŞ bünyesinde yapay zeka ekibi kurulmasının üzerinden henüz kısa bir süre geçmesine rağmen geliştirilen projelerden bazıları iş ortakları tarafından düzenlenen denetimlerde kabul gördü.

Yapay zeka sistemlerinin örnekleri gelecek dönemlerde daha da sık görülecek. İnsanların yükünü azaltan, yeteneklerini artıran bu teknoloji, üretimden platformlara kadar havacılık ve savunma sanayisinin her alanında fırsatlar sunuyor. Örneğin, pilotların bilişsel yükünü azaltan, bazı işleri/görevleri otomatikleştiren birçok teknoloji ve projenin yakın zamanda kullanılması öngörülüyor.

TUSAŞ Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Müdürü Tanık, yakın zamanda Pentagon'a bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansının (DARPA) yapay zeka ile pilotu karşı karşıya getirdiği denemeyi anımsatarak, şöyle konuştu:

"DARPA çalışmasındaki teknoloji, temel olarak bir pilotun normalde vereceği kontrol girdilerini vererek önce bir uçağı uçurmayı öğrenen, daha sonrasında ise bunu it dalaşına kadar sofistike hale getiren bir pekiştirmeli öğrenme modelleri topluluğu. Bunun için arkada gerçekçi bir uçuş dinamiği modeli ve sofistike bir ödül ve ceza mekanizması ile uzun süreler eğitilmiş sistemler var. Tipik bir sistemde her biri 20-30 yıl uçuş 'tecrübesi' sahibi onlarca model tek bir uçağı uçuruyor. Bizim çalışmalarımızda ise çok benzer bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz sistemler görev planlamadan, uçuş simülatörlerinde pilotların eğitimine ve daha ileri dönemlerde platformların bazı angajmanları/görevleri otomatik gerçekleştirmesine kadar birçok kullanım alanı olabilecek teknolojilerin geliştirildiği ve olgunlaştığı sistemler. Hatta biraz daha ileri gidecek olursak otonom savaş uçaklarına giden yolu açacak çalışmalar. Günümüzde yapay zeka teknolojileri insanlarla karmaşık ortamlarda mücadele edebilecek, hatta bahsi geçen örnekte olduğu gibi insanlara üstün gelebilecek kadar gelişti. Bu ve benzeri sistemlerin milli olarak geliştirilmesi gelecek açısından büyük önem taşıyor."

TUSAŞ yapay zekaya yöneldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

uyyy ~ 1 ay önce
Tusaş'ın başındaki torpilliye ve kendi gibi olan saz ekibine yapay zeka lazım asıl...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cadetafa ~ 1 ay önce
O zeka bile Türkiyeyi terkeder çeker gider şu eğitim bitsin bi dk durursam noliyim TK ya borcu dolar olarak gönderirim 10 Lira olur yakında Pizzacılık Yaprım Daha Kolay Öderim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 1 ay önce
Tövbe tövbee

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 1 ay önce
Zeka ve türkiye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapay zeka ! ~ 1 ay önce
Koltuk sevdasına yerli ve milli palavrası bitti şimdi yapay zekaya yönelme palavrası başladı. Durmak yok sallamaya devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aaaa ~ 1 ay önce
Ne kadar da erken bir atılım. Gerçekten medeniyetlerin geldiği son noktayızz Oryon 512 TX gezegeninden ileri seviye bir canlı form gelse kıskanır! Padişahım çok yaşa. Başında kim var Temel! Eğitimi ne Sosyal Bilimler. Söyleyecekelerim bu kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Temel ~ 1 ay önce
Sosyal bilimler mi? La olum adam uçak mühendisliği bölümünde hocaydı. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz yine
Çok önemli bir gelişme ~ 1 ay önce
Biz bu saatten sonra ancak yapay zeka ile ilerleriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akepe,li ~ 1 ay önce
Ne o ? Yapay zekayı da Hindistan’dan mı alıyorsunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ihtiyac buyuk ~ 1 ay önce
Cumhuriyeti oylayip tek kafayi secen insanimizin yapay zekaya cok ihtiyaci var bu kesin, destekliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayret ~ 1 ay önce
daha önce duymamıştım bu temel fıkrasını

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000