14 Şubat 2021, Pazar 13:47:29

TUSAŞ ve TRMotor protokol imzaladı

Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağına sahip sayılı ülkelerden biri yapacak MMU projesinin geliştirme faaliyetleri devam ediyor.
  • APU TEI ye verilmeliydi, TEI de hazırda devam eden turboshaft motor projesi biraz üzerinde çalışarak APU ya dönüşebilir, maliyet ve zamandan tasarruf
  • Hain var içimizde.. Yok diyanet üyesi, yok vergileri yiyorlar, ağzınız açılınca el alem aya gitti demeyi bilirsiniz...
  • Dinayet uyesini goremedik???
  • ya bana 100.000 dolar verin size söyleyeyim, siz bu motoru yapıp uçana kadar dünyada kıyamet kopmuş olacak. muhahaha
  • hiç bir halt yediğiniz yok vergilerimizi iç etmekten başka. hesap vereceksiniz fetöcüler.

Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağına sahip sayılı ülkelerden biri yapacak MMU projesinin geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve TRMOTOR, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) projesi kapsamında yerli güç üniteleri geliştirmek için yeni bir protokole imza attı.

SSB'den yapılan açıklamaya göre, Başkanlık tarafından yürütülen Türkiye'yi 5'inci nesil savaş uçağına sahip sayılı ülkelerden biri yapacak MMU projesinin geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

Projenin ana yüklenicisi TUSAŞ daha önce rüzgar tüneli, yıldırım test tesisi gibi yatırımlar için yerli firmalarla anlaşmış, uçağın motor geliştirmesi için de TRMOTOR ile çerçeve sözleşme imzalanmıştı.

Proje kapsamında son olarak uçağın yerli güç ünitelerinin geliştirilmesi için TRMOTOR ile protokole imza atıldı.

2023 yılında ilk kez hangardan çıkacak olan MMU projesi kapsamında ihtiyaç duyulacak Yardımcı Güç Ünitesi (Auxiliary Power Unit) ve Hava Türbinli Başlatma Sistemi (Air Turbine Start System) çözümlerinin geliştirilmesi için TRMOTOR şirketi ile anlaşan TUSAŞ, bu sayede MMU projesinde kritik bir aşamayı daha geride bıraktı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, MMU'nun alt sistemlerinin de milli olarak geliştirilmesinin kritik teknolojilerde tam bağımsızlık hedefinde önemli yer tuttuğunu belirterek, "Milli sanayimiz MMU'ya güç verecek, uçağımız gökyüzünde özgürce uçacak. TUSAŞ, TRMOTOR ve projede yer alan bütün firmalarımıza başarılar diliyorum." ifadesini kullandı.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de MMU'nun sadece Türkiye'nin muharebe uçağı ihtiyacını karşılamayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"MMU aynı zamanda yeni nesil hava araçları üretebilmemiz için gerekli olan tüm yapıları da ülkemize kazandıracak ve havacılık sanayinin gelişmesi için katalizör görevi üstlenecek. Bugün TRMOTOR ile vardığımız anlaşma Türkiye'nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açmak için önemli bir adım olacak. Yerli ve milli 5'inci nesil savaş uçağımızın özgün ve yerli bir güce kavuşması için yeni bir adım atıyoruz. Başta savunma sanayimiz olmak üzere tüm milletimize hayırlı olsun."

TRMOTOR Genel Müdürü Dr. Osman Dur da hava araçları motorları ve güç sistemlerinin, teknolojik ve stratejik anlamda Türkiye için oldukça kritik ve vazgeçilmez teknolojiler olduğunu belirterek, aynı zamanda malzeme, tasarım ve üretim anlamında insan kaynağı ve teknoloji açısından kritik birikimler gerektirdiğine dikkati çekti.

TRMOTOR'un bir taraftan MMU'nun özgün motoru için çalışmalarına devam ederken, diğer taraftan da APU ve ATSS geliştirme projelerini başlattığını aktaran Dur, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, bu zamana kadar yetiştirdiği insan kaynağı, mühendislik ve danışmanlık firmaları, üniversiteleri ve uluslararası iş birlikleri ile bu teknolojilere sahip olacak güçtedir. Bu hafta açıklanan Milli Uzay Programı ile havacılık, uydu ve uzay alanındaki çalışmalar da bu teknolojilerin geliştirilmesine ivme ve güç kazandıracaktır. Hiç şüpheniz olmasın ki uydu, uzay ve kara araçlarında olduğu gibi hava araçlarında da tamamen bağımsız, yerli ve milli motorlara sahip olacağız."​​​​​​​

TUSAŞ ve TRMotor protokol imzaladı

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

APU ~ 3 yıl önce
APU TEI ye verilmeliydi, TEI de hazırda devam eden turboshaft motor projesi biraz üzerinde çalışarak APU ya dönüşebilir, maliyet ve zamandan tasarruf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne çok ~ 3 yıl önce
Hain var içimizde.. Yok diyanet üyesi, yok vergileri yiyorlar, ağzınız açılınca el alem aya gitti demeyi bilirsiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bizamet ~ 3 yıl önce
buralarda çalışan emekli askerlerin ve yandaşların maaşını sen öde ozaman.
laf ebesi seni ~ 3 yıl önce
bir tane tutulan söz söyle sen önce. laf ebeliği yapma. allah bilir sen ihaları da yerli sananlardansındır.
Hain sensin ~ 3 yıl önce
Hain sensin siyasal islamci seytan dunyaya gelse sizlerin yaptigini yapar
Ne o zoruna mı gitti ~ 3 yıl önce
Siyasal islamci şeytan mis , onu da sen mi uydurdun. Bir şeye de hayırlısı olsun desene.. Yok sa o çek tanıdığın şeytan musade etmiyormu...zavallı..
Eee ~ 3 yıl önce
Dinayet uyesini goremedik???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cüppesiz amyed hoca ~ 3 yıl önce
ya bana 100.000 dolar verin size söyleyeyim, siz bu motoru yapıp uçana kadar dünyada kıyamet kopmuş olacak. muhahaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hadi ordan ~ 3 yıl önce
hiç bir halt yediğiniz yok vergilerimizi iç etmekten başka. hesap vereceksiniz fetöcüler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000