01 Aralık 2023, Cuma 10:56:46

Türkiye'den F-35'e Eurofighter çalımı

Türkiye, 40 adet Eurofighter Typhoon jetini envanterine katmayı hedefliyor. Uçaklar için öngörülen zamanlama Yunanistan’ın 2028’te F-35 savaş uçaklarına sahip olmasından yaklaşık iki yıl öncesi olarak dikkat çekiyor.
  • S400 batının bilhassa abd puntunu kırdı.vatanımızın elinde çok çeşit silahlar bulundurma lehimizedir,
  • Milliyet yine palavra sıkmış.
  • Ne çalımından bahsediyoruz? Birilerinin S400 inadı yüzünden o kadar Türk şirketinin parça ve destek sağladığı, parçası olduğumuz F-35 projesinden çıkarıldık, paramızı dahi geri alamadık. F-16 alalım dedik yerine o da olmadı. Rus uçakları zaten hem ambargo hem de Türkiye’nin filo ve sistemlerine uyumsuzluğu sebebiyle bir seçenek olamıyor. Mecburen eurofighter alınacak yani, ortada çalım attığımız filan yok. Tabi onu da bize vermeyi kabul ederlerse.
  • Gripen alin
  • Meteor füzelerini Gripen-E’ler de kullanıyor. Menzili düşük olan Gripenler piste bile ihtiyaç duymuyor ve ucuz. Ege ve Kıbrıs için çok uygun. Bu aralar İsveç’ten almak daha kolay.
  • Dusuk zekalar ulkeme kaybettirdi
  • HE ..HEE..HE...
  • Yapay zekaylamı uçuracaksınız bunları.
  • NİYE BANA SORMadan bu alima kalkisiyorlar anlamadimki. benim gibi bir havacilik dehasi,uzmani, prensi varken hemde. hep soyluyorum benim gibi mega uzmanlar kolay yetismiyor. insan bir sorar napalim, alali,mmi diye. neyse, madem lazim alalim bari. sayiya dikkat etmek lazim. 400 tanesi yeterli olur bence. fazlaya gerek yok. belki ilerde bir 100 tane daha aliriz.
  • Hadiordan; s400 den komisyon almak ugruna ulkeye ve halka kaybettirdiniz; uretici oldugumuz F35 projesinden dislandik ihraficimiz kalmadi; yuksek teknoloji kazanimindanda olduk; asrin kaybedisi!

Türkiye, 40 adet Eurofighter Typhoon jetini envanterine katmayı hedefliyor. Uçaklar için öngörülen zamanlama Yunanistan’ın 2028’te F-35 savaş uçaklarına sahip olmasından yaklaşık iki yıl öncesi olarak dikkat çekiyor.

Yunanistan, Fransa’dan 24 Rafale savaş uçağı için siparişte bulunmuştu. Açık kaynaklara yansıyan bilgilere göre, ikisi yeni altısı ikinci el olmak üzere 8 Rafale jeti Yunanistan’a teslim edildi.

Yunanistan, 24 adet F-35 için 2019 sonunda ABD’ye başvurmuştu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “2028 ‘de ilk F-35’leri teslim alacağız” demişti.

Türk Hava Kuvvetleri’nin, Blok 30, Blok 40 ve Blok 50 seviyelerine sahip 244 F-16 jeti bulunuyor. ABD’den Blok 70 seviyesine sahip 40 F-16 ve 79 modernizasyon kitinin satışına onay verilmesi durumunda, Blok 70 seviyesindeki uçak sayısı 119 olacak. Ancak 40 uçağın satışına izin verilmesi durumunda bile ABD’de üretilecek bu uçakların Türkiye’ye gelişi ve envantere girişinin uzaması ihtimali bulunuyor.

METEOR-GÖRÜŞ ÖTESİ HAVA HAVA FÜZESİ ATMA KAPASİTESİ

Türkiye, envanterine iki parti halinde 40 Eurofighter Typhoon katma tercihi ile Yunanistan’ın F-35 ve Rafale jetlerine sahip olması ile oluşabilecek zafiyeti kapatmayı amaçladı. Eurofighter Typhoon, Meteor-Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi atma kapasitesine sahip. Yunanistan’ın Rafale uçaklarında kullandığı Meteor füzesinin, 200 kilometre menzile sahip olduğu açıklanmıştı. Türkiye, F-16 filosunun hava-hava füzesi kapasitesi ile bu menzilin gerisinde kalıyor. Türk hava kuvvetleri, hava hava muharebesi senaryolarında Yunanistan’ın elde ettiği bu gücü, önümüzdeki dönem içinde Meteor füzesi ve bunu fırlatan Eurofighter uçaklarına sahip olarak dengelemeyi planlıyor.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ile resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps’ın ile 23 Kasım’da Ankara’da yaptıkları görüşmenin önemli gündem maddelerinden birini, Eurofighter jeti tedariki oluşturdu. Planlamaya göre; Türkiye, 40 adet son model Eurofighter savaş uçağını 20 + 20 olmak üzere iki parti halinde tedarik edecek.

Milliyet’in edindiği bilgilere göre; ilk parti uçaklar kısa süre içinde tedarik edilecek. Savaş pilotları ile uçuş öncesi ve sonrası yer bakım ekibinin eğitimi de 2 yıl içinde tamamlanacak. Böylece Eurofihter jetlerinin 2026 içinde aktif olarak hava kuvvetleri filosu içinde yer alması planlandı. Türkiye, bu planlama ile Yunanistan’ın Rafale ve F-35 savaş uçakları ile özellikle 2028’den itibaren kurmayı planladığı geçici hava üstünlüğü kurma senaryosunu boşa çıkarmış olacak.

20-20 HALİNDE GELECEK

MSB kaynakları; ilk etapta 20 adet, daha sonra da 20 adet olmak üzere toplam 40 adet son versiyon Eurofighter uçak temin edilmek istendiğini hatırlattı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in İngiliz mevkidaşı ile yaptığı son görüşmede bu konunun ele alındığı, İngilizlerin uçak satışı konusunda Almanların ikna edilmesine yardım edeceklerine ilişkin sözlerini tekrar ettikleri bildirildi. Kaynaklar, milli muharip uçak Kaan’ın da yakında ilk uçuşu gerçekleştirerek TSK’nın envanterine girmesi için büyük bir hızla çalışıldığını da ifade etti.

(Milliyet)

Türkiye'den F-35'e Eurofighter çalımı

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Turan ~ 3 ay önce
S400 batının bilhassa abd puntunu kırdı.vatanımızın elinde çok çeşit silahlar bulundurma lehimizedir,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yemeyin bizi ~ 3 ay önce
Milliyet yine palavra sıkmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 3 ay önce
Ne çalımından bahsediyoruz? Birilerinin S400 inadı yüzünden o kadar Türk şirketinin parça ve destek sağladığı, parçası olduğumuz F-35 projesinden çıkarıldık, paramızı dahi geri alamadık. F-16 alalım dedik yerine o da olmadı. Rus uçakları zaten hem ambargo hem de Türkiye’nin filo ve sistemlerine uyumsuzluğu sebebiyle bir seçenek olamıyor. Mecburen eurofighter alınacak yani, ortada çalım attığımız filan yok. Tabi onu da bize vermeyi kabul ederlerse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aytekin Kutlu ~ 3 ay önce
S400 Almak mecburiyetindeydik bunu Anlamadiysan daga yorumda yazma!!!
Yolcu ~ 3 ay önce
Evet o yüzden, Kıbrıs herakatında,PKK'ya karşı yaptığımız harekatkarda bile sözde müttefikkerimizden ambargo yiyiyoruz. Siz işi S400'lere bağlamakla bu ambargo koyma durumlarını hiç anlayamamışınız. Eğer Yunanistan gibi ülkenizin her karış toprağını ABD'ye açarsanız, ABD'nin vekil ordusu yani Amerikan uşağı olursanız hemen hemen herşeyi alırsınız ama kendi ülkenizin çıkarlarını ön planda tutupda birde Amerikan çıkarlarıyla çelişen pılitikalarınız olursa ki Amerikan pılitikaları bizim ülkemizin güvenliği ile çelişiyor, o zaman gözünün üstünde kaş var diye bahane üretirler, ambargo koyarlar.
Gripen ~ 3 ay önce
Gripen alin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meteor ~ 3 ay önce
Meteor füzelerini Gripen-E’ler de kullanıyor. Menzili düşük olan Gripenler piste bile ihtiyaç duymuyor ve ucuz. Ege ve Kıbrıs için çok uygun. Bu aralar İsveç’ten almak daha kolay.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dusuk ~ 3 ay önce
Dusuk zekalar ulkeme kaybettirdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AD ~ 3 ay önce
HE ..HEE..HE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hımm ~ 3 ay önce
Yapay zekaylamı uçuracaksınız bunları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NİYE ~ 3 ay önce
NİYE BANA SORMadan bu alima kalkisiyorlar anlamadimki. benim gibi bir havacilik dehasi,uzmani, prensi varken hemde. hep soyluyorum benim gibi mega uzmanlar kolay yetismiyor. insan bir sorar napalim, alali,mmi diye. neyse, madem lazim alalim bari. sayiya dikkat etmek lazim. 400 tanesi yeterli olur bence. fazlaya gerek yok. belki ilerde bir 100 tane daha aliriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GERCEKLER ~ 3 ay önce
Hadi ordan boktan s400 leri alipta dünyanin en iyi uçağı olan F35 ler elimizden gitti. F16 lardanda olduk ..Iddaa ediyorum Eurofighter vermeyecekler..haklilar.. ben olsam bendr vermem !
Calimmis!!! ~ 3 ay önce
Hadiordan; s400 den komisyon almak ugruna ulkeye ve halka kaybettirdiniz; uretici oldugumuz F35 projesinden dislandik ihraficimiz kalmadi; yuksek teknoloji kazanimindanda olduk; asrin kaybedisi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000