30 Mart 2011, Çarşamba 12:04:59

TÜRKİYE'NİN MI-17 KURNAZLIĞI PAHALIYA PATLADI!

Bakım için Rusya'ya gönderilen ve 9 yıldır geri alınamayan dört MI-17 helikopterin sözleşmesinde Türk tarafının uyanıklık yapmaya çalışırken kendi elini kolunu bağladığı ortaya çıktı.
  • 1992 de almışsız. YOM'u belli mi? 91 olsa 20 yıllık. 7 yıldır da hiç uçmamışlar. Bunlarda parça sökme takma işleri de yapılmıştır mutlaka. Birinden sök, diğerine tak. Uçsalar ne olacak?
  • Bu helikopterleri zamanında Fenerbahçe başkanı Olan Ali ŞEN ve dönemin Genelkurmay başkanı Fenerbahçeli Çiller yalakası Doğan GÜREŞ efendi birlikte kakaladılar ülkemize. Hazreti google efendiye sorarsanız o dönemde ne dolaplar çevirilip Özal'ın CASA ları alarak attığı kazıktan (Bkz: Nezih TAVLAŞ, Casa Olayı) sonra en büyük kazık olduğunu görürsünüz.
  • Hırsızın hiçmi suçu yok deyişimle asıl suçlunun Rusya olduğuna dikkat çekmek istedim ama nafile :) Benim seçim propagandası yaptığım fikrine kapılmayı başaran dost; hangi partiyi övmüşümde hangi partiyi yermişim göstersene? Hatalar insanın doğasında vardır her zaman yapılır önemli olan onu telafi edebilmek ve ders çıkarabilmektir. Yazının sonunu gayet iyi okudum ve merak edip vurgulamak istediğim konu şudur ki: çözüm madem bu kadar basitti neden 9 yıl beklendi? Askeriyenin değil Türkiyenin adına yazılmış bir yazı bu yani anlaşmanın kim tarafından hazırlandığının bir önemi yok kaybeden Türkiye kazık atan Rusya. yani Ayıplanması gereken Askeriye değil Rusya. Şimdi anlatmak istediğim daha açık anlaşılmıştır umarım.
  • yolsuzluk dört bir yanı sarmış kardeşim...
  • yolsuzluğu TSKda bitirebilen yönetim ülkedeki yolsuzlukların da korkulu rüyası olacaktır.ama bunu bu hükümet asla başaramaz.çünkü kendisi de bu işe bulaşmış durumda.nereyi eşelesen bir pislik çıkıyor.
  • yolsuzluğu TSKda bitirebilen yönetim ülkedeki yolsuzlukların da korkulu rüyası olacaktır.ama bunu bu hükümet asla başaramaz.çünkü kendisi de bu işe bulaşmış durumda.nereyi eşelesen bir pislik çıkıyor.
  • asagida arkadas secim konusmasi yapmis heralde.konuyu iktidara cevirmesi cok komik.hele birde haberin sonunu okumus olsaydi konuya el atani da suclamazdi!!
  • ne zaman ki artık içimizde hain kalmaz o zaman biz hem ekonomi hem baglılık hem büyüme olarak sıçrarız ama malesef bir kaç kişinin sırf menfaati olacak diye ülkemin parası çar çur ediliyor paşalarımın canı sagolsun birde niye askeriyeye bu kadar yükleniliyor demiyolarmı adeta çıldırı yorum asker benim askerim ama içindeki çürk elmalar malesef bizleri de kemiriyorlar örnek arayanlar varsa bu haberi 2 defa okusun...?
  • Bu isleri yapan adamlar, yaptiklari hatalarin bedelini odemedikce, yaptiklari hatalardan sorumlu tutulmadikca bu isler duzelmez. Insanlar yaptiklari isi duzgun yapacak, yapmayan, yapamayan cezalandirilacak ki insanlar aldiklari sorumluluklara ozen gostersinler. Bir bedeli olmazsa kimse umursamaz...
  • Askeri personelin yaptığı hatadan dolayı malesef Mi helikopterlerini yıllardır uçuramadık. Ama yorum olarak bütün suçu askerin üzerine yıkan dostum bir söz hatırlatayım sana "Peki hırsızın hiçmi suçu yok" Eğer görevini düzgün yapamayan sadece asker olsaydı bu kiriz 9 yıl boyunca tek başına iktidada olan siyasi makamlarca çözümsüz bırakılmazdı. Sonunda orta bir yol bulunması çok sevindirici. İnşallah Mi helikoperlerini tekrardan bütün heybetiyle gökyüzünde görebiliriz. Vatana millete hayırlı olsun.

Rusya’ya 2004 yılında gönderilen dört MI-17 helikopterinin geri alınamamasının nedenlerinden biri Türk tarafının yaptığı uyanıklık çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı uyuşmazlık halinde konunun Türk mahkemelerince görülmesini sağlayacak şekilde sözleşme düzenletti ama Rus şirketinin basit bir manevrasıyla bu durum aleyhe döndü.

1992’de Rusya’dan alınan ve tam bir yılan hikâyesine dönen 19 adet MI-17 helikopterinde mutlu sona yaklaşıldı. Dokuz yıldır Rusya’da bekletilen dört helikopteri Başbakan Tayyip Erdoğan 15 gün önceki Rusya gezisinde gündeme getirdi. Bu görüşmenin sonunda helikopterlerin mayısta Türkiye’ye iade edilmesinde mutabakat sağlandı.

19 helikopter alındı

Hikâyenin başına dönersek Türkiye, 1992’de terörle mücadele kapsamında Rusya’dan 19 helikopter aldı. Bu helikopterlerin ikisi Hakkâri’de teknik arıza nedeniyle düştü. Diğerlerinde de mekanik bazı arızalar oluştu. Hükümet, 2002’de MI-17’lerin depo seviyesi bakımlarının yapılması için ihale açtı. Bu ihalede üretici firma Oboromprom yüksek teklif verince, iş 13.5 milyon dolarlık teklifi ile Joint Stock Company Kazan (JSC) adlı Rus firmasına kaldı. İhale sözleşmesinde 17 adet MI-17 helikopterin 4’erli gruplar halinde bakımının yapılması karara bağlandı. İkisi ambulans olan 4 helikopter, 2004’te firmanın St. Petersburg’daki fabrikasına gönderildi. Helikopterler burada söküldü. Ancak 9 yılda 4 helikopterin bakımı tamamlanıp Türkiye’ye teslim edilmedi. Jandarma Genel Komutanlığı, gövde servis ömürleri dolduğu için bakım sırası bekleyen 13 adet MI-17 helikopterin uçuşlarını ise 2004’te yasakladı. Rus JSC Kazan firması ile 14 Ekim 2002’de imzalanan sözleşme, 21 Mayıs 2007’de şirketin yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle iptal edildi. Rusya’ya götürülen 4 helikopterin akıbeti uzun süre öğrenilemedi. İhalede çok büyük hatalar yapıldığı sonradan anlaşıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı ile Joint Stock Company (JSC) Kazan firması arasında 14 Ekim 2002’de imzalanan bakım sözleşmesinde uyuşmazlık hallerinde yetki Türk mahkemelerine bırakıldı. Şirket bunu imzaladı. Ancak Rus şirket, Türkiye ile araları açılınca uluslararası hukukun genel kaidelerinden biri olan “Uluslararası ihale ve sözleşmelerdeki uyuşmazlık durumları için yetkili mahkeme İsviçre’deki Uyuşmazlık Mahkemesi’dir” maddesini hatırlattı.

‘Haciz bağlamaz’

Oysa sözleşmeye bu madde konmamıştı. Başta uyuşmazlığa Türk mahkemelerinin bakması Türkiye için avantaj gibi görünürken, Rus şirketinin ani manevrasıyla bu avantaj dezavantaja dönüştü. “Tahkim yeri kendi ülkeniz olamaz” denilen ihale şartlarında Ankara mahkemelerince alınacak ‘haciz’ ve ‘ihtiyati tedbir’ kararlarının Rusya’yı bağlamayacağı konusu ihmal edildi. Ve bu madde yıllardır Türkiye’nin elini kolunu bağladı, yaptırım gücünü elinden aldı. İhale komisyonu başkanının da kim olduğu bugüne kadar sır gibi saklandı. Dönemin Jandarma Lojistik Başkanı olan Korg. Osman Eker’in ya da dönemin Havacılık Daire Başkanı Tümgeneral Mustafa Tunç’un sözleşmede imzası olduğu iddia ediliyor.

30 milyon dolar zarara sebebiyet vermek suçlamasıyla soruşturma açılmasını ise eski Jandarma Genel Komutanı olan Şener Eruygur’un engellediği iddia ediliyor.

Hükümet son olarak projeyi jandarmadan alarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na (SSM) devretti. SSM helikopterleri Rusya’daki JSC Kazan’ın alt yüklenici firmalarının tesislerinde buldu. Sökülmüş halde Rusya’da bulunan helikopterlerin bakımını yaptırmak üzere harekete geçti. (Radikal)

TÜRKİYE'NİN MI-17 KURNAZLIĞI PAHALIYA PATLADI!

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 13 yıl önce
1992 de almışsız. YOM'u belli mi? 91 olsa 20 yıllık. 7 yıldır da hiç uçmamışlar. Bunlarda parça sökme takma işleri de yapılmıştır mutlaka. Birinden sök, diğerine tak. Uçsalar ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu helikopterleri zamanında Fenerbahçe başkanı Olan Ali ŞEN ve dönemin Genelkurmay başkanı Fenerbahçeli Çiller yalakası Doğan GÜREŞ efendi birlikte kakaladılar ülkemize. Hazreti google efendiye sorarsanız o dönemde ne dolaplar çevirilip Özal'ın CASA ları alarak attığı kazıktan (Bkz: Nezih TAVLAŞ, Casa Olayı) sonra en büyük kazık olduğunu görürsünüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hırsızın hiçmi suçu yok deyişimle asıl suçlunun Rusya olduğuna dikkat çekmek istedim ama nafile :) Benim seçim propagandası yaptığım fikrine kapılmayı başaran dost; hangi partiyi övmüşümde hangi partiyi yermişim göstersene? Hatalar insanın doğasında vardır her zaman yapılır önemli olan onu telafi edebilmek ve ders çıkarabilmektir. Yazının sonunu gayet iyi okudum ve merak edip vurgulamak istediğim konu şudur ki: çözüm madem bu kadar basitti neden 9 yıl beklendi? Askeriyenin değil Türkiyenin adına yazılmış bir yazı bu yani anlaşmanın kim tarafından hazırlandığının bir önemi yok kaybeden Türkiye kazık atan Rusya. yani Ayıplanması gereken Askeriye değil Rusya. Şimdi anlatmak istediğim daha açık anlaşılmıştır umarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yolsuzluk dört bir yanı sarmış kardeşim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yolsuzluğu TSKda bitirebilen yönetim ülkedeki yolsuzlukların da korkulu rüyası olacaktır.ama bunu bu hükümet asla başaramaz.çünkü kendisi de bu işe bulaşmış durumda.nereyi eşelesen bir pislik çıkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yolsuzluğu TSKda bitirebilen yönetim ülkedeki yolsuzlukların da korkulu rüyası olacaktır.ama bunu bu hükümet asla başaramaz.çünkü kendisi de bu işe bulaşmış durumda.nereyi eşelesen bir pislik çıkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
asagida arkadas secim konusmasi yapmis heralde.konuyu iktidara cevirmesi cok komik.hele birde haberin sonunu okumus olsaydi konuya el atani da suclamazdi!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ne zaman ki artık içimizde hain kalmaz o zaman biz hem ekonomi hem baglılık hem büyüme olarak sıçrarız ama malesef bir kaç kişinin sırf menfaati olacak diye ülkemin parası çar çur ediliyor paşalarımın canı sagolsun birde niye askeriyeye bu kadar yükleniliyor demiyolarmı adeta çıldırı yorum asker benim askerim ama içindeki çürk elmalar malesef bizleri de kemiriyorlar örnek arayanlar varsa bu haberi 2 defa okusun...?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu isleri yapan adamlar, yaptiklari hatalarin bedelini odemedikce, yaptiklari hatalardan sorumlu tutulmadikca bu isler duzelmez. Insanlar yaptiklari isi duzgun yapacak, yapmayan, yapamayan cezalandirilacak ki insanlar aldiklari sorumluluklara ozen gostersinler. Bir bedeli olmazsa kimse umursamaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Askeri personelin yaptığı hatadan dolayı malesef Mi helikopterlerini yıllardır uçuramadık. Ama yorum olarak bütün suçu askerin üzerine yıkan dostum bir söz hatırlatayım sana "Peki hırsızın hiçmi suçu yok" Eğer görevini düzgün yapamayan sadece asker olsaydı bu kiriz 9 yıl boyunca tek başına iktidada olan siyasi makamlarca çözümsüz bırakılmazdı. Sonunda orta bir yol bulunması çok sevindirici. İnşallah Mi helikoperlerini tekrardan bütün heybetiyle gökyüzünde görebiliriz. Vatana millete hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000