14 Nisan 2018, Cumartesi 15:10:02

TUSAŞ kolları sıvadı, mühendis ordusu kuruyor

Türkiye’yi yeni nesil savaş uçağını kendi olanaklarıyla üreten 5 ülkeden biri yapma hedefiyle yola çıkan TUSAŞ, aldığı 5 milyarlık teşvikle mühendis ordusu kuruyor.
  • Allah razi olsun devletimizdenciddi anlamda savunmaya yatirim yapiyor 4.8 milyar ne demek cook ciddi bir para ama bu yonetimle olmazzz olamazz
  • bu mühendisler tamamen kısıtlı ve kendi olanaklarıyla 120 günde yapmışlardı. neden bu projeyi gerçekleştirmesinler ki?
  • AKP li değilim.Ama yorumlarda aşağılayacı dile se tepkiliyim.Benzer önyargıları son 1-2 yıldaki çalışmalardan dolayı bıraktım."Badem bıyık" yada "Yobaz" diye yaftaladıklarınız en azından birşeyler yapmaya çalışıyor.Oy mantığı ile bu işin aleyhinde olmak aşağılık birşey.Bırakın yapan yapsın belli bir altyapı oluşunca herşey yapılır.Almanya altyapısı olduğundan 2 dünya savaşının etkisini hemen toparladı.
  • Ucak yapmak beton dokmeye benzemez, siz gidin kumla cakilla oynayin.
  • bizim allahımız var
  • Bir milyar dolara beşinci nesil savaş uçağı. En ileri teknolojiyi diğer ülkelerin yüzde biri maliyetine yapacağız. Demekki iki milyar dolar olsa venüse yerleşiriz
  • Bir iş yapacaksınız ve bu iş ilk işiniz olacak ve dünyanın en iyis olacak ve herkes sizden korkacak herkes size İmrenecek. Allah için doğru düzgün bir haber iş yapın da dünyanın en iyisi olmasın normal olsun daha sonraları dünyanın en iyisini yaparsınız. Kendiniz kargalara güldürmeyin
  • Yorumların çoğu olumsuz karamsar bazende aşağılayan türden. Ancak Temel Kotil bir diyorsa diyorsa mutluka yapar. Bunu yapacak bilgi tecrübe ve hırsa sahip. İnşallah o günleri göreceğiz.
  • Havelsan’ın sözde ürettiği helikopter simülatörü Berlin bir Alman şirketi tarafından üretildi, bu parçalar cemaat şirketi Yepsan’da monte edildi ve milli diye satıldı. Bol bol simülatörün önünde müdürler fotoğraf çektirdiler. Kusura bakmayın “elin ... , gerdeğe girilmez”
  • Bor ile uçmalı bence ucunda taramalı olmalı gerektiğinde 5 uçak birleşip bir süper savaşçı robota dönüşmeli

Türkiye’yi yeni nesil savaş uçağını kendi olanaklarıyla üreten 5 ülkeden biri yapma hedefiyle yola çıkan TUSAŞ, aldığı 5 milyarlık teşvikle mühendis ordusu kuruyor.

Süper teşvik programından 4 milyar 817 milyon liralık destek alan TAI-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Türkiye'yi yeni nesil milli muharip uçağı alanında dünyanın ilk 5 ülkesi arasına çıkaracak. Uzun süredir projeyle ilgili çalışmalar yapan şirket, teşvik sonrası eli daha da güçlendiği için hızlı hareket etmeye başladı. Motor çıkış ısısını azaltarak düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknolojiye sahip dünyanın en gelişmiş uçak sistemi için kolları sıvayan şirket, uçaktaki yazılımdan donanımına kadar her aşamayı milli teknolojiyle yapacak.

11 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Dünya çapında ve üst düzey tecrübede 200 mühendisi transfer etmeyi hedefleyen TUSAŞ, şimdiden 10 Türk mühendisi bünyesine dahil etti. 3 bin 200 kişiye doğrudan ve 11 bin 200 kişiye de dolaylı istihdam sağlayacak olan proje ile ilgili bilgi veren TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, "Bu proje, beşinci nesil savaş uçağı üretimi için başlatıldı. Bu tarz uçaktan ABD'nin F22 ve F35'i, Çinlilerin J20'si ve Ruslar'ın uçağı var. Şu anda Güney Kore ve Japonlar da bu konu üzerinde çalışıyor. Projemizin tamamlanmasıyla biz de dünyada birkaç ülkeden birisi olacağız. Milli muharip uçağı projesinin teslimi 2029'da, tamamen bitirilmesi ise 2030'da olacak. Dolayısıyla hızlı yürümesi gereken bir proje. Yani 13 değişik sektörde dünyanın en iyilerinden birisi olmamız gerekiyor. Malzeme, yazılım gibi alanlarda en iyisi olmak zorundayız" dedi. Sadece MMU için 3 binin üzerinde mühendisin çalışması gerektiğini söyleyen Kotil, "Şu anda bu sayıyı 300'e kadar getirdik. Teşvik sonrası kısa zamanda mühendis açığımızı hızla kapatacağız. TUSAŞ'ta halen çalışan 2 binin üzerinde mühendisimiz var. Bunu da 10 bine çıkaracağız" diye konuştu.

TASARIMI KENDİMİZ YAPIYORUZ

Projenin Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın olduğunu ve kendilerinin ana sözleşmeyi 5 Ağustos 2016'da imzaladıklarını belirten Kotil, "Başta ana yüklenici TAI-TUSAŞ olmak üzere, proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar ile birlikte heyecanla çalışmalar artırılarak sürdürülüyor. TAI ile İngiliz BAE Systems arasında MMU geliştirmesine yönelik Ana İlkeler Sözleşmesi 28 Ocak 2017 tarihinde imzalandı. Biz uçağın tüm tasarımını kendimiz yapıyoruz. Şu anda 600'den fazla stajyer mühendis aldık. Avrupa'da çalışan mühendisler geliyor. Doktora yapmış ve büyük şirketlerde çalışmış Türk mühendisler bu proje için geliyor. Şu ana kadar 10 kişi geldi. BAE Systems'in de 100 mühendisi çalışacak" dedi

MOTOR İÇİN DE TEŞVİK OLABİLİR

Kotil , teşvik programının çok üst düzey uzmanların transferinin önünü açtığını belirterek, "Bu kapsamda asgari ücretin 20 katına kadar destek verilebiliyor. Proje 10 milyar doların üzerinde mühendislik çalışmasıyla gerçekleşecek. Bu iddialı çalışmayla Türkiye ABD, Rusya ve Çin'in olduğu sektöre girmiş olacak. Cumhurbaşkanımız, teşvikleri açıkladığı törende, Milli Muharip Uçak projesi denilince salonda çok büyük bir alkış koptu. Bu da bizim sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Temel Kotil, mevcut teşvik programının motoru kapsamadığını, motor için önümüzdeki dönemde yeni bir teşvik çalışmasının söz konusu olacağını söyledi. (Sabah)

TUSAŞ kolları sıvadı, mühendis ordusu kuruyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

Devletimiz ~ 5 yıl önce
Allah razi olsun devletimizdenciddi anlamda savunmaya yatirim yapiyor 4.8 milyar ne demek cook ciddi bir para ama bu yonetimle olmazzz olamazz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
devrim arabalarını ~ 5 yıl önce
bu mühendisler tamamen kısıtlı ve kendi olanaklarıyla 120 günde yapmışlardı. neden bu projeyi gerçekleştirmesinler ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sallamak serbest ~ 5 yıl önce
AKP li değilim.Ama yorumlarda aşağılayacı dile se tepkiliyim.Benzer önyargıları son 1-2 yıldaki çalışmalardan dolayı bıraktım."Badem bıyık" yada "Yobaz" diye yaftaladıklarınız en azından birşeyler yapmaya çalışıyor.Oy mantığı ile bu işin aleyhinde olmak aşağılık birşey.Bırakın yapan yapsın belli bir altyapı oluşunca herşey yapılır.Almanya altyapısı olduğundan 2 dünya savaşının etkisini hemen toparladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Para ~ 5 yıl önce
Parasını sen veriyorsun ama. Sonra benzin pahalı deme. Bir de şu var; zaten yıllardır yapıyoruz diyor bu adamlar. Bunun direk parti ile ilgisi yok. 1980lerde kurulan bu tesis F16 üretiyoruz yalanı ile başladı. Aklımızla dalga geçip duruyorlar. Yeter gari
Insaat? ~ 5 yıl önce
Ucak yapmak beton dokmeye benzemez, siz gidin kumla cakilla oynayin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hamdolsun ~ 5 yıl önce
bizim allahımız var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bedava ~ 5 yıl önce
Bir milyar dolara beşinci nesil savaş uçağı. En ileri teknolojiyi diğer ülkelerin yüzde biri maliyetine yapacağız. Demekki iki milyar dolar olsa venüse yerleşiriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçan Adam ~ 5 yıl önce
Bir iş yapacaksınız ve bu iş ilk işiniz olacak ve dünyanın en iyis olacak ve herkes sizden korkacak herkes size İmrenecek. Allah için doğru düzgün bir haber iş yapın da dünyanın en iyisi olmasın normal olsun daha sonraları dünyanın en iyisini yaparsınız. Kendiniz kargalara güldürmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ağzı olan konuşuyor. ~ 5 yıl önce
Yorumların çoğu olumsuz karamsar bazende aşağılayan türden. Ancak Temel Kotil bir diyorsa diyorsa mutluka yapar. Bunu yapacak bilgi tecrübe ve hırsa sahip. İnşallah o günleri göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli Simülatör ~ 5 yıl önce
Havelsan’ın sözde ürettiği helikopter simülatörü Berlin bir Alman şirketi tarafından üretildi, bu parçalar cemaat şirketi Yepsan’da monte edildi ve milli diye satıldı. Bol bol simülatörün önünde müdürler fotoğraf çektirdiler. Kusura bakmayın “elin ... , gerdeğe girilmez”

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bor ~ 5 yıl önce
Bor ile uçmalı bence ucunda taramalı olmalı gerektiğinde 5 uçak birleşip bir süper savaşçı robota dönüşmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000