20 Mart 2019, Çarşamba 10:25:26

Türkiye'ye 2 F-35 daha geliyor

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Program Ofisi Sözcüsü Joe DellaVedova, iki F-35 uçağının daha Türkiye'ye teslim edilerek Teksas'taki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ne eğitim için gönderilmek üzere son hazırlıklarının yapıldığını söyledi.
  • İsrail’in hava üstünlüğü için bu uçaklar Türkiye’ye verilmeyecek. Pakistan’ın f-16 uçaklarının parası ödendiği halde nasıl verilmediği ortada. Şu anda dünya siyasi anlamda olağanüstü bir türbülanstan geçiyor ve herşey İsrail etrafında dönüyor. Bu duruma Türkiye’de bir şekilde izlediği yanlış polikalarla yardımcı oluyor. Bölgede Türkiye’ye karşı bir cephe kuruluyor ve Mısır ve Yunanistan silahlandırılıyor. Türkiye cumhuriyetinin bir an önce aklı selimle bir dış politika izlemesi lazım. Yunanistan bu uçakları Türkiye’den önce alırsa hiç şaşırmayın. Çanlar Türkiye için çalıyor. Çok dikkatli olmak lazım.
  • yandas olma .... tarafsız ol ... sana yakısan budur ...
  • Siyaset komandolar doluşmuş yine
  • Abd yalvaracak merak etmeyin, teksaslı kovboylar her zaman blöf yapıyorlar, yoksa elinde patlayacak okadar yatırım
  • Uçağın yapımında önemli bir ortak olan Türkiye diyorsunuz iyi de neyi,nasıl yapıyoruz da önemli ortak ülke oluyoruz? Hangi hammadde,teknoloji,sanayi,eğitim,yetişmiş insanla? Adamlar gerekli bütün aleti,teknolojiyi,parçaları bize temin ederek bizi ucuz işgücü ve vergi muafiyeti nedeniyle ayrıca da yemlemek için seçiyor,bize önemsiz parçaları üç kuruşa yaptırıyor sonra uçağın yapılmış halini milyar dolara bize satıyor biz de bununla gurur duyuyoruz !
  • Malatya’da görmediğim sürece teslim edildi sayılmaz..
  • sanki bir kaç tanesi gelmiş gibi 2 tane daha geliyormuş
  • Başlık yanıltıcı olmuş. Gelmiyor, daha önceki iki uçak gibi ABD’de teslim ediliyor. Gelip gelmeyeceği Tayyip Bey’in dış politika becerisine bağlı olacak.
  • Almayin su ucaklari her tarafta kotu koku var
  • Malatyaya teker koymadan nasıl türkiyeye iki uçak daha veriliyor deniyor.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Program Ofisi Sözcüsü Joe DellaVedova, iki F-35 uçağının daha Türkiye'ye teslim edilerek Teksas'taki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ne eğitim için gönderilmek üzere son hazırlıklarının yapıldığını söyledi.

Sözcü DellaVedova, Türkiye'nin F-35 programına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin şu anda Luke Hava Üssü'nde iki F-35A uçağının bulunduğunu belirten DellaVedova, "İki uçağın daha Luke'a gitmesi için son hazırlıkları yapılıyor. Şimdilik ilk teslim alınan iki uçağın ise Türkiye'ye kasımda gönderilmesi planlanıyor." dedi.

DellaVedova, "Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Türk F-35 personelinin devam eden eğitimleri dahil Türkiye'nin F-35 programının ilerleyişi aksi söylenmedikçe aynen devam edecek." ifadesini kullandı.

Sözcü DellaVedova, son hazırlıkları yapılan iki uçağı Türkiye'nin ne zaman teslim alacağına dair spesifik bir tarih vermezken, AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, iki uçak gelecek haftalarda Türkiye'ye teslim edilecek.

Kaynaklar, uçağın son hazırlıkları, teknik durumlar, hava koşuları ve uçuş programı gibi faktörlerden dolayı teslimat için kesin bir gün belirtilmediğine dikkati çekiyor.

Teslim edilen F-35 uçakları eğitim için Luke Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Türk Hava Kuvvetleri personelinin kontrolüne verilecek.

Program koşullarına göre, uçakların ABD'de 1 ila 2 yıl eğitim uçuşlarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye gönderilmesi gerekiyor.

Türkiye şu anda Türk pilotlarının uçurduğu iki F-35 uçağını geçen yıl haziran ayında teslim almıştı.

ABD Kongresinin engelleme çabaları

ABD Kongresinde, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasından dolayı Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması girişimleri devam ediyor.

2019 savunma bütçesine ilişkin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında Savunma Bakanlığından (Pentagon) Türkiye'nin F-35 programına katkısı ve S-400 alımına ilişkin rapor talep edilmişti.

Pentagon raporu kasım ayında Kongreye teslim etmiş ve raporda, S-400 füzelerini alması halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının düşünülmesinin söz konusu olabileceği kaydedilmişti.

ABD Kongresinin geçen ay geçirdiği ve ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı geçici bütçe yasasında da Pentagon'un Türkiye'ye ilişkin raporunu güncellemesi, raporun en geç kasım ayına kadar Kongreye iletilmesi ve o zamana kadar da Türkiye'ye herhangi bir F-35 uçağının gönderilmemesini talep edilmişti.

Uçağın yapımında önemli bir ortak olan Türkiye, 100 konvansiyonel iniş kalkış yapabilen F-35A tipi uçağı almayı hedefliyor. 

Türkiye'ye 2 F-35 daha geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Usamisafir ~ 4 ay önce
İsrail’in hava üstünlüğü için bu uçaklar Türkiye’ye verilmeyecek. Pakistan’ın f-16 uçaklarının parası ödendiği halde nasıl verilmediği ortada. Şu anda dünya siyasi anlamda olağanüstü bir türbülanstan geçiyor ve herşey İsrail etrafında dönüyor. Bu duruma Türkiye’de bir şekilde izlediği yanlış polikalarla yardımcı oluyor. Bölgede Türkiye’ye karşı bir cephe kuruluyor ve Mısır ve Yunanistan silahlandırılıyor. Türkiye cumhuriyetinin bir an önce aklı selimle bir dış politika izlemesi lazım. Yunanistan bu uçakları Türkiye’den önce alırsa hiç şaşırmayın. Çanlar Türkiye için çalıyor. Çok dikkatli olmak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airport habere ~ 4 ay önce
yandas olma .... tarafsız ol ... sana yakısan budur ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şili ~ 4 ay önce
Siyaset komandolar doluşmuş yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almamız için ~ 4 ay önce
Abd yalvaracak merak etmeyin, teksaslı kovboylar her zaman blöf yapıyorlar, yoksa elinde patlayacak okadar yatırım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-15 ~ 4 ay önce
Yalvardı mı F-15, Ah-64, Ah-1Z alın diye??? Adam Basit tabanca vermiyor...
bırak palavrayı ~ 4 ay önce
Ellerinde patlamaz,patlatırlar. Oturduğu yerden bir tivit attı gördük nelerin olduğunu,dolar hala 5.47 tl...
trajikomedi ~ 4 ay önce
Uçağın yapımında önemli bir ortak olan Türkiye diyorsunuz iyi de neyi,nasıl yapıyoruz da önemli ortak ülke oluyoruz? Hangi hammadde,teknoloji,sanayi,eğitim,yetişmiş insanla? Adamlar gerekli bütün aleti,teknolojiyi,parçaları bize temin ederek bizi ucuz işgücü ve vergi muafiyeti nedeniyle ayrıca da yemlemek için seçiyor,bize önemsiz parçaları üç kuruşa yaptırıyor sonra uçağın yapılmış halini milyar dolara bize satıyor biz de bununla gurur duyuyoruz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakkı ~ 4 ay önce
Malatya’da görmediğim sürece teslim edildi sayılmaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hoş ~ 4 ay önce
sanki bir kaç tanesi gelmiş gibi 2 tane daha geliyormuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gelmiyor ~ 4 ay önce
Başlık yanıltıcı olmuş. Gelmiyor, daha önceki iki uçak gibi ABD’de teslim ediliyor. Gelip gelmeyeceği Tayyip Bey’in dış politika becerisine bağlı olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almayin ~ 4 ay önce
Almayin su ucaklari her tarafta kotu koku var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
jjw ~ 4 ay önce
Malatyaya teker koymadan nasıl türkiyeye iki uçak daha veriliyor deniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000