06 Ağustos 2020, Perşembe 09:05:51

Türkiye'den Lübnan'a yardım uçağı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrasında destek amaçlı olarak Lübnan’a tıbbi yardım malzemesi gönderdi.
  • Elin arabından banane kardeşim. Teroristleri beslerken bana mı sordu. Allah acısın
  • Bize ne ya lubnan’da. Noye onumuze gelene yardim gonderiyoruz bir suru masraf
  • sen kendi milletine bile maske dagitamadin.
  • Padisahim sen cok yasa! Kendi milletine zulmeden padisah, dunyaya sirin gozukmenin PR ini yapiyor.
  • Yardım etmek güzel de Lübnan terör ve teröristleri besleyen,barındıran, topraklarında kamp kurmalarına izin veren ülke bunu da unutmamak lazım.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrasında destek amaçlı olarak Lübnan’a tıbbi yardım malzemesi gönderdi.

AFAD tarafından hazırlanan tıbbi yardım malzemeleri, Etimesgut Askeri Havaalanı’na gelen, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait A400M askeri kargo uçağı "Koca Yusuf"a yüklendi. Ayrıca, tıbbi yardım malzemesinin yanı sıra, Türk Kızılay'ı tarafından paketlenen kan torbaları ile AFAD ve UMKE ekiplerine ait arama kurtarma malzemeleri de uçağa yüklendi. Bununla birlikte, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da tıbbi yardım malzemelerini taşıyan askeri uçakla Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gitti.
Ayrıca askeri kargo uçağı, AFAD Başkanlığı tarafından görevlendirilen 10 personel, gerekli ekipman ve 1 kurtarma aracıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 21 UMKE personeli, 2 Acil Müdahale Ünitesi, 3 personel barınma çadırı, ilaç ve tıbbi malzemeyle, Türk Kızılayı ise 3 kişilik arama kurtarma ekibi, sağlık ve insani yardım malzemesi ile Lübnan’a doğru hareket etti.

“Lübnan halkının yanındayız, Beyrut’un yanındayız”

Askeri kargo uçağı ile birlikte Lübnan’ın Başkenti Beyrut’a doğru yola koyulan AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu uçak havalanmadan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamasında, “Lübnan’da meydana gelen patlamayı hep birlikte takip ettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Cumhurbaşkanı ile irtibat kurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lübnan İçişleri Bakanı ile Sağlık Baklanı Fahrettin Koca da Lübnan Sağlık Bakanı ile irtibat kurdu. Bugün gün içinde, arkamda görmüş olduğunuz bugüne kadar dünyanın bir çok yerine insani yardım götürdüğümüz uçağımızı hazırladık. AFAD, Sağlık Bakanlığı UMKE ekipleri, Kızılay ekiplerimiz ile beraber şuan son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Oraya hem insani yardım anlamında istenen destekleri göndermek üzere hazırlık yaptık. Hem de gerek medikal ekip gerek arama kurtarma ekibimizi hazırladık. Hazırlıklar tamamlanınca da inşallah birkaç saat geçmeden yola çıkacağız. Bir taraftan korana virüs sürecinde olduğumuz için kişisel koruyucu ekipmanlar, siperlik, dezenfektan, eldiven maske gibi yardımlarımızı götürüyoruz. Bir taraftan da ortada büyük bir travma var, binlerce yaralı var. Travma cerrahisi konusunda, ortopedi, genel cerrahi gibi cerrahi konularda uzman bir ekibimiz ve acil tıp uzmanlarımız ile yardımcı sağlık personellerimizden oluşan bir 20 kişilik UMKE ekibimiz var. Tabi bir taraftan da bir enkaz bölgesine gidiyoruz. O anlamda oradaki ölü ve yaralılar için destek vermek üzere AFAD ekibimizle beraber sahaya geçiyoruz. Yine Lübnan Kızıl Haçı ile de irtibat kurarak çalışmalara destek olmak üzere Kızılay ekibimizle bölgeye geçiyoruz. Lübnan halkının yanındayız, Beyrut’un yanındayız. Türkiye’nin tüm dünyaya olduğu Lübnan’a olan yardım elini uzatmak üzere bölgeye gidiyoruz. Tabi ölü ve yaralı sayıları git gide artıyor. Çünkü çok geniş bir alan etkilendi. Bu anlamda biz de orada ihtiyaç duyulan süre kadar elimizden geleni yapmaya çalışacağız Yaralı tahliyesi konusunda her hangi bir talep olmadı. Çünkü Lübnan’daki hastanelere yaralılar dağıtılmış durumda. Ama biz de hem götürdüğümüz malzemeler ile hem de ekip ve ekipmanlarımızla oradaki yaraları sarmak için gayret gösteriyor olacağız” şeklinde konuştu.

Askeri kargo uçağı Koca Yusuf ile Lübnan’a gönderilen malzemelerin tamamı ise şu şekilde:

“Bin adet koruyucu tulum, 100 adet koruyucu gözlük 10 bin adet 3 katlı maske, 20 bin adet pudrasız vinil eldiven, bin 152 adet kan torbası, 5 adet acil müdahale çadırı, 2 adet jeneratör, 6 adet masa, 10 adet sandalye, 20 uyku tulumu, 20 adet battaniye, 3 adet mazot bidonu, 16 adet katlanabilir sedye, 2 adet travma tahtası, 1 adet kombinasyon sedye, 5 adet UMKE çantası, 2 adet oksijen tüpü, 2 adet tedavi arabası, 2 adet cerrahi aspiratör, 20 adet plastik sandık.”

Türkiye'den Lübnan'a yardım uçağı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Arap ~ 2 ay önce
Elin arabından banane kardeşim. Teroristleri beslerken bana mı sordu. Allah acısın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bize ~ 2 ay önce
Bize ne ya lubnan’da. Noye onumuze gelene yardim gonderiyoruz bir suru masraf

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ferdi ~ 2 ay önce
sen kendi milletine bile maske dagitamadin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
U ~ 2 ay önce
Nasil dagitilmadi, dagitildi hemde bedava avrupada parayla .niye yalan siyluyorsun kendin kullanmak istemiyorsun.
Ferdi ~ 2 ay önce
Kendi milleti acınacak durumda kalkıp elin arabına yardım ediyor. Yazık günah ama bize de yazık değil mi.
Hey Reis oku bakiim ~ 2 ay önce
Sen yardim ucagi gonderirken Macron Lubnan sokaklarinda geziyordu. Ole eyyyy demekle ayet okumakla olmaz bu isler.
Ferdi ~ 2 ay önce
Sen hangi dünyada yaşıyorsun tv ler internet haber youtube bas bas bağırıyor dagitamadi diye
H ~ 2 ay önce
U kime dagitildi birader?bizim sulalede alabilen olmadi. Konu komsuda alamadi. Gene mi a haberi fazla kacirdin birader
Kot787 ~ 2 ay önce
Padisahim sen cok yasa! Kendi milletine zulmeden padisah, dunyaya sirin gozukmenin PR ini yapiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Unutma ~ 2 ay önce
Yardım etmek güzel de Lübnan terör ve teröristleri besleyen,barındıran, topraklarında kamp kurmalarına izin veren ülke bunu da unutmamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimmis ~ 2 ay önce
Terorist kimmis? Lubnan hicbir zaman israil’i beslemedi dostum. Yanlis kapidasin.
TT ~ 2 ay önce
Telekom u yok pahasına satın alıp içini boşaltan, geri kalan çöpü de milletimin eline bırakan bu Lübnan’ın başbakanı değil miydi?
H ~ 2 ay önce
Daha gecen ermenilerle birlik olup sokaklarinda Turk bayraklarini cigniyorlardi

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000