22 Temmuz 2021, Perşembe 11:52:53

"Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlaması ABD için hayati önemde"

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlama konusunun ABD'nin ülkede güçlü diplomatik varlığı için "hayati önemde" olduğunu söyledi.
  • ABD kabilden çıkıp bize bırakırken Yunanistan'a silah tank füze ne varsa yigiyor bunun bir anlamı olmalı...
  • yine birileri emirler almış. Gerekirse papaz elbisesi giyerim diyen bop eş başkanı
  • Yine askerimizin kanı üzerinden kirli pazarlıklar yapılıyor. Eğer o havaalanının güvenliği önemli ise uluslararası bir askeri kuvvet yapsın. Neden sadece biz?
  • Madem abd icin kabil havaalani hayati onemde , ne diye cekiliyor oradan. Kalsin ve kendi gobegini kendi kessin. Elalemin fedaisi bizmiyiz. Turk ordusuna fedai rolu verilemez. Bunu kabul eden komutanda Turk ordusunun komutani olamaz. Siyasiler kendi cikarlari icin fedailik dahil herseyi yaparlar ama Turk ordusunu bu ise alet edemezler . Boyle bir haklarida yoktur.
  • Biz kontrol edelim, insa edelim amerika bombalasin
  • Abartıyoruz iyice ama hadi bakalım başımıza neler gelecek hep birlikte göreceğiz
  • Ben kendi cikarim ne gerekiyorsa onu yaparim, baska kapiya
  • Türkiye'ye soykırım dahil herşeyi diyeceksiniz,Kıbrıs açıklamalarından dolayı Türkiye yi kınayacaksın sonra çıkıp bizim için Türkiye'nin yeri başka falan filan, karaktersizler
  • Bizim kabilde ne işimiz var. Adamın biri o afganları katillerin eline mi bırakalım demiş. Peki bizim askerlerimiz ?
  • Ötesinden çok iyi kullanılıyoruz. Yazık. O Mülteciler ilerde başımıza epey dert açacak. Sonuç. ....felaketini.

Nuland, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından düzenlenen "ABD'nin Türkiye politikası" adlı oturumda bir konuşma yaptı.

Washington ile Ankara'nın başta terörizmle mücadele olmak üzere Ukrayna ve Libya gibi bölgesel konularda yakın iş birliği içinde olduğunu belirten Nuland, Türkiye'nin özellikle Suriye'nin kuzeyinde, dünyada yeni mülteci krizine yol açabilecek 4 milyon Suriyeliyi Esad rejiminin saldırılarından koruduğuna dikkati çekti.

Nuland, "Ayrıca, Türkiye'yi dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi haline getiren 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon mülteciyi desteklemeye yönelik süregelen çabalarından dolayı da minnettarız." dedi.

"ABD için Kabil Havaalanı güvenliği hayati önem taşımakta"

Türkiye'nin, Afganistan'da ABD ve NATO askeri misyonları sona ererken Kabil'deki havaalanında güç bulundurmaya ilgi duyduğunu ifade eden Nuland, bundan ABD yönetimi olarak son derece memnun olduklarını belirtti.

Nuland, "Bu katkı bizim, müttefiklerimizin ve ortaklarımızın, birliklerimiz geri çekildikten sonra Kabil'de güçlü bir diplomatik mevcudiyet sağlayabilmemiz için hayati önem taşımaktadır." diye konuştu.

Kabil Havaalanı'nın güvenliği sağlanmadan ne ABD'nin ne de müttefik ve ortaklarının Afganistan'daki varlıklarını güçlü şekilde sürdüremeyeceğine dikkati çeken Nuland, Türkiye'nin ise hem Afgan halkıyla hem de bölgedeki diğer aktörlerle benzersiz ve özel ilişkisi olduğunu, bu nedenle uzun vadede daha kalıcı ortak olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Nuland, ABD ile Türkiye arasında, başta S-400 konusu olmak üzere çözüm bekleyen sorunlara rağmen Türkiye'nin dünyanın dört bir yanındaki NATO misyonlarına önemli katkılarda bulunduğunun altını çizerek, Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin sağlanması konusunda her iki taraftaki teknik ekiplerin bu kritik düzenlemeyi sonuçlandırmak için birlikte çalışmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

"Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlaması ABD için hayati önemde"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Votandaş ~ 10 gün önce
ABD kabilden çıkıp bize bırakırken Yunanistan'a silah tank füze ne varsa yigiyor bunun bir anlamı olmalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tabi tabi ~ 11 gün önce
yine birileri emirler almış. Gerekirse papaz elbisesi giyerim diyen bop eş başkanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ABD'nin seçimdeki desteği uğruna ~ 11 gün önce
Yine askerimizin kanı üzerinden kirli pazarlıklar yapılıyor. Eğer o havaalanının güvenliği önemli ise uluslararası bir askeri kuvvet yapsın. Neden sadece biz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kendi gobegini kendi kessin ~ 11 gün önce
Madem abd icin kabil havaalani hayati onemde , ne diye cekiliyor oradan. Kalsin ve kendi gobegini kendi kessin. Elalemin fedaisi bizmiyiz. Turk ordusuna fedai rolu verilemez. Bunu kabul eden komutanda Turk ordusunun komutani olamaz. Siyasiler kendi cikarlari icin fedailik dahil herseyi yaparlar ama Turk ordusunu bu ise alet edemezler . Boyle bir haklarida yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
T ~ 12 gün önce
Biz kontrol edelim, insa edelim amerika bombalasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hijyenci ~ 12 gün önce
Abartıyoruz iyice ama hadi bakalım başımıza neler gelecek hep birlikte göreceğiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 12 gün önce
Ben kendi cikarim ne gerekiyorsa onu yaparim, baska kapiya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavşak abd ~ 12 gün önce
Türkiye'ye soykırım dahil herşeyi diyeceksiniz,Kıbrıs açıklamalarından dolayı Türkiye yi kınayacaksın sonra çıkıp bizim için Türkiye'nin yeri başka falan filan, karaktersizler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavşak abd diyene ~ 11 gün önce
Abd karaktersiz şu bu doğru da yaptıklarını sineye çekenler her fırsatta peşinden gidenler her istediklerini başüstüne deyip yapanlar ne peki?
Kadir777 ~ 12 gün önce
Bizim kabilde ne işimiz var. Adamın biri o afganları katillerin eline mi bırakalım demiş. Peki bizim askerlerimiz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atlantik ~ 12 gün önce
Ötesinden çok iyi kullanılıyoruz. Yazık. O Mülteciler ilerde başımıza epey dert açacak. Sonuç. ....felaketini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000