31 Ekim 2014, Cuma 08:21:01

TÜRKİYE'NİN İLK F-35'LERİ NE ZAMAN GELECEK?

ABD'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yakın müttefikleriyle ürettiği F-35 Lightning II (Şimşek II) Müşterek Taarruz Uçağı’nın (JSF) tanıtımı New York'ta yapıldı.
  • 1999da katılmışız ilk teslim 2018. O da yersen. 19 yıl sonra. Bir filoyu donatmakta bir on yıl daha sürer. Adam F22lerle filoları donattı müttefikleri arayaşa girmesin diye oyalıyor.
  • 1945 den beri kölesi kulu uzakdaki kalesi oldugumuz emperyalizmin babasi ,sözde dünya jandarmasi amerikanin son kazigi..! Bu ucaklari can dostlari ,pesmergeye versinler..Biji Serok Obama ..cigliklari atan kardesleri ile beraber havada birer tur atarlar....Bence,Amerika ile tüm askeri baglantilar kesilmeli,Buna ihtiyacimiz yok,,,F-35 in yari fiyatina son sistem Sukhoi alinabilir.( Buna Türkiyede imal dahil )
  • Varya amerikadaki kisiler bir ucak projesini 2gunde bitiriyor biz 15 yilda nasipse bitiririz.
  • AWACS projesine benzerse uçağı şu an portakal olanlar görür
  • 2018 de türkiye mürkiye kalmaz bölünür gider. Bizimkilerde hala f35 bekler
  • Ya uçağın beyni? Dosta düşmana ABD mi karar verecek? Bizim füzeleri ABD'nin düşmanlarına atabiliriz ancak. ABD hava kuvvetlerinden farkı kalmazsa niye onca para verip alıyoruz. NATO üyesiyiz ABD bizi korur. Kalanını da silahlı Hürkuş bile bombalar.
  • Pardon 2218 yılında...
  • Bir uçağın üretimi 2 seneyi buluyorsa 100 sipariş vermişiz, 200 sene sonra son uçağı da alırız hayırlısıyla. 2214 yılında.

F-35 savaş uçağının üretici firması Lockheed Martin'in üst düzey yöneticileri, Türkiye'nin almayı planladığı ilk iki uçağın 2018'de hazır olacağını bildirdi.

ABD'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yakın müttefikleriyle ürettiği F-35 Lightning II (Şimşek II) Müşterek Taarruz Uçağı’nın (JSF) tanıtımı New York'ta yapıldı.

F35'in üretici firması Lockheed Martin'in üst düzey yöneticileri, New York'taki yabancı basın mensuplarıyla yaptıkları toplantıda, F35'lerin üretimi ve satışıyla ilgili bilgi verdi.

Açıklamada bulunan Lockheed Martin firmasının İş Geliştirme ve Stratejik Entegrasyon'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Jack R. Crisler, Türkiye'nin, 100 adet siparişinden ilk ikisini 2018 yılında teslim alacağını bildirdi.

Toplantıda, uçağı kullanacak pilotu eğitmek için 6 ay gerektiğini bildiren firma yetkilileri, bir uçağının üretiminin  2 seneyi bulduğunu ifade ettiler.

Türkiye-ABD arasındaki uzun vadeli ittifak açısından önemli bir proje olan F35'lerin 6 önemli parçasının, Türkiye'den temin edildiğini belirten üretici firma yetkilileri, ABD'nin Türkiye için uzun vadede güvenilir bir ortak olduğunu dile getirdiler. Üretici firma yetkilileri ayrıca, uçağa Türkiye'nin kendi füzelerini monte edilebileceği bilgisini verdiler.

Lockheed Martin İş Geliştirme ve Stratejik Bütünleşme'den sorumlu Başkan Yardımcısı Crisler, firma olarak F35'le ilgili yanlış bilgilendirme konusunu önemsediklerini belirtirken, bu konunun kendileri için en büyük problemlerden biri olduğunu dile getirdi. Firma yetkilileri, gece görüş imkanına sahip, ısıya göre hareket edebilen ve radara yakalanmayan F35 için en hassas konularda birinin de siber güvenlik olduğunu kaydettiler.

Tanıtım çerçevesinde, New York'taki yabancı basın mensuplarına, F35'in bir simulatörünü kullanma izni de verildi.

Öte yandan, Pentagon'un denizaşırı ülkeler adına, F35'in fiyatlarıyla ilgili üretici firmalarla müzakereleri sonuç verdi.

Lockheed Martin ve Pentagon arasında yapılan yeni anlaşmaya göre, F35 savaş uçakları daha ucuza mal edilecek.

Lockheed Martin ve United Technologies firmasının Pratt & Whitney birimiyle fiyatların düşürülmesiyle ilgili müzakereler yapan Pentagon'a göre, birkaç hafta içinde bu konudaki anlaşma net bir şekil alacak.

Lockheed Martin Corp'un ana yüklenici firma olduğu F-35 projesine 1999 yılında dahil olan Türkiye, proje kapsamında İngiltere, ABD, İtalya, Kanada, Avustralya, Danimarka, Norveç ve Hollanda ile uçağın üretiminde çalışıyor.

Lockheed Martin firmasının, F35 dışında yaklaşık 25 yıldır F-16 ve C-130 ile de ortak çalışması bulunurken, F35 projesine 10 Türk firması, uçağın operasyon kapasitesinin geliştirilmesi konusunda destek veriyor.

F-35 uçaklarının F-135 motorlarının parçalarının üretilmesi amacıyla Kale Grubu ile ABD’li Pratt&Whitney ortaklığı tarafından inşa edilen uçak motor sanayi fabrikası İzmir’de açılmış, açılışa 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılmıştı. TÜRKİYE'NİN İLK F-35'LERİ NE ZAMAN GELECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
1999da katılmışız ilk teslim 2018. O da yersen. 19 yıl sonra. Bir filoyu donatmakta bir on yıl daha sürer. Adam F22lerle filoları donattı müttefikleri arayaşa girmesin diye oyalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinan akerman ~ 8 yıl önce
1945 den beri kölesi kulu uzakdaki kalesi oldugumuz emperyalizmin babasi ,sözde dünya jandarmasi amerikanin son kazigi..! Bu ucaklari can dostlari ,pesmergeye versinler..Biji Serok Obama ..cigliklari atan kardesleri ile beraber havada birer tur atarlar....Bence,Amerika ile tüm askeri baglantilar kesilmeli,Buna ihtiyacimiz yok,,,F-35 in yari fiyatina son sistem Sukhoi alinabilir.( Buna Türkiyede imal dahil )

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
Varya amerikadaki kisiler bir ucak projesini 2gunde bitiriyor biz 15 yilda nasipse bitiririz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
AWACS projesine benzerse uçağı şu an portakal olanlar görür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
2018 de türkiye mürkiye kalmaz bölünür gider. Bizimkilerde hala f35 bekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ya uçağın beyni? Dosta düşmana ABD mi karar verecek? Bizim füzeleri ABD'nin düşmanlarına atabiliriz ancak. ABD hava kuvvetlerinden farkı kalmazsa niye onca para verip alıyoruz. NATO üyesiyiz ABD bizi korur. Kalanını da silahlı Hürkuş bile bombalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Pardon 2218 yılında...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Bir uçağın üretimi 2 seneyi buluyorsa 100 sipariş vermişiz, 200 sene sonra son uçağı da alırız hayırlısıyla. 2214 yılında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamil ~ 8 yıl önce
Bir uçağın üretimi iki yılı buluyor deniyor.Fabrika iki yılda sadece bir uçak üretebiliyor denmiyor dikkat edersen.İki yılda 100 uçak da üretilebilir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000