10 Ekim 2015, Cumartesi 08:10:06

Türkiye'nin ilk uçak gemisi 2021 yılında tamamlanıyor

Bir tabur komando (Yaklaşık 1000 kişi)... 50'ye yakın tank... 60'tan fazla zırhlı araç... En az 7 savaş uçağı... 10'dan fazla ATAK helikopteri... Çok sayıda insansız hava aracı... 1450 kişilik barınma imkanı... 34 yataklı tam teşekküllü hastane ve ameliyathane... Bütün bunların hepsi Türkiye'nin ilk uçak gemisinde olacak.
  • 2021 türkiye bölünmeden kalırsa gemiyi yüzdürürsünüz artık NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
  • Madem özgün gemi yapılmıyor, Fransa'nın elinde kalmış hazır Mistral'leri alsınlar. Zaten Sedef'in yapacağı geminin bütün önemli parçaları ithal olacak. Sırf sac kaynatmış olmak için niye 6 sene bekleyelim?
  • Yandas haberler bunuda yaz 26744677654 yilinda uzaya gidiyomusuz ayirpirt hibir
  • Airport Haber harikasınız. Gülmekten öldürdünüz beni. Kendime geleyim yorum yapacağım.....
  • Türkiye çoğu şeyi kendi yapınca vatanhainleri küplere biniyor. bu haber altındaki yorumlardan da anlaşılacağı üzere. çatlayın da patlayın :))
  • Bu gemiyi bilen biri Mistral ile karşılaştırabilir mi? Biz bu gemiyi hangi stratejik amaçla kullanacağız? KKTC'nin daha efektif savunulması dışında bir gerekliliği var mı? Bu gemiyi koruyacak, bir savaş filomuz var mı? AKP ve cemaatin içini boşalttığı donanma bu gemiyi etkin kullanabilir mi? Sorular iyi niyetle ve öğrenme gayesiyle sorulmuştur, lütfen Aktroller maydanoz olmasınlar.
  • Bu idda sahipleri bu toplumu daha ne kadar aptal zanediyor Artık bu milleti kandırmayı bırakın
  • AK PARTİ YAPAR,ONLAR BAKAR
  • Adamlarin 300mt uzunluk 75 mt genislikte tam anlamiyla ucak gemisi var, biz muhripten bahsediyoruz. Yani bu ulkemin hep ters anlatimlari iste. Gemiler gemicik olur bu ulkede, muhripler ucak gemisi. :D ne diyeyim hakikaten yapilirsa bunada sukur diyecez artik, en nihayetinde deniz kuvvetlerinin. Sahi deniz kuvvetleri hala devlete bagli degil mi? Hani hersey gibi onuda direk sn. Cumhurbaşkanının sevk idaresine vermesinlerde, mazallah suriyeye tank gonderdik kayboldu baska bir yere gemi go dersek kaybolabilir. ;)
  • Bu haberin kaynağı nedir ? Size mi ait yoksa kaynak belirtmeyi mi unuttunuz ?

Bir tabur komando (Yaklaşık 1000 kişi)... 50'ye yakın tank… 60'tan fazla zırhlı araç… En az 7 savaş uçağı… 10'dan fazla ATAK helikopteri… Çok sayıda insansız hava aracı… 1450 kişilik barınma imkanı… 34 yataklı tam teşekküllü hastane ve ameliyathane… Bütün bunların hepsi Türkiye'nin ilk uçak gemisinde olacak.

2021 yılında tamamlandığında Türk Donanması'nın en büyük deniz aracı olacak 'Havuzlu Çıkarma Gemisi LPD' (Landing Platform Dock), Türk Silahlı Kuvvetleri'ne denizlerde yeni ufuklar açacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın Mayıs 2015'te özel sektörün önemli oyuncularından Sedef Tersanesi ile imzaladığı anlaşmaya göre, uzunluğu 231 metre, genişliği ise 32 metre olacak bu dev gemi 2021 yılında tamamlanıp Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Geminin üretimi için İspanyol Navantia firmasıyla işbirliği yapan Sedef Tersanesi, İspanya Kraliyet Donanması'na 2010 yılında teslim edilen ve bu ülkenin en büyük gemisi olan 'Juan Carlos I' modelini aynen kopyalayacak. Halihazırda denenmiş, başarılı bir örnek bulunduğu için 'özgün tasarım'a gerek duyulmayan projeyle birlikte özel sektör şirketleri de uçak gemisi yapma yeteneği kazanmış olacak.

100 TANKLA HAREKAT İMKANI
Karadeniz, Akdeniz ya da Atlas ve Hint okyanuslarında herhangi bir noktaya önemli ölçüde bir operasyon gücünü aktarma imkanı, LPD gemisiyle elde edilecek. 27 bin 500 tonluk LPD'ye 2 adet de tank çıkarma gemisinin (LST) eşlik edeceği düşünülürse, Türkiye istediği yere yaklaşık 100 tank ve 1 tabur askerle çıkarma yapabilecek. Bu imkan Türk Donanması'nın caydırıcılığını geniş bir coğrafyada artıracak. Yapımı devam eden bu çıkarma gemileriyle özellikle Doğu Akdeniz'deki stratejik havzalarda Türkiye'nin elde edeceği bariz üstünlük, bölgedeki bazı ülkelerin telaşlanmasına yol açtı bile.

Türkiye'nin 2021 yılında sahip olacağı uçak gemisi, dünyada yalnızca 11 ülkede bulunuyor. Denizlerde istenen her bölgeyi 'üs' haline getirecek gemiye en az 7 savaş uçağı inip kalkabilecek. Fakat uçakların bu gemiye iniş için uygun imkanlarla donatılması gerekiyor. Proje ortağı olduğu 'son insanlı uçak' F35'lerden ilk başta 100 adet sipariş eden Türkiye, uçak gemisinin gündeme girmesiyle birlikte bu miktarı 116'ya çıkardı.

Ek 16 uçağın LPD gemisine iniş için uygun biçimde üretileceği belirtiliyor. Ayrıca TF-X projesiyle 2023 yılında göklerde olması planlanan milli savaş uçağında da LPD gemisine iniş-kalkış özelliklerinin bulunması bekleniyor. Diğer gemilerde olduğu gibi uçak gemisinin elektronik yazılım ve teçhizatında da ASELSAN ile HAVELSAN imzası olacak.

Türkiye'nin ilk uçak gemisi 2021 yılında tamamlanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

SON MOHİKAN ~ 5 yıl önce
2021 türkiye bölünmeden kalırsa gemiyi yüzdürürsünüz artık NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HüseyinŞevkiTopuz ~ 5 yıl önce
Madem özgün gemi yapılmıyor, Fransa'nın elinde kalmış hazır Mistral'leri alsınlar. Zaten Sedef'in yapacağı geminin bütün önemli parçaları ithal olacak. Sırf sac kaynatmış olmak için niye 6 sene bekleyelim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Secim ~ 5 yıl önce
Yandas haberler bunuda yaz 26744677654 yilinda uzaya gidiyomusuz ayirpirt hibir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baba Sultan ~ 5 yıl önce
Hazmetmesi zor anliyom
B-52 ~ 5 yıl önce
Airport Haber harikasınız. Gülmekten öldürdünüz beni. Kendime geleyim yorum yapacağım.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatansever ~ 5 yıl önce
Türkiye çoğu şeyi kendi yapınca vatanhainleri küplere biniyor. bu haber altındaki yorumlardan da anlaşılacağı üzere. çatlayın da patlayın :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gemi ~ 5 yıl önce
Bu gemiyi bilen biri Mistral ile karşılaştırabilir mi? Biz bu gemiyi hangi stratejik amaçla kullanacağız? KKTC'nin daha efektif savunulması dışında bir gerekliliği var mı? Bu gemiyi koruyacak, bir savaş filomuz var mı? AKP ve cemaatin içini boşalttığı donanma bu gemiyi etkin kullanabilir mi? Sorular iyi niyetle ve öğrenme gayesiyle sorulmuştur, lütfen Aktroller maydanoz olmasınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuş ~ 5 yıl önce
Bu idda sahipleri bu toplumu daha ne kadar aptal zanediyor Artık bu milleti kandırmayı bırakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AK PARTİ YAPAR ONLAR BAKAR ~ 5 yıl önce
AK PARTİ YAPAR,ONLAR BAKAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 5 yıl önce
Adamlarin 300mt uzunluk 75 mt genislikte tam anlamiyla ucak gemisi var, biz muhripten bahsediyoruz. Yani bu ulkemin hep ters anlatimlari iste. Gemiler gemicik olur bu ulkede, muhripler ucak gemisi. :D ne diyeyim hakikaten yapilirsa bunada sukur diyecez artik, en nihayetinde deniz kuvvetlerinin. Sahi deniz kuvvetleri hala devlete bagli degil mi? Hani hersey gibi onuda direk sn. Cumhurbaşkanının sevk idaresine vermesinlerde, mazallah suriyeye tank gonderdik kayboldu baska bir yere gemi go dersek kaybolabilir. ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airporthaber'e ~ 5 yıl önce
Bu haberin kaynağı nedir ? Size mi ait yoksa kaynak belirtmeyi mi unuttunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000