04 Aralık 2015, Cuma 09:40:22

Türkler aktarmalı uçuşlara tahammül edemiyor!

Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre bilet seçerken önce fiyata, sonra uçuşun direkt olup olmadığına bakıyoruz. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, uçuştan mil ya da puan kazanmayı en çok önemseyen ikinci ülkeyiz. Sevdiğimiz havayollarına bağlılık konusunda da dünya lideriyiz
  • İstanbul çık aradan
  • Edemez kardeşim, bi sandeviç yemek istese 10 avro bi su içse 3 avro havalimanında ne vakit geçirmek parayla. Ne tahammül edecek kardeşim.
  • Aktarma olsun yada olmasın herzaman neseliyim ama herzaman fiyata bakarım cunku bazen durum komik. Yakında Utrechtden londraya kısa bir seyahat yapcam. Fiyat ve mesafe farka bakın. Utrecht ( orta hollanda) Maastricht ( güney Doğu hollanda) nerdeyse 196 km günde trenle gidiş geliş fiyati €44. Utrecht - londra bilmem kac km ama 196 km daha uzun oldugu kesin, otobüsle 14 saatlik yol gidiş geliş €40 odicem. Hollandada ic seyahat yapmak yurtdışında cikmaktan daha ücretli. Tahammül edemiyorum.
  • Türk hava yolları mil konusunda düzenleme yapmalı. Vergileri tavan ücretten alıp kendi müştesirini rezil ediyor. Örneğin ben antalyaya gitmek istedim, gidiş dönüş toplam 7500 mil + 90 liraya yakın ücret talep etti o dönemki kampanyalı bilete baktığımda gidiş dönüş 120 liraydı. Tam bir rezillik!!
  • Geç kalkmaya en çok sinirlenen ve atarlanan milletiz
  • Pegasusla ıng kredi kartıyla senede yaklasık 3 bilet fiyatti kadar mille puan kazanıyorum. Bu millerle bagaj - yada akrabalarımada bilet alabiliyorum. Neden bu fırsatı boş geçiyim.

Yeni yıla ufak bir tatille girmek isteyenler, ay sonu için seyahat planları yapmaya başladı. Peki uçak bileti seçerken en çok hangi noktalara dikkat ediyoruz? Tercihlerimizi hangi faktörler belirliyor? Seyahat arama sitesi momondo, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden katılımcılara bu soruları yöneltti.

Araştırmaya göre Türklerin tercihini belirleyen en önemli noktalar şöyle:

GENÇLER FİYATI DAHA AZ ÖNEMSİYOR
Katılımcıların birden fazla seçeneği tercih edebildikleri araştırmaya göre, uçuş seçerken en çok dikkat ettiğimiz şey fiyat. Yüzde 56’mız diğer faktörlerden bağımsız olarak en uygun fiyatlı uçuşu seçtiğini söylüyor. Fiyata en çok dikkat edenler 36-55 yaş grubundakiler, en az dikkat edenler ise 18-22 yaş arasındaki gençler.

AKTARMALI UÇUŞLARA TAHAMMÜL EDEMİYORUZ
Uçuşun aktarmasız olması ise en çok dikkat ettiğimiz ikinci etken. Yüzde 37’miz bilet satın almadan önce uçuşun aktarmasız olmasını kontrol ettiğini ve yalnız aktarmasız uçuşları tercih ettiğini söylüyor. Uçuşun direkt olmasını yüzde 43’le en çok 36-55 yaş grubundakiler önemsiyor.

SAATE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ
En önemli üçüncü tercih sebebi, uçuşun saati ve bu saatin programımıza uygunluğu. Yüzde 33’ümüz kendileri uygun bir saatte olmadığı taktirde ilgili uçuşu satın almaktan kaçındığını söylüyor. Saati en az 18-22 yaş grubu önemserken, 36-55 yaş grubunda bu oran yüzde 41’e kadar çıkıyor.

İKİ ALANDA DÜNYA LİDERİYİZ
İlk üç sebebin ardındansa yüzde 26’yle uçağın varacağı havalimanının kalacağımız otele yakınlığı ve yüzde 23’le havayolunun bildiğimiz ve daha önce denediğimiz bir şirket olması ön plana çıkıyor. Otele yakınlığı önemseme konusunda liderliği Almanlar, Çinliler ve Portekizliler ile paylaşıyoruz. Daha önce denediğimiz ve bildiğimiz bir havayoluyla uçma konusunda ise dünya lideriyiz.

YAKINLARIMIZIN TAVSİYELERİNE KULAK VERİYORUZ
Ailemizin veya arkadaşlarımızın önerileri de bizim için kıymetli. Yüzde 17’miz, yakınlarının deneyimlerini dikkate alıyor ve onların tavsiye ettikleri havayollarıyla uçmayı seçiyor. Yakınlarına en çok kulak verenlerse 23-35 yaş grubundakiler.

MİL KAZANMAYI EN ÇOK ÖNEMSEYEN İKİNCİ ÜLKEYİZ
Son olarak yüzde 12’miz havayolunun ödüllü veya sektörel uzmanlar tarafından önerilen bir şirket olmasını, yüzde 10’uysa uçuştan puan kazanacak olmayı dikkate alıyor. Ödülleri, yorumları ve puan kazanmaya en çok 23-35 yaş grubundakiler, en az ise 56-65 yaş arasındakiler önem veriyor. Diğer yandan araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında, Çinliler’in ardından puan/mil kazanamayı en çok önemseyen ikinci ülke konumundayız.

Türkler aktarmalı uçuşlara tahammül edemiyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

isim ~ 5 yıl önce
İstanbul çık aradan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NailDkn ~ 5 yıl önce
Edemez kardeşim, bi sandeviç yemek istese 10 avro bi su içse 3 avro havalimanında ne vakit geçirmek parayla. Ne tahammül edecek kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaas ~ 5 yıl önce
Aktarma olsun yada olmasın herzaman neseliyim ama herzaman fiyata bakarım cunku bazen durum komik. Yakında Utrechtden londraya kısa bir seyahat yapcam. Fiyat ve mesafe farka bakın. Utrecht ( orta hollanda) Maastricht ( güney Doğu hollanda) nerdeyse 196 km günde trenle gidiş geliş fiyati €44. Utrecht - londra bilmem kac km ama 196 km daha uzun oldugu kesin, otobüsle 14 saatlik yol gidiş geliş €40 odicem. Hollandada ic seyahat yapmak yurtdışında cikmaktan daha ücretli. Tahammül edemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K. ~ 5 yıl önce
Türk hava yolları mil konusunda düzenleme yapmalı. Vergileri tavan ücretten alıp kendi müştesirini rezil ediyor. Örneğin ben antalyaya gitmek istedim, gidiş dönüş toplam 7500 mil + 90 liraya yakın ücret talep etti o dönemki kampanyalı bilete baktığımda gidiş dönüş 120 liraydı. Tam bir rezillik!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı zamanda ~ 5 yıl önce
Geç kalkmaya en çok sinirlenen ve atarlanan milletiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ama ~ 5 yıl önce
geç kalmaya da meraklıyız sonrada niye beklemedi deriz:))) hic bir seye ne saygımız nede tahamullumuz var, kendinden bıkmıs bir milletiz:)
Vatandaş ~ 5 yıl önce
Artık hiçbir seye tahammül edemez hale getirdiler bizi. Patlayacak yer ariyoruz. Herkesin işi basindan aşkın hale geldi
fy ~ 5 yıl önce
Pegasusla ıng kredi kartıyla senede yaklasık 3 bilet fiyatti kadar mille puan kazanıyorum. Bu millerle bagaj - yada akrabalarımada bilet alabiliyorum. Neden bu fırsatı boş geçiyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000